Brzy začnu stavět zeď, slíbil Trump Kongresu. A cupoval Obamovu zdravotní péči

Autor: ČTK, sou - 
1. března 2017
06:47

Rozsáhlou obnovu americké infrastruktury, odvolání zdravotní reformy někdejšího prezidenta USA Baracka Obamy, stavbu zdi na jižní hranici s Mexikem či daňovou reformu, která uleví americkým firmám i střední třídě, to vše přislíbil ve svém prvním projevu k oběma komorám Kongresu prezident Donald Trump. Republikánská hlava státu hovořila i o tom, že USA podporují NATO, zároveň ale očekávají větší odpovědnost spojenců.

Trump na úvod prohlásil, že jeho administrativa napraví chyby, které byly za poslední desetiletí učiněny. Nyní podle prezidenta nastal čas, aby se Spojené státy místo obnovy zemí v zámoří zaměřily na rekonstrukci vlasti. Vyzval proto Kongres, aby schválil jeho infrastrukturní program, který počítá s investicemi ve výši jednoho bilionu dolarů (přes 25 bilionů korun) z veřejných i ze soukromých zdrojů.

Svůj infrastrukturní plán Trump přirovnal k programu někdejšího prezidenta Dwighta Eisenhowera na výstavbu dálniční sítě. Trump očekává, že tak vzniknou miliony nových pracovních míst.

Dalším klíčovým prvkem, který pomůže nastartovat americké hospodářství, je podle šéfa Bílého domu daňová reforma. Změny, které Trump označil za historické, sníží daně firmám a uleví střední třídě. Prezident předpokládá, že díky nižším daním porostou platy a zvýší se konkurenceschopnost.

Opakovaně mluvil o nutnosti odvolání zdravotní reformy

Trump během předvolební kampaně a i po inauguraci opakovaně hovořil o nezbytnosti odvolat zdravotní reformu demokratického exprezidenta Baracka Obamy. Během projevu ke Kongresu vyzval zákonodárce z řad demokratů i republikánů, aby reformu zvanou Obamacare společně odvolali a nahradili novým systémem. Trump označil Obamacare za americkou katastrofu, která je nákladná a nutí Američany kupovat předražené pojištění, které by si bez nátlaku vlády sami nevybrali.

Část proslovu Trump věnoval imigrační politice a bezpečnosti USA. Zopakoval, že již brzy se na hranicích s Mexikem začne stavět zeď a že je nezbytné, aby USA opět získaly kontrolu nad svými hranicemi. Poznamenal, že dosud mohli přes hranice proudit drogy a zločinci, čemuž je nyní konec.

Trump rovněž zákonodárcům řekl, že je nezbytné zakázat vstup do USA lidem z vybraných států, jejichž občany není možné podrobit dostatečným bezpečnostním prověrkám. Pokud jde o boj proti teroristickému hnutí Islámský stát, chtějí USA spolupracovat se všemi spojenci včetně přátelských muslimských zemí.

Projev Trumpa v sále poslouchala i vdova vojáka, který zemřel při akci v Jemenu

Trump zdůraznil, že Spojené státy mají zájem uzavírat nová přátelství, neboť nestojí o válku a konflikty, ale o harmonii a stabilitu. Zdůraznil, že Americe se vždy lépe dařilo, když byl svět klidnějším místem.

Trumpa v Kongresu uvítal bouřlivý potlesk, který opakovaně doprovázel i jeho projev. Naopak demokratičtí zákonodárci, kteří s jeho politikou nesouhlasí, se k žádným hlasitým projevům odporu neuchýlili. Někteří z nich, jak poznamenala agentura AP, měli odznaky žádající zachování Obamacare. Řada demokratů se na Trumpův projev oblékla do bílých šatů, aby tak uctila hnutí za volební právo žen.

Projev Donalda Trumpa k zákonodárcům poslouchala v sále Kongresu USA jako host i vdova po americkém vojákovi Williamu Owensovi, který na konci ledna zahynul při operaci v Jemenu proti místní odnoži teroristické sítě al-Káida. Trump Owense ocenil jako hrdinu.

1912 ( 1. března 2017 17:09 )

právě proto musí zničit ekonomicky silnou EUROPU a jak vidíte podařilo se jim to těmi uprchlíky a teroristy !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud