Generál Pavel má metál z USA. Dostal nejvyšší armádní ocenění pro cizince

Autor: jer, ČTK - 
10. 3. 2018
16:45

Český generál Petr Pavel se může pochlubit nejvyšším vyznamenáním americké armády pro cizince. Medaili za zásluhy mu předal ve čtvrtek Joseph F. Dunford, generál námořní pěchoty USA a předseda Společného sboru náčelníků štábů (The Joint Chiefs of Staff). Jako elitní funkcionář NATO zvládl prý na výbornou hrozbu Ruska i boj s Islámským státem.

Vyznamenání „Legion of Merit“ generál Petr Pavel převzal na Myer-Hendersonově vojenské základně ve Washingtonu, v americkém státě Virginia. Ceremoniálu se účastnilo více než 250 příslušníků americké armády, letectva, námořnictva i námořní pěchoty.

„Generál Pavel výborně řídil vojenský výbor NATO, včetně představitelů jednotlivých armád a ministrů obrany, během jedné z nejsložitějších dob z nedávné historie Aliance,“ stojí v odůvodnění ocenění Legion of Merit.

Pavel je od června 2015 předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance (NATO). Během jeho předsednictví NATO reagovala například na hrozbu ze strany Ruska nebo bojovala s takzvaným Islámským státem. NATO byla aktivní také v Afghánistánu. Jeho mandát v NATO končí letos 29. června, kdy svoji funkci předá britskému maršálovi Stuartu Peachi.

Zlepšila se také spolupráce NATO a Evropské unie, zejména v oblasti kyberbezpečnosti a podpory vesmírného programu. Než se Pavel přesunul do Bruselu, byl šéfem Generálního štábu Armády České republiky.

Šance na lepší vztahy s Ruskem existuje

Zlepšení vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem je možné, v dialogu je nutné pokročit od vágních témat ke konkrétním věcem, řekl podle agentury TASS ve čtvrtek generál Pavel.

„Jsem vždy opatrným optimistou,“ prohlásil Pavel na dotaz TASS, zda Rusko se Západem mohou překonat nynější období vyhrocených vztahů a nechat za sebou dědictví studené války.

„Věřím, že šance na lepší vztahy mezi NATO a Ruskem existuje,“ uvedl český generál, aby dodal: „Potřebujeme více podnětů, aby se dialog posunul vpřed. Dosud je standardní agenda docela vágní. K pokroku je třeba větší konkrétnost.“

Pavel podle TASS také v souvislosti s komentováním situace v pobaltských republikách vyzval k opatrnosti při užívání termínu ruská agrese, neboť vedení NATO v aliančním Estonsku, Litvě a Lotyšsku nezaznamenalo žádné známky otevřeného násilí proti svým jednotkám, které tam působí. I když v regionu panuje zvýšené politické napětí, území pobaltských členů aliance a ani jejich vzdušný prostor není narušováno, řekl.

„Všichni pozorujeme, že v regionu je zvýšená vojenská přítomnost, koná se více cvičení, více letů letadel dlouhého doletu a je zde zvýšená činnost tajných služeb. Já bych to ale nenazýval agresí,“ vysvětlil český generál.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zkzkz ( 19. března 2018 20:05 )

agfor ( 11. března 2018 12:20 )

Zelenej mozek dostal metál od rozpoutávačů válek za to, že Česko kupuje zastaralé a vyřazené zbraně od Amíků.

Antonin Blaha ( 11. března 2018 11:48 )

 Je to stejne jako by dostal za protektoratu Risskou orlici,holt doba se meni charaktery lidi zustavaji😁😈

Filip Sand ( 11. března 2018 00:39 )

srac, rovno si mohol poziadat o zelenu kartu a uz tam aj ostat.

deratizater ( 10. března 2018 21:46 )

Tenhle rusofobní soudruh generál přiblížil Evropu o něco blíže jaderné válce .Toto vyznamenání od Amerických vojenských jestřábů to potvrzuje

Zobrazit celou diskusi
Další videa