Stane se to každému z nás, obří faux pas ve chvíli, kdy po něm vůbec netoužíte. Často ani nevíte, jak jste se vlastně stali nechtěným středem pozornosti. Michaelu Žantovskému se to stalo po boku nejvyššího představitele Česka. Prezidenta Klause, který stál po jeho boku, zaměnil za svého dávného přítele a Klausova předchůdce Václava Havla.

„Na státní návštěvu do Izraele přijel tehdejší prezident Václav Klaus a já jsem ho doprovázal po celou dobu jako velvyslanec v Izraeli. Zorganizovali jsme takový velký banket pro přední izraelské podnikatele a obecenstvo velmi příznivě nakloněné. Já jsem uváděl prezidenta, řekl jsem úvodem několik slov, jak jsem rád, že přišli a že mají rádi Československo, a pak jsem řekl ‚nyní je mou ctí a potěšením vám představit prezidenta České republiky Václava Havla,‘“ popsal kritický moment zkušený diplomat, který měl v tu dobu za sebou už více než čtyřletou misi ve Spojených státech.

VIDEO: Poslechněte si Žantovského historku

Video
délka: 01:47
720p 480p 360p 240p

Michael Žantovský si spletl Klause s Havlem. Historku dal k dobru během debaty s kolegy diplomaty Alexandrem Vondrou a Petrem Kolářem. Blesk / Zuzana Štíchová, Paměť národa

Prezident Klaus byl situací překvapen, reagoval prý ale poměrně klidně. „On stál vedle mě a říká cože?“ dodal se smíchem Žantovský. „A mě už nenapadlo nic lepšího, než že jsem se obrátil zpátky k mikrofonu a řekl jsem ‚teď, když jsem skončil, tak předám slovo prezidentu Klausovi,‘“ uzavřel historku nynější ředitel Knihovny Václava Havla.

Musím pro úplnost říct, že prezident Klaus tohle vydýchal velmi obdivuhodně. Dodnes spolu mluvíme a máme daleko důležitější věci, ve kterých nesouhlasíme, než tuhle jednu,“ poznamenal ještě Žantovský.

Michael Žantovský vzpomínal pro Blesk.cz na svého přítele Václava Havla v prosinci 2015, tedy čtyři roky po jeho smrti. O Havlovi mimo jiné řekl, že ke konci už neměl síly dále bojovat, zatímco dříve nikdy nerezignoval:

Video
délka: 08:24

Václav Havel ke konci už neměl vůli žít, vzpomíná jeho přítel Žantovský. Blesk / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

Žantovský také citoval z Havlovy reportáže, která byla koncem roku 2016 nalezena v pozůstalosti jeho přítele Zdeňka Urbánka. Co napsal o honičce na Hanspaulce, kdy ujížděl s Pavlem Landovským před policií s Chartou 77 v tašce? Podívejte se:

Video
délka: 05:28

Žantovský o nově objevené kapitole z reportáže Havla: Skvostný text! Zuzana Štíchová, Petr Soukup

Fotogalerie
10 fotografií