Trump pohořel při rušení zdravotní reformy Obamy. „Vyletí do povětří,“ vzteká se

Autor: ČTK, val - 
24. 3. 2017
22:25

Těžkou porážku utrpěl americký prezident Donald Trump v pátek v prvním pokusu o zásadní legislativní změnu. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů neshromáždili dostatek hlasů pro zrušení zdravotní reformy Baracka Obamy a hlasování bylo nakonec na pokyn Bílého domu odvoláno. K zajištění potřebné podpory podle Trumpova vyjádření republikánům chybělo deset až patnáct hlasů. Obamacare tak zatím podle šéfa sněmovny Paula Ryana zůstává v platnosti.

Trump v první reakci na ztracený boj o zrušení zdravotní reformy Obamacare obvinil demokraty ve Sněmovně reprezentantů, že s Bílým domem náležitě nespolupracovali. S nulovou podporou demokratů nebylo možné zákon o zdravotní reformě prosadit, řekl Trump reportérům v Bílém domě. Zdravotní reforma Baracka Obamy prý teď nejspíš „vyletí do povětří“, což demokraty přinutí ke spolupráci.

Na adresu republikánů prezident prohlásil, že „dnes jsme se leccos dozvěděli o loajalitě“. Odporem v republikánském táboře byl prezident „trochu překvapen“.

Hluboké zklamání republikánů nad neúspěchem pokusu o zrušení Obamovy zdravotní reformy tlumočil i šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Na tiskové konferenci připustil, že program Obamacare bude v dohledné době v USA dál platit.

Republikáni vzdávají naděje

„Byli jsme velmi blízko, udělali jsme, co jsme mohli, ale dost hlasů jsme nesehnali,“ řekl Ryan. Dnešní den podle něj přinesl velké zklamání. „Velké věci narážejí na potíže, ale můžeme pro zlepšení života lidí udělat mnoho jiných věcí. V dohledné době ale budeme muset žít s Obamacare, zákon zůstává v platnosti,“ konstatoval.

Z hluboce zklamaného republikánského tábora se podle CNN ozývají hlasy, že náhrada za Obamacare je ztracena. Agentuře Reuters někteří z republikánů řekli, že s plánem na její náhradu už „skoncovali“.

Prezident původně předpokládal, že jeho návrh projde oběma komorami parlamentu do 7. dubna, kdy začne dvoutýdenní parlamentní přestávka. Po ní má přijít na pořad očekávaná reforma daňového systému, další stěžejní bod Trumpovy volební kampaně.
Zdrcující neúspěch tažení proti Obamacare, stejně jako potíže s protiimigračním dekretem, ale podle komentátorů mohou celou prezidentskou agendu narušit. Negativní dopad na budoucí realizaci prezidentského programu v pátek na tiskové konferenci připustil i Ryan.

U Donalda Trumpa byla nedávno německá kancléřka Angela Merkelová. Moment, kdy si před fotografy nepodali ruce, obletěl svět. Podívejte se:

Video První setkání německé kancléřky Angely Merkelové s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem - Reuters
480p 360p 240p

Doporučujeme
snehulak ( 25. března 2017 08:21 )

PRESStituti (a Demokraté) se radují, protože nemají dost mozku na to, aby pochopili, že tohle je voda na jeho mlýn. Stejně jako u nás. On může svým voličům poctivě říct - Chtěl jsem , tihle demokraté mi v tom zabránili. Víte koho volit příště?

janetazahro ( 25. března 2017 01:24 )

 CARMINE, TOBĚ TRUMP NIC NEVZKAZUJE , PÁČ TOBĚ JE ZBYTEČNÝ COKOLIV VZKAZOVAT, MÁŠ VYMETENO V HLAVĚ !

janetazahro ( 25. března 2017 01:20 )

 Hmm, Trumpovi se evidentně nedaří prosazovat svoje nabubřelé předvolební sliby. Spařený prasátko musí pořádně zuřit. Nesehnal ani republikánské hlasy. CARMINE , JSI SMĚŠNEJ . Kdopak ti tyhle bláboly poslal e-mailem a zaúkoloval tě, abys nám je tady předeslal ??? Mám hádat ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa