Svého nastávajícího, Arnošta Markse, poznala Michaela Tominová na Přírodovědecké fakultě UK před více než 20 lety. „On byl o dva roky výš. Znala jsem jeho spolužáky, protože jsem s nimi chodila na večírky,“ zavzpomínala.

Slovo dalo slovo, manželům se časem narodily dvě dcery, a dokonce se sešli i v jedné vládě – Marks je náměstkem pro vědu, výzkum a inovace u Pavla Bělobrádka (40, KDU-ČSL). Jenže rodinné idylce je dávno konec.

Šuškanda o tom, že se manželé rozvádějí, se pochopitelně dostala i k samotné ministryni. Ta to na přímý dotaz Blesku také potvrdila. „S manželem jsme se rozešli, je to už asi dva roky,“ přiznala Marksová s tím, že žádost o rozvod dosud ani jeden nepodal.

Sněmovními kuloáry se ale také šíří, že za krach manželství mohou vřelé vztahy s některými kolegy. Do řečí se dostali třeba náměstek Marksové Robert Baxa, poslanec ANO Miloslav Janulík (54) či ministr vnitra Milan Chovanec (47, ČSSD).

„No to je pěkná blbost,“ reagoval například ženatý Janulík. Drbům o chlapech se Marksová směje. „Příčinou není žádný jiný muž. Příčinou je zejména mé angažmá ve vrcholné politice,“ řekla Blesku k důvodu rozpadu vztahu Marksová.

Chlap? Na co?

Po dvouleté odluce od manžela pak najednou začínají některé návrhy „ministryně pro rodinu“ Marksové dávat větší smysl. „Chceme, aby ženy v České republice mohly podstoupit umělé oplodnění, aniž by musely mít souhlas nějakého mužského partnera. Toto není nic inovativního. Platí to v řadě evropských zemí,“ uvedla loni v létě.

VIDEO: Marksová také usilovala o schválení otcovské dovolené

Video
délka: 02:48
720p 480p 360p 240p

Reakce ministryně Marksové po schválení otcovské dovolené v Senátu. „Nechápu připomínky o zneužívání, ti lidé si dobrovolně sníží příjem,“ řekla. Blesk / Zuzana Štíchová

S rozvodem se zdá být smířená. „Tradiční model rodiny jsem nikdy zvlášť neprosazovala. Naopak mnoho let tvrdím, že rodinná politika tady má být pro všechny typy rodin,“ říká.

Nebojí se ani toho, že by jí voliči rozvod „spočítali“ ve volbách. „V ČR se rozvádí polovina manželství, polovina dětí se rodí mimo manželství,“ servíruje tvrdá data a dodává: „Takže nevidím žádný vztah k volbám, jsem v průměru.“

Fotogalerie
27 fotografií