Privatizace OKD: Gross řešil, ať není za blbce. Dostál se bál „tepláků“

Autor: simao,ČTK - 
14. 11. 2017
18:00

Cena za zbývající podíl státu v OKD byla tržní, vypověděl u soudu Bohuslav Sobotka (ČSSD). Státní zástupce tvrdí, že stát prodal OKD firmě Karbon Invest pod cenou. Lidové noviny nyní uveřejnily přepisy ze záznamu jednání vlády právě o OKD z roku 2004. Účastnili se jej ministři tehdejšího Špidlova kabinetu, mezi kterými nechyběli Sobotka coby ministr financí, šéf vnitra Stanislav Gross či tehdejší ministr kultury Pavel Dostál, který se bál, aby nešel do „tepláků“.

Když 1. září vyrazil premiér Bohuslav Sobotka vypovídat k soudu coby svědek v kauze OKD, uvedl: „Můj osobní názor je takový, že ta cena byla tržní. Cena 4,1 miliardy byla podle mého názoru tržní.“ Na některé detaily obchodu si však nevzpomínal, poukazoval na to, že od privatizace OKD uplynulo 13 let. 

Za čtyři miliardy koupili podíl, za dva měsíce prodali Bakalovi

Podle státního zástupce však byla cena státního podílu tehdy nejméně 9,8 miliardy korun a vznikla tak škoda až 5,7 miliardy korun. Vychází přitom i z toho, že Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy prodal OKD za dva měsíce Zdeňku Bakalovi, respektive skupině RPG Industries. Cena se měla pohybovat mezi 9 a 12 miliardami.

Na vládu nesl dokument k projednání právě Sobotka, který se i u soudu odkazoval na to, že „nakonec o této privatizaci rozhodla svým usnesením vláda“. Sobotka předpokládal, že by měl být k dispozici záznam z jejího jednání. A měl pravdu. Přepis částí jednání nyní uveřejnily Lidové noviny.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní. - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 360p

Kývli na nižší nabídku. Proč?

Exkluzivní jednání tehdy bylo zahájeno s firmou Karbon Invest. LN uvedly, že ministři věděli o nabídce společnosti Penta. „V průběhu procesu privatizace obdržel Fond národního majetku nebo ministerstvo financí – to už si přesně nepamatuji – nevyžádanou nabídku ze strany společnosti Penta. Společnost Penta v procesu privatizace poslala, tuším, dvě nevyžádané nabídky. Ta první se pohybovala s nabídkou kupní ceny zhruba někde kolem tří miliard korun, ta druhá nevyžádaná nabídka se pohybovala někde kolem čtyř miliard korun,“ potvrdil Sobotka před soudem.

Podle Lidových novin však byla nabídka Penty o 850 milionů korun vyšší než nabídka Karbon Investu. Vychází přitom právě ze záznamu jednání kabinetu premiéra Vladimíra Špidly. Definitivně pak o privatizaci rozhodla vláda jeho nástupce Stanislava Grosse. Podle Sobotky šlo mj. o udržení sociálního smíru v regionu i samotném podniku, protože Karbon Invest už většinový balík akcií držel. Obávali se prý konfliktů v podniku, kdyby tam vstoupil zcela odlišný vlastník.

Dostál na vládě: Nechtěl bych skončit v teplácích

Vláda z éry Sobotky coby ministra financí však čelí kritice, že do privatizace nezapočetla i RPG byty. „Chtěl bych se zeptat, zda chybí v ocenění finanční investice,“ tázal se na jednání vlády, zveřejněném LN, tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD).

„Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou. Vím, že sociální demokraté z OKD mně oznámili, že se privatizovat budou a za nějak strašně výhodné ceny,“ říkal dnes už zesnulý Dostál. 

Upozorňoval, že chápe úsilí o privatizaci OKD a nechce jej torpédovat. „Nechtěl bych skončit v teplácích. Trošku přeháním, ale chci mít prostě klidnější spaní,“ dodal.

Premiér Špidla na jednání upozorňoval, že Penta by mohla usilovat o restrukturalizaci firmy, eventuálně prodej nadnárodním společnostem. V té souvislosti varoval před možným propouštěním v OKD. A trval tak na prodeji Karbon Investu, který dnes bývá kritiky označován za nevýhodný. Špidla však tehdy viděl nevýhodnou variantu prodeje Pentě. „Restrukturalizovat to tam, což nevím, co můžou znamenat tato eufemistická slova. Poté, co to dostaneme do nějaké podoby, se to prodá,“ říkal na vládě v roce 2004 ke strategii Penty.    

Gross: Je mi to „šumafuk“

Před možnými sociálními problémy na severní Moravě a hrozbou destabilizace OKD varoval i tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). „Vláda se rozhodla jednat exkluzivně s Karbon Investem. Toto jednání proběhlo, není to žádná soutěž,“ upozorňoval. Přidal se i tehdejší ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který uvedl, že nabídka Penty na něj nepůsobí jako seriózní.

Samotný Sobotka tehdy na vládě hřímal: „Je naprosto vyloučeno podpořit řešení, které by destabilizovalo tuto firmu, aby vláda umožnila svým rozhodnutím nepřátelské převzetí minoritního podílu.“

A vystoupil i ministr vnitra Stanislav Gross. Situaci glosoval z pohledu toho, že by celý prodej neměl mít dopady z hlediska probíhajících trestních řízení. „Mně je relativně šumafuk, jak tato věc dopadne, ale nemůžu vypadat jako blbec, protože včera jsme byli v Ostravě,“ podotkl.

U soudu vypovídal i exministr Urban

Pamětníků tohoto jednání vlády ubývá. Pavel Dostál, který před některými věcmi otevřeně varoval, zemřel v červenci 2005. Podlehl rakovině. Stanislav Gross bojoval se zákeřnou a neléčitelnou nemocí ALS (amyotrofická laterální skleróza), která postupně paralyzovala jeho tělo.

To exministr Milan Urban, který letos neuspěl ve volbách do Sněmovny, nedávno u soudu vypovídal také. Na konci října uvedl, že privatizaci OKD mělo na starosti ministerstvo financí a Fond národního majetku.

V kauze prodeje OKD nyní čelí trestnímu obvinění znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny zbývajícího státního podílu. A také místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Obžalovaní vinu odmítají.

Podle Urbana patřilo jeho ministerstvo mezi spolupředkladatele materiálu do vlády ze zvyklosti a bylo podepsáno pod každým materiálem souvisejícím s privatizací. „Bylo to spíše z důvodu navazující privatizace ocelářského a hutního průmyslu. Dalším důvodem bylo zajištění zaměstnanosti,“ vysvětlil Urban. Zdůraznil, že o privatizaci s fondem nejednal a debata o ceně prodeje nebyla v jeho kompetenci.

Doporučujeme
kukuku ( 6. února 2018 08:01 )

Jo a pak s modrooranžovými ptáky s černou pr*delí šaškovat v parlamentu s důvěrou vládě a bonzovat v Bruselu, že tu v Česku bylo zneužito 50 milionů bruselských dotací. Jenom do "tržní" ceny OKD 4 miliardy se Čapí hnízdo vejde 80x a kolikrát do skutečné tržní ceny včetně ceny bytů ?

carmin ( 14. listopadu 2017 19:28 )

všechno zprivatizovat - privatizace heslo pravice kapitalistických politiků od zrůdného puče zla 1989 už jen za církevní tunely kolaborantům s nacisty patří justiční mafie, a klerofašistické mafie ods, topstan, kdu, zel do kriminálu slova klause privatizace musí předběhnout legislativu a tak se stalo justici bych žaloval za nečinnost při rozkrádačkách stáního majetku od 90 tých let justiční mafie dodnes kryje záda pravici při rozkradení majetku a deset bilionů privatizace = zlodějina , cíl fašistického zla USA ve všech zemích které ovládají, rozkrádačka majetků za zlomek skutečné hodnoty pro miliardáře a korporace všechny privatizace jsou zločin , stovky podniků rozkradla mafie zlodějů ods, topstan,kdu,zel ,oda a to hluboce pod tržní cenou nejznámější je privatizace knižního velkoobchodu která proběhla tak ,že za zlomek hodnoty prodali vysokému členovi ODS knižní velkoobchod a ten potom se ziskem stamilionů prodal člen ODS tomu kdo měl o tento podnik zájem už na počátku kuponová privatizace megazločin století, vytunelování a zadlužení desítek bank, tunel s investičními fondy, tunely bank, kampeliček, cestovek, = mafie ods=oda=kdu=lidi z top = rozkradeno více jak 3000 miliard - potvrzeno Kocourek -ODS a to jen 90-tá léta M. Kocourek ještě jako poslanec za ODS (dříve hlavní ekonomický expert ODS) v televizní -7- (debatní pořad čt ) v lednu 2004 (moderátor pí Bobošíková) prohlásil: -ano jsme si vědomi, že za vlády OF a z něj vzniklé ODS bylo v letech 1990 až 1996 rozkradeno v ČR více jak 3 biliony (tedy více jak 3.000 miliard) korun-. V té době byla součástí vlády také bývalá strana ing. Kalouska. http://www.blisty.cz/2010/5/18/art52565.html jak je možné že justiční mafie stále kryje megazlodějiny havlofašistických mafií drábekcard,drábeksystem,IKEM,IZIP,pandur,iveco,dingo,samopaly,minomety, opencard ,kocourkova konta z daňových rájů, babákův strýček, bártovy kapříky, ,john oraprint

fandasever ( 14. listopadu 2017 19:18 )

Honit si dneska novinářské triko na OKD je úplně mimo mísu ( lidově řečeno na hov, tralala, no) Neměli by se novináři(ti co si říkají investigativní) zaměřit na průser s lithiem, tam by snad šlo ještě něco zachránit, nebo není u systémových stran o tento průšvih zájem protože si tak každý bude mastit svoji bezednou kapsu

fandasever ( 14. listopadu 2017 19:15 )

Jo a pak vyhlásit amnestii, to je ODS

moiaza ( 14. listopadu 2017 19:11 )

Co už dneska chcete řešit? Všichni, co si privatizaci OKD namastili kapsy, mají dávno penízky proprané a jsou dnes čistí jako lilie. Díky divoké Klausové privatizaci si zloději přišli na miliardy a celkové škody jdou do bilionů. Proto svým kamarádům udělil Klaus milost. Oni mu totíž dopomohli k pohádkovým penězům. Jenže ani Klaus si je do hrobu nevezme. Zapíše jen zlatým písmem do naších dějin. A to písmo bude hodně černé. Nikomu se za existence našeho státu nepodařilo to, co Klausovi. Otevřít dveře, zhasnout a nechat beztrestně loupit!

Zobrazit celou diskusi
Další videa