Hrad trestá Trumpa a nepřijme 3. muže USA. „Zeman je radioaktivní,“ udeřil Žantovský

Autor: Zuzana Štíchová - 
26. 3. 2018
17:35

Tak vysoce postavený zástupce Spojených států se v Česku neobjevil osm let. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ale během své návštěvy nezamíří na Pražský hrad. Proč? Prezident Zeman návrh na setkání nepřijal, prioritu má prý cesta na Slovensko. Ta se ale uskuteční až příští týden. Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička si proto myslí, že jde o mstu Zemana Trumpovi. Americký prezident totiž nepopřál českému protějšku ke znovuzvolení. Podle exvelvyslance v USA Michaela Žantovského je stejně Zeman považován ve Spojených státech za „radioaktivního“.

Setkání s premiérem Babišem, a to oficiální i neoficiální, návštěva Sněmovny, Senátu nebo třeba přednáška na akademické půdě. To vše stíhá třetí nejvyšší představitel USA Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů, během soukromé návštěvy České republiky.

Žádost o setkání s prezidentem Milošem Zemanem přitom na Pražský hrad dorazila. „Mohu pouze uvést, že návrh byl Hradu, prostřednictvím Poslanecké sněmovny, adresován v únoru, tedy před inaugurací. Naši zahraničně politickou prioritou je nyní dodržení prezidentské tradice první cesty na Slovensko. Máme celých pět let na debaty s našimi americkými přáteli,“ napsal na dotaz Blesk Zpráv mluvčí Jiří Ovčáček.

Za Ryanem by přitom nemusel „na zahraniční cestu“. Navíc pět let nemusí Zemanovi stačit, posledním vysoce postaveným Američanem byl v Praze v roce 2010 tehdejší prezident Barack Obama. Dalším až teď Ryan.

Telička: Je to zásadní chyba

Do Zemana se proto opřel europoslanec a bývalý Babišův poradce přes zahraniční politiku Pavel Telička. „Nepřijmout na Hradě Ryana, po dlouhé době nejvyššího US představitele, je Zemanovou zásadní chybou. Nešťastná odveta za absenci gratulace Trumpa ke znovuzvolení prezidentem,“ nabízí jedno z možných vysvětlení.

Video Exvelvyslanec v USA Petr Kolář popsal, jak podle jeho zdrojů probíhal telefonát Miloše Zemana s Donaldem Trumpem. - Paměť národa
720p 480p 360p 240p

„Loni byl Zeman jedním z mála, kteří mohou jednat na nejvyšší úrovni s USA, Ruskem a Čínou. Dnes mu Moskva obviní Česko z novičoku, Peking zavře poradce, aniž by ho informoval, a Washington nepogratuluje ke zvolení. Chybná zahraniční politika. Co tak se vrátit ke spojencům?“ rýpl si také Telička, který se s hnutím premiéra v demisi nedávno rozešel.

Žantovský: Zeman je „radioaktivní“ kvůli Rusku

Kriticky se k Zemanově zahraniční politice staví také bývalý velvyslanec v USA, dnes ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Vůči českému prezidentovi jsou prý ve Spojených státech velmi obezřetní, důvodem jsou vazby na Rusko.

„Prezident Zeman je v USA „radioaktivní“ kvůli své náklonnosti k ruskému vedení a kvůli nejasným vztahům jeho okolí s ruskými vlivovými skupinami a firmami, např. firmou Lukoil, která je zřejmě zapletena i do skandálu Cambridge Analytica,“ řekl Žantovský pro Blesk Zprávy. Britská poradenská firma je vyšetřována v souvislosti s únikem dat 50 milionů uživatelů Facebooku.

Video Bývalý hradní mluvčí Žantovský: Co si myslím o Ovčáčkovi... - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Otázkou zůstává, zda návrh na setkání, které Pražský hrad neakceptoval, vzešel z „Ryanovy hlavy“, nebo šlo o oficiální gesto americké diplomacie. „Předseda Sněmovny reprezentantů nepřijímá instrukce z Bílého domu či State Departmentu (min. zahraničí USA – pozn. red.), může s nimi však svou cestu konzultovat,“ objasnil postavení předsedy Sněmovny Žantovský, který ve Washingtonu působil v letech 1992 až 1997.

Určitou roli zřejmě v plánování Ryanova programu sehrály obě ambasády. Na jedné straně český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, na druhé Stephen King, nový velvyslanec v Praze. „Rozhodnutí však v tomto případě nejspíše padlo na vyšší úrovni,“ míní ředitel Havlovy knihovny.

Doporučujeme
Antonin Blaha ( 26. března 2018 22:47 )

 To je docela mile jak tem proamerickym prasatum nezbyva nez zmatene kvicet,pry treti nejmocnejsi muz planety American?K smichu Amerika dohrala a moc dobre to vi.😂😂😂😂😈

sany12 ( 26. března 2018 21:30 )

Vždyť přijel jen zařídit pro Američany armádní zakázky.To je byznys a na to je pro něj důležitější Babiš, Sněmovna a parlament. Amerika je v krizi.

ondra1974 ( 26. března 2018 20:47 )

No a vy jste pro zmenu TvrdikMynarNejedly pitomec a to je daleko zavaznejsi.

flesch2z ( 26. března 2018 20:31 )

A Žanťák je havloidní pitomec.

ondra1974 ( 26. března 2018 20:23 )

No, ono je to trosku jinak. Ryan je treti nejmocnejsi muz na planete a prezidentu jako je Zeman, je vic nez dost. Treba takove Haiti s deseti miliony obyvatel a prezidentem, ktereho nezna skoro zadny Cech, Jovenel Moise, a nebo takova 11ti milionova Bolivie, s prezidentem Evo Moralesem Aimaou. Kdyz se zeptate v Bolivii a nebo na Haiti, jestli znaji Paul Ryana a nebo Zemana,tak se vsadim, ze Zeman budou slyset poprve. Nevim, proc si porad myslime, ze Cesko je pupek sveta, ale to je nakonec v poradku, oni si to mysli, zrovna tak Srbove, Chorvati, Rakusane, Madari, Rumuni a nebo Albanci....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa