Azylanty čeká práce i výuka češtiny. Na pomoc přispěchají stovky firem

Ilustrační foto  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, ula - 
8. prosince 2015
14:00

V Česku začne brzy fungovat fond na pomoc azylantům, přispívat do něj mají firmy. Peníze se využijí na vzdělávání dětí uprchlíků, výuku češtiny a rekvalifikace dospělých. Memorandum o zřízení fondu podepsal ve středu prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová, kteří s nápadem přišli před čtvrt rokem.

Peníze, které do fondu dají firmy, se využijí na vzdělání dětí uprchlíků, výuku češtiny a rekvalifikaci dospělých. Na nabídku hospodářské komory reagovalo 738 firem.  Víc než dvě pětiny z nich by byly ochotné nějaké azylanty přijmout, peníze by poskytlo 26 procent dotázaných.

„Když jsme si to spočítali, jen na základě ankety by se mohlo jednat o 2000 pracovních míst,“ uvedl Dlouhý. Podotkl, že i když Česko nyní žádný příliv uprchlíků nezažívá, mělo by být na jejich případný příchod připraveno. Zdůraznil, že komora ale nepodporuje „neřízenou imigraci a nechce zvát vlny azylantů“.

Nejvíce žadatelů o azyl je z Ukrajiny

Letos do konce října požádalo o azyl v Česku 1245 lidí, z nich bylo 212 dětí. Celkem 573 žádostí podali lidé z Ukrajiny, 120 z Kuby a 111 ze Sýrie. Úřady vydaly letos 1118 rozhodnutí. Udělily 52 azylů a 344 lidí dostalo dočasnou ochranu. Loni Česko dostalo 1156 žádostí. Rozhodnutí padlo v 1050 případech. Azyl získalo 82 lidí, ochranu 294.

Podle Faltové by pomoc měli dostat nejen azylanti a lidé s dočasnou ochranou, ale také třeba příchozí z východu Ukrajiny. Ti v ČR často nežádají o azyl, ale o takzvaný režim strpění. Mají pak podobné postavení jako lidé s dočasnou ochranou.Další videa
Články odjinud