Generál Pavel: Rusko ohrožuje severní Atlantik. NATO tam potřebuje novou základnu

Autor: ČTK, simao - 
6. 11. 2017
19:48

NATO se musí bránit před ruskými ponorkami, přímé ohrožení severního Atlantiku není nereálná varianta. S důrazným varováním vystoupil v pondělí generál Petr Pavel a doporučil, aby Severoatlantická aliance zřídila v severních mořích novou základnu.

Severoatlantická aliance potřebuje vybudovat novou regionální základnu pro ochranu námořních tras v severním Atlantickém oceánu před rostoucími ruskými námořními silami. Agentuře Reuters to dnes řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

„Sledujeme zvýšenou ruskou námořní aktivitu v Arktidě, v severním Atlantiku. Také si uvědomujeme, že s každou příští krizí budou (americké) posily pro Evropu a volné cesty pro evropskou bezpečnost životně důležité,“ uvedl Pavel.

Podle českého generála bude tato otázka nastolena tento týden na schůzce ministrů obrany členských států aliance. „Pokud se podíváme na rostoucí schopnosti zemí, jako jsou Rusko a Čína, s celosvětovým dosahem, je zcela zřejmé, že námořní komunikace musejí být chráněny,“ dodal generál v rozhovoru.

Nová strategická základna by měla být umístěna v některé ze spojeneckých zemí a zajistit, aby námořní cesty z USA do Evropy byly chráněny před nepřátelskými ponorkami. Pokud by byl plán schválen, šlo by o první významnější posílení kapacit NATO po dvou desetiletích, poznamenal Reuters. Pavel označil Rusko za „potenciální hrozbu“.

Západ znepokojily mohutné vojenské manévry, které Rusko podniklo v září u hranic s Lotyšskem. Po ruské anexi Krymu v roce 2014 se NATO snaží uklidnit své pobaltské členy tím, že posílá vojáky do Pobaltí, Polska a na pobřeží Černého moře. Také organizuje více vojenských cvičení.

Spojené státy rovněž opět posilují své jednotky v Evropě, které postupně stahovaly po konci studené války. Pavel upozornil, že zvyšování výdajů na obranu, které nové projekty přinášejí, nemůže být překážkou. „Musíme prostě pochopit, že pokud toho chceme udělat víc, pak to bude mít dopad na zdroje,“ řekl. „Můžeme to nazvat modernizací, můžeme to nazvat adaptací. Jednoduše se musíme přizpůsobit nové realitě,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

mimiroro ( 19. listopadu 2017 09:14 )

Ono nestačí, že základny NATO jsou na ruských hranicích.Za chvíli budou mít požadavek mít základny poblíž Moskvy.Nezbývá, než se stydět.

santikxauz ( 19. listopadu 2017 05:36 )

USA ohrožuje celý svět.

zkzkz ( 18. listopadu 2017 22:19 )

reifik ( 18. listopadu 2017 22:17 )

Pavel je typickým příkladem námezdního žoldáka,kdo zaplatí,tomu slouží a nějaká ideologie je mu u pr..le !!!

1912 ( 7. listopadu 2017 06:24 )

komunistické hovado PAVEL který sloužil sovětům a kterému zločinecká Us vymyla mozek Nyní tam míří další hovado do Nato a to má být Stropnický Rusko nikoho neohrožuje ba naopak ti váleční zločinci co okupují balt kam jeli jen na cvičení tak jako do Bulharska a Rumunska odkud se již nevrátili nezapomínejte jak přes naše území projížděli na nějaká spojenecká cvičení a už se nevracejí ano okupuji i jih EUROPY poskomunistických státu! A na baltu potřebují opravdu ty vojenské základny aby mohli napadnout ze všech stran Rusko nyní dojednává taUS Trumpeta na dálném východě další okupace a stavění základen proti Rusku! Podle těchto zrádců jako je toto hovado budou i nás co nejdříve okupovat na Ukrajině se jim to nepodařilo i když je tam jistě plno US žoůldáků tak jako u nás co vycvičují naší ubohou armádu která má plno generálů hlupáků co slouží zločinecké US a naši žoldáci bojují jen za US zájmy a vtahují nás do jejich válek pak se nedivte ty vlny uprchlíků co zamořují EU a né US kam je nechtějí Prostě nás zničit celou EUROPU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa