„K dnešnímu dni ukončuji své členství ve straně Úsvit – Národní koalice. Hlavním důvodem mého odchodu je můj dlouhodobý kategorický nesouhlas s vedením strany, předsedou Úsvitu Miroslavem Lidinským, a jednání předsednictva, které několik měsíců blokuje uspořádání celostranického demokratického volebního sněmu,“ prohlásil Černoch na odpolední tiskové konferenci.  

Marek Černoch oznamuje svůj odchod z Úsvitu:

Video
délka: 00:27
720p 360p

Poslanec Marek Černoch oznamuje svůj konec v Úsvitu Blesk.cz/Václav Lang

Pod Lidinského rukama podle něj zkrachoval projekt spolupráce s Blokem proti islámu, odešli čtyři poslanci a krajské volby dopadly „totálním fiaskem“. „Poslední kapkou pro mě byla několikaměsíční snaha předsedy Lidinského spojit Úsvit s extremistickými stranami,“ dodal. Za absurdní považuje rozhodnutí, že Úsvit nebude kandidovat samostatně a jeho členové se mohou objevit na cizích kandidátkách.

Černoch nadále zůstane poslancem a členem klubu Úsvitu. Zatím není rozhodnut o pokračování své politické kariéry. Obracejí se na něj prý jiné strany s nabídkami spolupráce, ale žádná zatím nevykrystalizovala. „V současné době tedy do jiné strany nepřecházím,“ odpověděl na dotaz Blesk.cz.

Černoch se v minulých dnech vyjadřoval kriticky k snahám vedení strany spolupracovat s extremistou Adamem B. Bartošem a jeho Národní demokracií. Spekulovalo se i o jeho přestupu k ANO. Sám se ale na toto téma vyjadřoval zdrženlivě.

Video
délka: 01:31
720p 360p

Úsvit spěje k zániku, míní poslankyně Hnyková. A opouští jej Blesk - Jaroslav Šimáček

Z podobných důvodů odešla Hnyková i Lank, který přestoupil k Realistům. „My jsme se snažili spolu s některými dalšími kolegy – tím myslím třeba spolu s Markem Černochem – otočit kormidlo, kterým se Úsvit vydal. Ten směr se nám příliš nepozdával,“ řekl dříve Blesk.cz Lank.

Už v minulých letech opustili Úsvit někteří poslanci kvůli nespokojenosti s vedením strany. Přitom nejvyšší představitelé ani nezasedají ve Sněmovně. Předsedou je válečný veterán Miroslav Lidinský, prvním místopředsedou bývalý mluvčí strany Jan Zilvar.

Video
délka: 01:38.92

Zemanův projev zakončil hymnou syn Karla Černocha (+64)! Poslechněte si! Blesk

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
5 fotografií