Češtinu má uprchlíky učit odpůrce islámu. Výuka azylantů tak pokulhává
Ministerstvo školství pověřilo loňský rok jazykovou agenturu Parole, aby naučila cizince žádající o azyl v zemi český jazyk. Podle informací iDnes.cz je však přístup agentury k výuce značně problematický a komunikace mezi firmou a migranty je velmi špatná. Majitel společnosti Vladimír Vitvar je loňský kandidát do krajských voleb za stranu Úsvit-Národní koalice, který navíc na svých sociálních sítích vyzývá k účasti na demonstracích proti islámu a celou islámskou víru považuje za „tyranskou ideologii“.
Organizace pracující s azylanty považují přístup agentury Parole za velmi problematický. Pavla Müllerová z Charity ČR pro iDnes.cz uvedla, že někteří klienti nebyli na začátku vůbec kontaktováni. Některým byla dokonce první SMS zpráva poslána v českém jazyce. Lidé, kteří jsou českým jazykem absolutně nepolíbeni, si tak mysleli, že se jedná o zprávu od mobilního operátora.
Podle ředitelky Poradny pro integraci (PPI) Moniky Korábové nemá společnost dostatečnou kapacitu ani zkušenosti s výukou češtiny pro cizince. „Častým případem bylo, že se na nás obrátil klient s žádostí o pomoc při komunikaci. Docházelo k nedorozumění, nepochopení a pak i k arogantním výstupům ze strany zaměstnanců agentury jak vůči našim sociálním pracovníkům, tak vůči klientům,“ řekla Korábová.
Charita ČR i Poradna pro integraci na agenturu několikrát upozorňovali ministerstvo vnitra, které se stará o státní integrační program. Rovněž kontaktovali i samotné ministerstvo školství, jež Parole ve veřejné soutěži vybralo. Podle nich však probíhá výuka, „až na drobná pochybení“, v pořádku. Jediným problémem prý může být nedostatek lektorů v některých lokalitách.
„O nedostupnosti kurzů češtiny nemáme informace. Všem oprávněným osobám, které nám jsou průběžně předávány z ministerstva vnitra, je výuka nabídnuta ve lhůtě do 30 dnů,“ řeklo pro iDnes.cz ministerstvo a dodalo, že výuka není povinná a je pouze na každém, zda reaguje na výzvu a zúčastní se vstupních testů.
Zakázku získala agentura Parole v květnu 2016. Ministerstvo školství jí platí 275 korun za jednu vyučovací hodinu jednoho cizince. Celková odhadovaná cena zakázky činí 25 milionů korun.
Majitel a jednatel jazykové školy Parole Vladimír Vitvar kandidoval v krajských volbách za stranu Úsvit, která ve svém programu mimo jiné uvádí, že žádá o zastavení multikulturního programu.
Samotný Vitvar pak na Facebooku vyzývá k účasti na demonstracích proti islámu či k akcím Národní domobrany. V jednom ze svých statusů dokonce uvádí, že považuje islám za „tyranskou ideologii sloužící k ovládnutí světa“. Mnozí klenti jeho jazykové školy přitom právě tuto víru vyznávají.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.