Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Vytrvalé marody čeká vyšší nemocenská. Půjde až o tisíce měsíčně

Autor: pet, ČTK - 
20. dubna 2017
15:35

Zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti zřejmě budou brát vyšší nemocenskou. Sněmovna by měla úpravu podle čtvrtečního doporučení sociálního výboru schválit v rámci vládní novely o pojistném na sociální zabezpečení, jež má podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů. Plénum by mohlo hlasovat o podobě předlohy příští týden.

Zatímco nyní dostávají zaměstnanci od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by od 31. dne nemoci měla dávka vzrůst o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent.

Od druhého a především od třetího měsíce na nemocenské by tak lidé měli mít stovky až tisíce korun navíc.

Novinka by podle pokladů autora návrhu Jaroslava Zavadila (za ČSSD) zvýšila příští rok výdaje na nemocenské o 2,4 miliardy korun, v následujících dvou letech by to bylo 2,5 a 2,7 miliardy korun.

Zaměstnanec nyní v prvních třech dnech nemoci nedostává nic, pak do 14. dne dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Sněmovna by měla podle stanoviska výboru schválit také zavedení elektronické neschopenky, přičemž by podle úpravy Jiřího Běhounka (za ČSSD) zůstala i možnost jejich papírové podoby. Vznikl by rovněž registr ošetřujících lékařů, který by spravovalo ministerstvo práce.

Pomoc živnostníkům

Cílem vládní novely je zjednodušit administrativu živnostníkům. Navrhované změny v ní vycházejí ze zkušeností České správy sociálního zabezpečení. Například zálohy by měly být splatné v měsíci, na který se platí. Nově by měl být stanoven měsíční vyměřovací základ pro výši záloh na pojistné na důchodové pojištění.

V nemocenském pojištění mají podle vládního záměru dostat oprávnění potvrzovat na žádosti o peněžitou pomoc v mateřství očekávaný den porodu nejen ošetřující lékaři, ale i porodní asistentky. Sněmovna tuto pasáž ale na doporučení výboru pravděpodobně vypustí.

Změny se v poslední době netýkají jen nemocenské. Nově byla schválená otcovská dovolená, která dává mužům výsostné právo starat se o vlastní děti v dobách potřebně nutných.

VIDEO: Podívejte se, jak na schválenou otcovskou dovolenou reagovala ministryně Marksová

Video Reakce ministryně Marksové po schválení otcovské dovolené v Senátu. "Nechápu připomínky o zneužívání, ti lidé si dobrovolně sníží příjem," řekl - Blesk / Zuzana Štíchová

 

zednik ( 21. dubna 2017 11:56 )

Vím hned o několika vytrvalých marodech. Dřív po nich po měsící "marodění" šel posudkový doktor a tím pádem i po ošetř. doktorovi. Dnes se jim naopak zvedne nemocenská a tím pádem jistě trochu zbytní i ty děkovné obálky...A všichni budou happy..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud