Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Pomsta za vraždu mladíka: Dav Poláků zdemoloval prodejnu kebabu

Autor: Alexandr Božilov - 
2. ledna 2017
14:07

Nejméně 25 lidí bylo zatčeno v polském městě Ełk poté, co dav místních obyvatel zdemoloval prodejnu kebabu a následně se střetl s policií. Nepokoje propukly, když se městem rozšířily zprávy o smrti mladého Poláka, kterého měl ubodat Arab.

Situace v 60tisícovém městě na severovýchodě je podle místních úřadů vážná. Povolány proto byly policejní posily z okolních měst. Několikasetčlenný rozzuřený dav místních obyvatel během nedělního dne zdemoloval prodejnu kebabu. Poté, co napjatou situaci přijeli uklidnit policisté, se násilí obrátilo proti nim. Naštvaní lidé je zaházeli kameny, lahvemi a petardami.

„Byl tam dav tak 200 až 300 lidí. Několik desítek z nich se chovalo agresivně,“ uvedl pro stanici TVP.info Rafal Jackowski. Policejní mluvčí dále řekl, že policie zadržela 25 lidí, kteří možná budou obviněni z ničení cizího majetku a narušování veřejného pořádku.

Masové výtržnosti způsobila smrt 21letého Daniela. Místního mladíka o silvestrovské noci údajně ubodal jeden ze zaměstnanců poničené prodejny kebabu. Policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy zatkla čtyři osoby. Jejich identitu sice neprozradila, nicméně podle informací deníku Gazeta Wyborcza se jedná o dva Alžířany, Tunisana a Maročana.

Polská média píší, že incident mezi Danielem a zaměstnanci kebabu začal zhruba hodinu před koncem roku 2016. Mladík měl do prodejny hodit petardu, což vyprovokovalo čtveřici zaměstnanců, kteří okamžitě vyrazili ven. V následné rvačce pak Daniel utrpěl dvě bodné rány nožem. Přesnou příčinu smrti ještě určí pondělní pitva.

Rozzuřený dav zdemoloval prodejnu kebabu v polském městě EŁk.Rozzuřený dav zdemoloval prodejnu kebabu v polském městě EŁk. | Youtube/Spawnric3

Starosta města vyzval obyvatele, aby nepodněcovali nenávist a respektovali zármutek rodiny zemřelého mladíka. Podle ruské stanice RT ale někteří obyvatelé cítí po tragické události odpor vůči cizincům. „Ve městě už není bezpečno,“ uvedl například jeden z demonstrantů. Nedá se tak vyloučit pokračování násilností.

Tragická událost se navíc odehrála jen den po celonárodně sledovaném pohřbu řidiče kamionu Łukasze Urbana. Ten se stal jednou z 12 obětí vražedného řádění tuniského teroristy Anise Amriho, který najel s kamionem do lidí na vánočních trzích v Berlíně.

Katolické Polsko patří mezi nejvíce homogenní evropské země a veřejné mínění se vůči islámu staví značně kriticky. Podobné události tak averzi vůči muslimům ještě přiživují. Například během silvestrovské noci někdo posprejoval prodejnu kebabu ve městě Lubin nápisy, které se vymezují proti islámu a Islámskému státu.

janieem ( 2. ledna 2017 19:08 )

 Teda v těch informacích aby se prase vyznalo... Čtu dneska už asi 4. nebo 5. článek o tom incidentu a bůh ví, jak to bylo. Jinde zase psali, že v kebabárně jich bylo víc, jeden kluk chtěl odejít bez placení, a tak se to tam začalo mastit, pak bouchla petarda a nakonec zůstal mrtvý. No a jinde zase píšou, že kluk hodil petardu a utíkal a oni za ním z toho obchodu vyběhli a pobodali ho... Tak jak to teda bylo, co? Jinak někoho pobodat kvůli petardě je drsný, o tom žádná. Házet petardy někomu do podniku je znak debility, o tom taky žádná...

JETHRO ( 2. ledna 2017 18:03 )

Johano,ty jsi debil !!!

sores ( 2. ledna 2017 16:55 )

Přesně tak, jen češi dělají předklon s palicí dolů ať se děje co se děje!!! Kdy už začnou i oni stávkovat celostátně a ne jen hrstka v malém věstě??? Jako jiní hrdinný jižní státy???? Češi jsou hodně p.o.s.r.aný národ. Pokud mají na dlabanec tak budou držet h.ub.u!!!

kobyla1 ( 2. ledna 2017 16:51 )

No jinde se zase píše, že nejdřív se ten Polák pokusil ukrást lahev pití a nechtěl zaplatit útratu....ony zprávy od Blesku jsou takové lži, že kdo ví, co se tam vlastně stalo a aby se vše uklidnilo, tak z toho Arabáše udělají vlastně oběť.......pravdu už se tady z toho zkur.venýho plátku nedozvíme

mazliva.samicka ( 2. ledna 2017 16:12 )

Nikdo kolem nás si nenechá srát na hlavu, jenom my Češi s tibetskou vlajkou v ruce poslušně zaklekneme a nastavíme krk k podříznutí...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud