Česká premiéra na festivalu košer pochoutek. Bodovala voda z plzeňského pramene

Autor: nec - 
28. 11. 2016
15:00

Poprvé po 30 letech se účastnila Česká republika největšího festivalu košer certifikovaných produktů na světě. Do New Yorku se v polovině listopadu sjelo několik českých firem, které vyrábějí potraviny a nápoje podle židovských předpisů a stravovacích návyků. Největším lákadlem pro cizince byla košer voda z plzeňského pramene, ze kterého se v minulosti vyráběl například i světoznámý Plzeňský Prazdroj.

„Pro české společnosti je veliký úspěch, že mohly předvést své produkty na tak významném festivalu. Letos navíc poprvé v zastoupení České republiky, která v New Yorku měla od 15. do 16. listopadu svůj pavilon, doposud se ve světě představovaly firmy pouze samostatně,“ uvedl Aaron Günsberger, pražský košer restauratér a kandidát do reprezentace Židovské obce.

Na festivalu košer jídla všechny zaujala košer voda z plzeňských pramenů.Na festivalu košer jídla všechny zaujala košer voda z plzeňských pramenů. | 

Američané a ostatní cizinci byli nejvíce nadšení z české košer vody a z košer čokoládového zboží, jako například čokoládového tabletu nebo počítače. „Po vodě byla obrovská poptávka, dokonce taková, že její výrobce není schopen tak velké množství na trh dodat,“ řekl Günsberger.

Byť by voda košer měla být vždycky, dodavatel, který ji „čepuje“ přímo z plzeňského pramene, dohlíží na to, aby splňovala veškeré soubory židovských předpisů, aby nebyla nevhodně filtrovaná nebo sycená. Navíc z každé lahve jdou 2 Kč na podporu MDA nadace na podporu svalové dystrofie.

Co je košer? 

Košer je soubor stravovacích zvyků v judaismu. Jedná se tedy o celé seznamy jídel, která je možno konzumovat, aniž bychom porušili rituální čistotu jídla židovské kuchyně. Na světě je 22 milionů lidí využívajících košer potraviny, obrat v tomto odvětví jde do bilionu dolarů.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa