Třetí nejmocnější muž USA povečeří s Babišem, za Zemanem nepůjde: Kdo je Paul Ryan?

Autor: ČTK, simao - 
26. 3. 2018
11:55

Do České republiky přicestoval Paul Ryan (48), třetí muž na politické scéně v USA. Vede Sněmovnu reprezentantů a v plánu má po dnešním setkání s Andrejem Babišem mj. i návštěvu Poslanecké sněmovny a jejího šéfa Radka Vondráčka (oba ANO). Oficiálně však jde o soukromou návštěvu. Republikán Ryan má s právničkou Jannou dceru a dva syny a v roce 2012 byl u neúspěšné kampaně Mitta Romneyho, kterého porazil Barack Obama. Spory měl Ryan i s Donaldem Trumpem.

Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, se má dnes v Praze setkat s českým premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Svůj pobyt v Česku naplánoval jako soukromou návštěvu, většina jeho programu je proto neveřejná.

Povečeří s Babišem

Babiš s Ryanem vyrazili na schůzku v pravé poledne. V plánu je však ještě i večeře Ryana a jeho ženy s Andrejem a Monikou Babišovými. Během dneška by však měl Ryan stihnout také navštívit americké velvyslanectví a poskytnout rozhovor Rádiu Svobodná Evropa.

Třetí muž politiky v USA Paul Ryan přicestoval do Česka, na Úřadě vlády se sešel s premiérem v demisi Andrejem Babišem (26. 3. 2018).Třetí muž politiky v USA Paul Ryan přicestoval do Česka, na Úřadě vlády se sešel s premiérem v demisi Andrejem Babišem (26. 3. 2018). | Foto Blesk - Tonda Tran

V úterý má promluvit na zvláštní schůzi Poslanecké sněmovny, v plánu má i konferenci v Senátu o roli USA v evropské bezpečnosti. Měl by se také zúčastnit uzavřené debaty se studenty. Zbytek návštěvy České republiky bude už ryze soukromý. Schůzka s prezidentem Milošem Zemanem v programu není.

Třetí muž USA po Trumpovi a Penceovi

Republikánský politik Ryan je předsedou Sněmovny reprezentantů od října 2015. Je třetím nejvyšším představitelem USA po prezidentovi Donaldu Trumpovi a viceprezidentovi Miku Penceovi.

Paul Ryan má irské a německé předky.Paul Ryan má irské a německé předky. | Reuters

Jeho „polooficiální“ návštěva v Česku je zajímavá i proto, že posledním ústavním činitelem USA, který oficiálně navštívil ČR, byl prezident Barack Obama v roce 2010. V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během něhož Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Oba státníci tehdy bilaterálně jednali i s tehdejším českým prezidentem Václavem Klausem.

Odpůrce Obamových reforem

48letý Paul Ryan je členem Sněmovny reprezentantů od roku 1999. Vystudoval ekonomii a politické vědy na Miamské univerzitě v Ohiu. Začínal jako marketingový konzultant, v 90. letech byl asistentem několika senátorů, psal například projevy pro někdejšího kongresmana a republikánského kandidáta na viceprezidenta z roku 1996 Jacka Kempa.

V roce 1998 byl poprvé zvolen do Kongresu. Je považován za poměrně radikálního straníka, patří k oblíbencům hnutí Tea Party, konzervativního jádra republikánů.

Do širšího povědomí vešel v roce 2012, kdy si jej republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney vybral za možného viceprezidenta. V podzimních volbách 2012 však úspěch nakonec slavil demokratický tandem Barack Obama a Joe Biden.

I proto patří k hlasitým kritikům Obamových reforem – trnem v oku mu je například zdravotní reforma Obamacare, k jejímuž zrušení republikáni nesehnali v Senátu dostatek hlasů a zákonodárci se touto reformou budou znovu zabývat v letošním roce.

Vášnivý lovec a katolík nesouhlasící s potraty

Již během Romneyho a Ryanovy kampaně nechyběla na scéně ani jeho manželka Janna – daňová právnička, se kterou má dceru a dva syny. Elizabeth, Charlieho a Sama.

Paul Ryan s manželkou Jannou mají dceru a dva syny.Paul Ryan s manželkou Jannou mají dceru a dva syny. | profimedia.cz

Svou o rok starší manželku si vzal Ryan v roce 2000 a společně se zabydleli v Ryanově rodném městě Janesville ve státě Wisconsin. Seznámili je jejich přátelé a ve svatebním oznámení psali, že sdílí lásku k outdoorové zábavě včetně chození do hor a rybaření. „Pro Ryana coby politika je určitě nesmírnou oporou,“ řekl televizní stanici ABC o Ryanově manželce Dave Craig, který v minulosti pracoval v Ryanově kanceláři. Ryan je také vášnivým lovcem. 

Katolík Ryan je proti manželství osob stejného pohlaví a nesouhlasí s potraty. Jeho rodina má irsko-německé kořeny.

Fotky z posilování vzbudily rozruch

Vedle toho je ale Ryan také vyznavačem fitness tréninků. Jeho otec i dědeček zemřeli na srdeční infarkt, a tak se Ryan v minulosti stal jednou z tváří propagujících tréninkový workout program P90X. „Je to fantastický workout,“ říkal Ryan v roce 2012, když ho veřejnost poznávala coby kandidáta na viceprezidenta. Populární se tehdy staly i jeho fotky pro magazín The Time s činkami v červené čepici obrácené kšiltem dozadu.

Ryan je ale také vyznavačem silně individualistické filozofie americké spisovatelky Ayn Randové, která patřila mezi zastánkyně kapitalismu a absolutní svobody jednotlivce.

Trumpa kritizoval, teď spolupracují

Se současným prezidentem Trumpem dosud Paul Ryan úzce spolupracoval, nesouhlasil však se zavedením sankcí na dovoz hliníku a oceli, které Trump oznámil 8. března. Ryan v minulosti patřil k Trumpovým kritikům, v kampani před posledními prezidentskými volbami nakonec jeho kandidaturu po dlouhém váhání podpořil.

Ryan byl autorem republikánského návrhu rozpočtu na rok 2013, který obsahoval hluboké škrty v sociální oblasti. Demokraté jej proto vykreslují jako rozpočtového jestřába a obhájce bohatých.

Paul Ryan s prezidentem Donaldem TrumpemPaul Ryan s prezidentem Donaldem Trumpem | Reuters

V letech 2011 až 2015 vedl Ryan rozpočtový výbor sněmovny. V prosinci 2013 se Ryan v této roli zasloužil o dojednání kompromisní rozpočtové dohody, která zajišťovala financování federální vlády do října 2015. Jejím cílem bylo ukončit tři roky nestability a rozpočtových střetů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 27. března 2018 09:54 )

Mam vystridat tebe??

satanas ( 27. března 2018 09:17 )

A jeto venku! Zdenek prca jakousi DAsenku, pisou to jinde a dokonce maji stejne teplaky! CHudak,,uz ho chapu..to zanecha stopy na dusi..

marmat ( 26. března 2018 22:09 )

Tady "diskutérům" naprosto došel ostrovtip...je totiž famózní, jak Babiš se světem komunikuje

marmat ( 26. března 2018 22:07 )

brugal : takto ovšem nevytrucuje nic

marmat ( 26. března 2018 22:04 )

Jak se tak malé dítě dostane na diskuzi...na tátův nik ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa