Babišova vláda zamíří k hrobu Masaryka. Ten zeje v porovnání s Gottwaldovým prázdnotou | Blesk.cz

Babišova vláda zamíří k hrobu Masaryka. Ten zeje v porovnání s Gottwaldovým prázdnotou

Autor: ČTK, Mii, jko - 
12. 12. 2017
16:15

Krátce před tím, než prezident Miloš Zeman jmenuje novou vládu Andreje Babiše (ANO), její členové navštíví hrob prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka v Lánech a položí na něj věnec. Hrob, který aktuálně není nijak vyzdobený, se tak přiblíží hrobům prezidentů Václava Havla a Klementa Gottwalda, které jsou obsypané květinami, jak zjistil deník AHA. Poté se vláda odebere do Strakovy akademie na své první zasedání.

Bujaré hroby komunistických prezidentů

Navzdory tomu, že je Tomáš Garrique Masaryk „otec zakladatel“ československého státu, jeho hrob zeje prázdnotou. Píše o tom úterní vydání deníku Aha!. Masarykův hrob je sice největší, ale žádné květiny ho nezdobí. Chudé jsou také hroby Jana Syrového (předseda vlády během podpisu mnichovské dohody), prezidenta Edvarda Beneše nebo Aloise Rašína. 

Oproti tomu hroby komunistických vůdců, jako je Klement Gottwald, Alexandr Dubček a Gustav Husák, se doslova prohýbají pod množstvím květin a svíček, které jim lidé na památník nosí. Podobné množství ozdob má také hrob prvního prezidenta České republiky Václava Havla. 

Na radu Zemana zamíří k hrobu

Babiš společně s budoucími ministry svého jednobarevného kabinetu vyrazí ráno do Lán autobusem od sídla hnutí ANO na pražském Chodově. Po pietním aktu u Masarykova hrobu se vrátí do Prahy na zasedání evropského výboru dolní komory. Babiš na jednání výboru představí české pozice pro summit Evropské unie, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek a na němž bude předseda hnutí ANO poprvé Českou republiku zastupovat.

K pietnímu aktu u Masarykova hrobu vyzval Babišův kabinet Zeman poté, co předsedu ANO jmenoval minulý týden premiérem. Zeman obdobný akt učinil jako premiér v roce 1998, podobně se zachovaly například i vlády Vladimíra Špidly v roce 2002 a Jiřího Rusnoka v roce 2013. Ve všech případech se ale položení věnce uskutečnilo až po jmenování vlády.

Babiš už minulý týden avizoval, že tak učiní ještě před jmenováním kabinetu, a to z časových důvodů. Po jmenování se poprvé sejde jeho vláda. Poté oficiálně uvede Karlu Šlechtovou na ministerstvo obrany, Martina Stropnického na ministerstvo zahraničí, Lubomíra Metnara do funkce ministra vnitra, Tomáše Hünera do křesla ministra průmyslu a obchodu, Jaroslavu Němcovou jako novou ministryni práce a sociálních věcí, Adama Vojtěcha do čela ministerstva zdravotnictví a Alenu Schillerovou do funkce ministryně financí.

Video Andrej Babiš se stal nejstarším premiérem v historii ČR - Jakub Veinlich
720p 360p

Další čtyři ministry - školství Roberta Plagu, kultury Ilju Šmída, zemědělství Jiřího Milka a pro místní rozvoj Kláru Dostálovou - uvede do funkcí v pondělí ráno. Ministr dopravy Dan Ťok, spravedlnosti Robert Pelikán a životního prostředí Richard Brabec zastávali stejné pozice i v Sobotkově týmu. Stropnický v předchozí vládě řídil obranu, zatímco Šlechtová měla na starosti místní rozvoj.

Doporučujeme
victor1 ( 13. prosince 2017 20:14 )

Ano,nyní tady máme zase zatím dvacetisedmiletou totalitu,za kterou by se nemuseli stydět ani Komouši.Sice se nezavírá za názory (též to není vždy pravda),ale cenzura a dezinformace jsou na nepoměrně vyšší úrovni,než za Komoušů.Jen si vemte ČT24.Totálně dezinformační kanál.A když píši kanál,tak myslím kanál (stoku).

rentierskej ( 13. prosince 2017 19:16 )

ty klidně VYLUČUJ. a co si ty EŠTÉBÁCKÉ informácie dohledat na slovensku, ty chytrolíne s kramfleky?!

victor1 ( 13. prosince 2017 15:41 )

Tak nevím,ale oslavovat nějakého Masaryka mohou jen de*bilové.Je přece známo,že když nenechal (ovšem,prý nechal) střílet do stávkujících dělníků a potom i horníků,tak tomu minimálně nezabránil ač mohl.Byl to možná větší zm*rd (ne,určitě) než Havel a to byl nějaký zm*rd.

105105 ( 13. prosince 2017 12:30 )

prostudujte si kauzy v odborném tisku a potom tady blijte a nedělejte ze sebe paka, a ty poddané těch kavárenských, kterým ani nestojí za to zanést kytku k hrobu tomu,za kterého se schovávají, chybí vám kramfleky o mozku nepochybuji

105105 ( 13. prosince 2017 12:22 )

Ten zeje - všichni havloidové mají plný pysk lásky a pokory, ale skutek utek, jen samé kecy, a kecy

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa