Poláci radostně vítali armádu USA. Ministr: Čekali jsme na vás po desetiletí

Autor: jer, ČTK - 
14. 1. 2017
16:35

Nejvyšší polští představitelé v sobotu oficiálně uvítali příslušníky amerických jednotek, které mají posílit východní křídlo Severoatlantické aliance. To je podle tvrzení Bruselu ohroženo agresivní politikou Ruska. Do země přijeli vojáci z coloradské základny Fort Carson a rozmístěni budou na západě Polska.

Ceremoniálu ve městě Žagań (česky Zaháň) na jihozápadě země se zúčastnila premiérka Beata Szydlová, která sobotu označila za „významný den pro Polsko, pro Evropu, pro naši společnou obranu“. Americké vojáky uvítal i ministr obrany Antoni Macierewicz. „Čekali jsme na vás hodně dlouho, po desetiletí,“ řekl shromážděným jednotkám.

Američané dorazili do Polska jako první západní kontingent, který bude na východním křídle NATO trvale umístěn. Část z nich se má později přemístit do Pobaltí, další do Bulharska a Rumunska a týlová jednotka do Německa.

V Polsku bude místem dislokace americké armády kromě Žaganě ještě město Drawsko Pomorskie na severozápadě země. Americké brigádní uskupení ve východní Evropě čítá celkem 3500 vojáků a více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley a více než 400 vozů Humvee.

Sousední Litva v sobotu oznámila, že do letošního listopadu na svém území rozmístí 1200 příslušníků spojeneckých armád NATO. K těmto vojákům se budou pravidelně připojovat další, kteří budou do Litvy přijíždět ke společným cvičením.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

snehulak ( 17. ledna 2017 09:11 )

Ty máš milý "tgbg" perfektně vyhulený mozek. Nějaký nový americký matroš?

snehulak ( 17. ledna 2017 09:08 )

Tak se dělá propaganda. Titulek : Poláci radostně vítali armádu USA. Skutečnost : Nejvyšší polští představitelé (v počtu 25ks) v sobotu oficiálně uvítali příslušníky amerických jednotek (v počtu 99ks) Zúčastnilo se ještě 125 polských vojáků a 66 civilistů - Poláků spontánně mávalo vlaječkami. Realita : Mnoho mých přátel z Polska tvrdí. Nikdy jsme nesnášeli cizí vojáky v Polsku. Nepustili jsme sem ani Rusáky na sklonku roku 1981 a do své polské Solidarity stříleli polští vojáci sami. (vím, že to nemusí být názor všech Poláků, ostatně u nás se také tvrdí, že proti Zemanovi je většina Čechů, přinejmenším těch inteligentních - jak o sobě tvrdívají, ale věřte mi, ne všichni radostně armádu USA vítají)

flesch2z ( 14. ledna 2017 22:31 )

Co to kecáš? Havel říkal, že za to můžeš poděkovat Kocábovi.

sensadrak ( 14. ledna 2017 19:11 )

Neboli vraždili rusáci i Hitler.

Sittowa ( 14. ledna 2017 18:18 )

Byl jsem zrovna na vojně někdy v 80 když se mělo jít s Rusákem na Poláka co se bouřil.To komunistický lampasáci sral.i z Poláka aby se nerval jako u Vídně proti Turkovi nebo ve Varšavě proti wehrmachtu...Tady bolševik padl i zásluhou Poláka a Maďara až po pádu Berlínské zdi.Bez vlivu CHÁtRTY....Polák si asi dobře pamatuje na rozdíl od českýho bolševika Katyň,rusáka u Varšavy a gulagy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa