Být, či nebýt s trestně stíhaným Babišem? Známe pět scénářů vlády v Česku

 • Autor: Ondřej Hodálik,Jiří Fabián - 
  23. 10. 2017
  05:00

  Klíčová otázka pro Česko je jasná: jak chce vítězné hnutí ANO vládnout a s kým? Samo buď vyloučilo strany, se kterými do vlády nepůjde, anebo lídři ostatních partají odmítli účast v kabinetu, kde bude trestně stíhaný člověk. Tedy šéf hnutí Andrej Babiš (63), po němž jdou vyšetřovatelé kvůli dotačním podvodům, jakkoli se zvolením do Sněmovny získává napodruhé imunitu.

 • 1.Babiše vystřídá Brabec nebo Šlechtová

  Andrej Babiš bude prezidentem pověřen sestavit vládu. Existuje dokonce i varianta, že bude Milošem Zemanem rovnou jmenován premiérem. Pokusí se o sestavení kabinetu, ale strany si budou stát na svém, tedy že se skandály zatíženým Babišem vládnout nechtějí. Nepodaří se to a bude následovat druhý pokus, který opět povede ANO. Babiš ustoupí a na premiérský post bude dosazen někdo jiný – například místopředseda Richard Brabec či ministryně Karla Šlechtová. V tu chvíli bude mít ANO hned několik »nápadníků« pro sestavení vlády – ODS, KDU-ČSL, ČSSD atd.

  Video S prezidentem v Lánech: O jmenování premiéra - Blesk TV
  720p 360p

  Andrej Babiš

 • 2.Menšinová vláda Babiše s tichou podporou

  Babiš bude chtít vládnout v menšinové vládě pouze se 78 mandáty ANO. Ovšem s tichou podporou dalších stran a omezenou jen na určité zákony... V tuto chvíli to mohou být prakticky všechny zvolené strany.

  Video Vítěz Babiš pro Blesk: Nejsem populista, kdyby nebylo EET, máme 40 % - Vera Renovica, Lukáš Červený
  1080p 720p 360p

  Andrej Babiš

 • 3.Babiš už nebude trestně stíhaný

  Překážka trestního stíhání Andreje Babiše padla, aspoň dočasně, s okamžikem oficiálního vyhlášení výsledků voleb, kdy šéf ANO získá mandát. Trestní stíhání poslance či senátora je totiž možné jen se souhlasem Sněmovny či Senátu. Procedura vydání k trestnímu stíhání se bude muset případně rozjet znovu. Navíc je tu ještě varianta, že orgány činné v trestním řízení mohou dojít k názoru, že je stíhání neodůvodněné.

  Času k vyhodnocení důkazů budou mít policisté dost. Prezident využije maximální dobu, než někoho pověří sestavením vlády. Potrvá, než se sejde Sněmovna a zvolí předsedu… Případ může být odložen nebo dojde k obratu a stíhání bude rovnou zastaveno. V obou variantách je konec slovíčkaření a onen »trestně stíhaný člověk« už nebude pro ostatní strany problémem. S ANO a premiérem Babišem by tak do vlády šly.

  Andrej Babiš

 • 4.Strany půjdou s Babišem děj se co děj

  Do vlády i s trestně stíhaným Andrejem Babišem stejně půjdou i ti, kteří to odmítali. Jak ale například ODS či lidovci »odpálkují« vzteklé voliče, které by účastí ve vládě s Babišem vlastně podvedli? Větiček se nabízí spousta: „Jde o rozhodnutí grémia...“ „Stranické hlasování rozhodlo...“ „Byl jsem v povolebním vyjednávání se svým názorem v menšině...“ „Abychom zajistili plnění programu, je nutné být ve vládě“ atd.

  Volební štáb vítězného hnutí ANO

 • 5.Všichni bez komunistů proti Babišovi

  Existuje ještě jeden scénář vývoje, i když velmi málo pravděpodobný. Vytvoří se koalice »všichni proti Babišovi« složená z ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Pirátů, TOP 09, STAN a SPD. Disponovala by křehkou většinou 107 hlasů. Asi jen velmi těžko by ji akceptoval prezident Zeman. Pokud by ale taková dohoda existovala, musel by jí dát šanci. A pokud by měla svého zástupce jako předsedu Sněmovny, třetí pokus o sestavení vlády by dokonce mohl přímo připadnout jemu. Jenže Babiš včera oznámil, že chce, aby ANO obsadilo i tento post...

  Video Miloš Zeman o pozitivech a negativech Andreje Babiše - Blesk TV
  1080p 720p 360p

  Andrej Babiš

 • 6.Zeman pro Blesk zhodnotil volby

  Video Zeman exkluzivně o volbách: Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech 
  720p 360p

  Andrej Babiš

 • 7.Babiš okomentoval volební výhru

  Vše o volbách 2017 naleznete zde

  Video Vítěz Babiš pro Blesk: Nejsem populista, kdyby nebylo EET, máme 40 % - Vera Renovica, Lukáš Červený
  1080p 720p 360p

Doporučujeme
tatazdenek ( 24. října 2017 12:21 )

105105 takže ty jsi pijavice stejná jako Bureš a směješ se těm denentním seniorům co volili gaunera Babiše.

105105 ( 24. října 2017 12:01 )

omyl nejsem důchodce, ale dobře zabezpečený rentiér, a moji potomci se mají víc než dobře, peníze naštěstí nemusíme počítat, k čemu taky

tatazdenek ( 24. října 2017 11:56 )

105105 a jaké zdroje informací máš na mysli , ty z centrály STB na Čapím hnízdě ? Vy smradlaví koblihoví důchodci jste schopni pos.rat budoucnost i svým potomkům.

105105 ( 24. října 2017 11:46 )

neokradl, musíš mít i jiné zdroje informací, a hňupem nazývej své blízké a rodinné příslušníky,ani se nedivím, že to Kalous projel, to je jeho škola ta slovní zásoba, a informace filtrované alkoholem

tatazdenek ( 24. října 2017 11:31 )

105105 už dlouho trpíš představou že jsi člověk ? Sousedku která prodá okurku půjdeš napráskat a zloděje stamiliónů který okradl i tebe omlouváš ? Ty jsi neskutečný primitivní hňup.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa