„Evakuujte se, nebo zemřete.“ Hurikán Maria zesílil a děsí Karibik, lidé prchají

Autor: base,ČTK - 
19. 9. 2017
09:52

Hurikán Maria zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň a přesunul se nad východokaribský ostrov Dominika. S odkazem na sdělení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) o tom v úterý informovala agentura Reuters. Varování před hurikánem bylo vyhlášeno také na Panenských ostrovech, na Portoriku a na blízkých ostrovech Culebra a Vieques, kam má hurikán dorazit ve středu. Evakuace oblastí, které může hurikán zasáhnout, začala také na ostrově Guadeloupe.

Hurikán Maria, který je podle NHC „extrémně nebezpečný“, doprovází vítr s maximální rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Je možné, že živel ještě zesílí. Přesto je ale pravděpodobné, že intenzita bouře bude v příštích dnech kolísat.

Hurikán trhá střechy, zachraňovali i premiéra

Premiér ostrova Dominika Roosevelt Skerrit na Facebooku napsal, že hurikán provází „neúprosný vítr“ , který trhá plechové střechy pobřežních domů. O pár minut později napsal, že mu vítr unesl střechu a jeho dům se zaplavuje. Sedm minut nato napsal, že byl zachráněn.

Ostrov Dominika, který je bývalou britskou kolonií, má asi 72 tisíc obyvatel. Školy na ostrově byly v očekávání hurikánu uzavřeny a lidé žijící na pobřeží evakuováni.

Na sever od Dominiky leží ostrov Guadeloupe a na jih ostrov Martinik. Na Guadeloupe hrozí velké záplavy a na Martiniku byly uzavřeny školy a úřady vzkázaly místním obyvatelům, aby se připravili na výpadky proudu.

Obavy v Portoriku: Evakuujte se, nebo zemřete

Příkaz k evakuaci dostali také někteří obyvatelé Portorika, kteří žijí v dřevěných bungalovech bez stabilních základů. Maria bude totiž zřejmě nejsilnější hurikán, který zasáhne Portoriko za posledních 85 let – v roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, kterému byla přiřazena kategorie tři.

Video Hurikán Irma zasáhl Karibik. - Reuters, Hudebnibanka.cz
720p 360p

Guvernér Portorika Ricardo Rossello vyzval tamní obyvatele, aby zůstali doma v bezpečí. Ty, kteří naopak žijí v domech, které takto silnému hurikánu nemohou čelit, vyzvaly úřady k okamžité evakuaci. „Musíte se evakuovat, nebo zemřete... Nevím, jak to říci jasněji,“ řekl šéf bezpečnosti pro Portoriko Hector Pesquera.

Maria je 13. pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím či vyšším stupni pětistupňové škály. Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Letošní počet hurikánů je zatím podle NHC nadprůměrný.

Video Takhle řádil hurikán Irma! - NASA
360p

Doporučujeme
georg7 ( 19. září 2017 13:28 )

Tak a znovu a poradneji * MARIA * !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa