Choromyslný senil, šílený stařec či starý blázen? Američané tápou v urážkách Trumpa

Autor: ČTK - 
22. 9. 2017
10:50

Američtí novináři mají zřejmě stále větší potíže s překladem urážek, které severokorejská média a vůdce Kim Čong-un adresují Spojeným státům a jejich prezidentovi. Vyplývá to z informace agentury AP. Ne všechny překlady nadávek z korejštiny do angličtiny vystihují obsah a intenzitu severokorejských vulgarit, a tak novináři v USA stále častěji sahají po výkladovém slovníku.

Tisková agentura pchjongjangského režimu KCNA proslula košatým výrazivem, plným bombastických obratů a často neobvyklých nebo málo používaných urážek, adresovaných nenáviděnému jihokorejskému režimu nebo americké vládě. Lingvistické potíže způsobil americkým novinářům i páteční dramatický Kimův projev, v němž severokorejský diktátor označil Donalda Trumpa obratem, který novináři přeložili jako „choromyslný americký senil“.

KCNA vyslala do zahraničí doslovné znění Kimova projevu v angličtině. Znalci upozorňují, že slovo „senil“ se v severokorejském propagandistickém slovníku objevuje poprvé, analogický korejský výraz KCNA dosud z anglických verzí svých zpráv vypouštěla. Snažila se tak rozlišit ostrou verzi pro domácí publikum a mírnější pro zahraniční odběratele.

Obama už byl za „opičáka“

Koreanisté podle AP nepovažují obrat „choromyslný senil“ za přesný, vhodnější by prý byl překlad „šílený stařec“ nebo „starý blázen“. Kim tímto výrazem reagoval na úterní Trumpův projev v OSN, v němž prezident severokorejského vůdce označil za „rakeťáka na sebevražedné misi“.

V roce 2014 KCNA označila prezidenta Baracka Obamu za „opičáka“, ale urážku vložila do úst dělníka jakési továrny. V anglické verzi zprávy se výraz neobjevil. Ve stejném roce anonymní severokorejský mluvčí přirovnal tehdejšího ministra zahraničí Johna Kerryho k „vlku s ohyzdnou tlamou“. Ani v tomto případě se přirovnání v anglické verzi zprávy neobjevilo.

Video KLDR ukázala simulaci útoku na USA: Vlajka Ameriky v plamenech. - Youtube.com
480p 360p 240p

Doporučujeme
agfor ( 22. září 2017 12:53 )

Tak se ti dva hádají, za chvíli budou po sobě střílet rachejtličky a konečně vyhladí lidstvo. To si zeměkoule oddychne od těch lidských vyžírků. Už aby to bylo, abych nemusel u voleb přemýšlet, které zlo mám zvolit.

poblion ( 22. září 2017 12:12 )

wfa01 bravo. Mluvíš mi z duše!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

modern ( 22. září 2017 11:39 )

... teda doufám, že na tohle berete léky.

wfa01 ( 22. září 2017 11:31 )

Ten usacky sebestredny idiot z Bile barabizny bude Kima tak dlouho urazet a provokovat, az mu Kim odpari treba Seattle nebo San Francisco. To, ze Trumpeta drepi v Bile barabizne je dokonalou prezentaci jaci jsou usaci totalni primitivni dementi. Kdyz u nich muze byt "sereblita" i TOTALNI blbka s velkou P.R.D.E L.I tak se neni cumu divit!!! Hlavni roli v cele hysterii kolem severni Koreje maji ovsen nenazrani usacti zidaci, kteri nutne potrebuji vyvolat co nejvetsi valku, aby mohli zlikvidovat jejich giganticke financni prusery a zachranit od totalniho krachu jejich bezcenny dolarovy hajzlpappir !!! Vsechny valky vcetne 1. i 2. svetove byli vyvolany odpornym zidackym parazitickym ksindlem. Maji na svedomi stamiliony padlych a vsechnu bidu a nestesti na teto planete. Kim naprosto spravne postupuje a nenecha jeho krasnou zemi a jeho narod zdevastovat bestilanim zidackym parazitickym ksindlem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa