Těla dětí tahali ze zřícené školy. Zemětřesení v Mexiku má již 225 obětí

Autor: simao, ČTK - 
20. 9. 2017
16:30

Při úterním zemětřesení v Mexiku zahynulo nejméně 225 lidí. Nejnovější bilanci obětí oznámil na twitteru šéf mexického úřadu civilní obrany Luis Felipe de la Puente. Podle českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi ani zraněnými prozatím nejsou žádní Češi.

Epicentrum otřesů o síle 7,1 stupně byly ve státě Puebla na jihu Mexika, ale silně zasažena byla i metropole Mexiko, kde je nyní hlášeno 94 mrtvých. Dalších nejméně 71 obětí hlásí stát Morelos jižně od hlavního města. Ve státě Puebla zahynulo nejméně 43 lidí. Dalších 12 mrtvých má stát Mexiko, čtyři stát Guerrero a jednu osobu stát Oaxaca.

Mexické orgány nebyly s to se zatím shodnout na přesném počtu obětí. Šéf mexického úřadu civilní obrany Luis Felipe de la Puente hovořil o 217 mrtvých, ministr vnitra Miguel Ángel Osorio Chong naposledy informoval o 224 obětech. Nejvíce mrtvých je hlášeno z metropole Mexika (86), následují státy Morelos (71) a Puebla (43), které leží jižně od hlavního města. Ve státě Mexiko zahynulo 12 osob, další čtyři v Guerreru a jedna osoba v Oaxacě.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové bylo v rámci systému DROZD registrováno v Mexiku zhruba 80 českých občanů. „Na konzulární linku se v této souvislosti nikdo z Čechů neobrátil, že by byli v krizové situaci nebo by potřebovali nějakou asistenci,“ uvedla mluvčí. V pořádku by podle ní mělo být i dalších zhruba 500 Čechů, kteří žijí v Mexiku dlouhodobě a které má registrované ambasáda. V oblasti Puebla, kde bylo epicentrum otřesů, pracuje podle mluvčí asi 30 Čechů, i ti jsou v pořádku.

V postižených oblastech pokračovaly přes noc záchranné práce s cílem vyprostit co nejvíce živých lidí z trosek desítek budov. Primátor hlavního města Miguel Ángel Mancera řekl, že jenom v metropoli se budovy zřítily na 44 místech. Úřady vyzvaly obyvatele, aby raději zůstávali doma a nepřekáželi záchranářům v práci.

Od dívek dostali příbuzní SMS

Záchranáři prohledávají také sutiny základní školy na jihu metropole, kde zahnulo nejméně 22 dětí a tři desítky dalších se pohřešují. Školu v noci navštívil prezident Enrique Peňa Nieto

Podle prezidenta Enriqueho Peňi Nieta, který školu navštívil, jde o žáky druhého stupně základní školy a studenty střední školy. „V době, kdy jsem tam byl, byly slyšet hlasy. Viděl jsem, jak (záchranáři) žádají o ticho, aby slyšeli ty hlasy,“ líčil prezident médiím pátrání po možných přeživších dětech.

Příbuzní dvou dívek uvězněných v troskách tvrdí, že od nich údajně dostali zprávy z mobilu.

Ve státě Morelos registrovaly úřady 55 obětí, zatímco sousední Puebla, kde bylo epicentrum otřesů o síle 7,1 stupně, eviduje 32 obětí. Další lidé zemřeli ve státech Mexiko ležícím okolo metropole a Guerrero na pobřeží Pacifiku.

Zemětřesení s ohniskem v relativně velké hloubce 51 kilometrů velmi silně rozechvělo ulice a domy v metropoli vzdálené zhruba 120 kilometrů. Podle starosty Miguela Mancery se zřítilo 44 budov, v jejichž troskách nyní pracují týmy záchranářů.

„Je tam moje žena“

Televizní záběry ukazují stovky dobrovolníků, kteří tvoří lidské řetězy a pomáhají odklízet ruiny. „O některých domech máme informace, že tam mohou být lidé. Pracuje se s velkou opatrností,“ popsal záchranné práce ministr vnitra Miguel Ángel Osorio Chong, podle něhož bude potřeba nasadit ještě více lidí.

Řada lidí pohřešujících své příbuzné zveřejnila zprávy o nich na sociálních sítích s prosbou o pomoc při jejich hledání. „Je tam moje žena. Nemohl jsem s ní mluvit. Neodpovídá na volání a teď nám řekli, že musíme vypnout mobily kvůli tomu, že tu uniká plyn,“ řekl agentuře Reuters u trosek jednoho z domů třiatřicetiletý Juan García.

Zemětřesení udeřilo v den výročí devastujících otřesů z roku 1985, které zabily přes 3000 lidí. Na rozdíl od tehdejší katastrofy, kdy se země zatřásla brzy ráno, když většina lidí byla doma, nastala v úterý zkáza ve 13:14 místního času (20:14 SELČ), kdy byla velká část lidí v práci a tisíce jich vyběhly z kancelářských budov na ulici.

Češi mezi oběťmi nejsou

Mezi oběťmi ani zraněnými úterního zemětřesení v Mexiku prozatím nejsou žádní Češi, uvedla dnes ráno mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Český zastupitelský úřad komunikuje přímo s mexickým ministerstvem zahraničních věcí, které všem ambasádám zřídilo speciální linku.

V systému DROZD mělo české ministerstvo registrováno v Mexiku zhruba 80 lidí. „Na konzulární linku se v této souvislosti nikdo z Čechů neobrátil, že by byli v krizové situaci nebo by potřebovali nějakou asistenci,“ uvedla mluvčí. V pořádku by podle ní mělo být i dalších zhruba 500 Čechů, kteří žijí v Mexiku dlouhodobě a které má registrované ambasáda.

Z českých turistů jsou nyní v Mexiku podle Asociace cestovních kanceláří jen jednotlivci. „Většinou bez asistence našich cestovních kanceláří, popřípadě s německými CK, které mají Mexiko jako celoroční destinaci. Naše cestovní kanceláře začínají sezonu až v polovině listopadu,“ uvedl místopředseda asociace Jan Papež. Ročně odcestuje do Mexika 9000 až 12 000 Čechů.

Trump podpořil Mexičany

„Bůh žehnej lidem v Mexiku. Jsme s vámi a budeme tu pro vás,“ napsal na Twitteru americký prezident Donald Trump, který není kvůli dříve urážlivým výrokům na adresu Mexičanů v zemi příliš oblíben. Jeho mexický protějšek Enrique Peňa Nieto svolal jednání krizového štábu.

Desítky dalších domů spadly ve městech a obcích ostatních zasažených států. Úřady zrušily školní výuku, vyslaly do terénu všechny dostupné hasiče a záchranáře. Evakuováno bylo množství nemocnic. Téměř čtyři miliony lidí jsou podle státní energetické společnosti CFE kvůli otřesům bez elektrického proudu.

Zemětřesení přerušilo i dopravní spojení, neboť poničilo množství silnic. Mezinárodní letiště v metropoli do odvolání přerušilo provoz. Mexiko ležící v neklidné tektonické oblasti se dosud vzpamatovává z otřesů, které předminulý týden zasáhly především jižní státy Oaxaca, Chiapas a Tabasco. Zemětřesení o síle 8,2 stupně zabilo téměř stovku lidí.

Video Po zemětřesení v Itálii našli v troskách živé miminko. - Vigili De Fuoco

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

balika ( 20. září 2017 10:34 )

Mrtvých je již 248 a zřejmě to není konečné číslo. Navíc se probudila sopka Popocatepetl. Chudáci lidi tam.

Zobrazit celou diskusi
Další videa