Sobota 16. října 2021
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno, déšť 13°C

Pohřeb řidiče kamionu z Berlína: Před rakví Lukáše (†37) poklekl i prezident

Autor: ČTK, lm - 
30. prosince 2016
13:32

Za účasti prezidenta Andrzeje Dudy a stovek dalších lidí v pátek v Polsku začal pohřeb řidiče kamionu, který zemřel při teroristickém útoku na berlínském vánočním trhu. Informovala o tom televize TVN24. Řidič Lukasz Urban, jehož mnozí Poláci i Němci považují za hrdinu, byl zastřelen pravděpodobným pachatelem útoku Anisem Amrim. Amri s jeho kamionem najel minulý týden do vánočního tržiště, kde zemřelo 12 lidí, včetně Češky Nadi Čižmár.

Před kostelem ve městě Banie na severozápadě Polska, kde v pravé poledne začal pohřební obřad zádušní mší, se shromáždila skupina Urbanových kolegů a dávali najevo lítost nad jeho skonem troubením svých klaksonů.

Vedle Dudy si na mši našla cestu rovněž šéfová kabinetu premiérky Beata Kempaová, místopředseda dolní komory parlamentu Joachim Burdzinski či zástupce německé ambasády v Polsku.

U kostela, do něhož se vešly zhruba dvě stovky lidí, se shromáždil dav dalších obyvatel okolí, kteří vzdávali hold sedmatřicetiletému řidiči, jenž s rodinou žil v nedaleké obci Rožnowo.

Video Teror v Berlíně ve 3D animaci: Útočník - Blesk TV

Vše o vánočním teroru v Berlíně čtěte zde>>

Urban byl v Berlíně s kamionem naloženým ocelí, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl a poranil řidiče na hlavě. Není zcela jasné, zda Polák žil ještě v době útoku, podle výsledku pitvy je však patrné, že mu vážnost jeho zranění nedovolila jakkoli zmírnit následky atentátu.

Video Vteřiny před tragédií: Tak vjel kamion do vánočních trhů v Berlíně. - Reuters/ Blesk/ SPRT50_63-Deadly_dust

Náklady na pohřeb hradí polská vláda, která rovněž přislíbila, že Urbanově rodině vyplatí mimořádnou rentu. Tisíce Němců na internetu podepsaly petici, která navrhuje udělit mu posmrtně nejvyšší německé vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy.

Bystrozraky ( 30. prosince 2016 23:34 )

Všecko by mělo Německo zaplatit! I nám, co tady jejich vinou bylo b3m druhé světové války zničeno! Zrovna tak by měli zsplatit Polákům za tuto surovou vraždu, uskutečněnou pomocí neschopnosti jejich současné vlády a policie! Dělají stále jenom bordel v Evropě, zrovna tak jako ti Čeští blbci, co teď (o půlnoci, čas debilů) střílí rachejtle. Zäkaz nezákaz, bordel musí být!

tomik007 ( 30. prosince 2016 22:19 )

Zkuseny muz - bojoval proti kapitalismu i komunismu zaroven

montevideo ( 30. prosince 2016 19:50 )

Generál Blaško přesně vyjádřil, co si o imigrantech myslí většina národa.

mrd.bejka ( 30. prosince 2016 18:03 )

vrah řidiče byl zastřelen v sebeobraně ty blbe

tarrica ( 30. prosince 2016 17:44 )

Má pravdu a 99 % lidí s ním bezvýhradně souhlasí. Každý z nás by obětoval cokoliv, aby svět takových zrůd zbavil Snad se i ve vězení najde někdo, kdo naplní přísloví Oko za oko, zub za zub.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa