Být, či nebýt s trestně stíhaným Babišem? Známe pět scénářů vlády v Česku

 • Autor: Ondřej Hodálik,Jiří Fabián - 
  23. 10. 2017
  05:00

  Klíčová otázka pro Česko je jasná: jak chce vítězné hnutí ANO vládnout a s kým? Samo buď vyloučilo strany, se kterými do vlády nepůjde, anebo lídři ostatních partají odmítli účast v kabinetu, kde bude trestně stíhaný člověk. Tedy šéf hnutí Andrej Babiš (63), po němž jdou vyšetřovatelé kvůli dotačním podvodům, jakkoli se zvolením do Sněmovny získává napodruhé imunitu.

 • 1.Babiše vystřídá Brabec nebo Šlechtová

  Andrej Babiš bude prezidentem pověřen sestavit vládu. Existuje dokonce i varianta, že bude Milošem Zemanem rovnou jmenován premiérem. Pokusí se o sestavení kabinetu, ale strany si budou stát na svém, tedy že se skandály zatíženým Babišem vládnout nechtějí. Nepodaří se to a bude následovat druhý pokus, který opět povede ANO. Babiš ustoupí a na premiérský post bude dosazen někdo jiný – například místopředseda Richard Brabec či ministryně Karla Šlechtová. V tu chvíli bude mít ANO hned několik »nápadníků« pro sestavení vlády – ODS, KDU-ČSL, ČSSD atd.

  Video  S prezidentem v Lánech: O jmenování premiéra  - Blesk TV

  Andrej Babiš

 • 2.Menšinová vláda Babiše s tichou podporou

  Babiš bude chtít vládnout v menšinové vládě pouze se 78 mandáty ANO. Ovšem s tichou podporou dalších stran a omezenou jen na určité zákony... V tuto chvíli to mohou být prakticky všechny zvolené strany.

  Video  Vítěz Babiš pro Blesk: Nejsem populista, kdyby nebylo EET, máme 40 %  - Vera Renovica, Lukáš Červený

  Andrej Babiš

 • 3.Babiš už nebude trestně stíhaný

  Překážka trestního stíhání Andreje Babiše padla, aspoň dočasně, s okamžikem oficiálního vyhlášení výsledků voleb, kdy šéf ANO získá mandát. Trestní stíhání poslance či senátora je totiž možné jen se souhlasem Sněmovny či Senátu. Procedura vydání k trestnímu stíhání se bude muset případně rozjet znovu. Navíc je tu ještě varianta, že orgány činné v trestním řízení mohou dojít k názoru, že je stíhání neodůvodněné.

  Času k vyhodnocení důkazů budou mít policisté dost. Prezident využije maximální dobu, než někoho pověří sestavením vlády. Potrvá, než se sejde Sněmovna a zvolí předsedu… Případ může být odložen nebo dojde k obratu a stíhání bude rovnou zastaveno. V obou variantách je konec slovíčkaření a onen »trestně stíhaný člověk« už nebude pro ostatní strany problémem. S ANO a premiérem Babišem by tak do vlády šly.

  Andrej Babiš

 • 4.Strany půjdou s Babišem děj se co děj

  Do vlády i s trestně stíhaným Andrejem Babišem stejně půjdou i ti, kteří to odmítali. Jak ale například ODS či lidovci »odpálkují« vzteklé voliče, které by účastí ve vládě s Babišem vlastně podvedli? Větiček se nabízí spousta: „Jde o rozhodnutí grémia...“ „Stranické hlasování rozhodlo...“ „Byl jsem v povolebním vyjednávání se svým názorem v menšině...“ „Abychom zajistili plnění programu, je nutné být ve vládě“ atd.

  Volební štáb vítězného hnutí ANO

 • 5.Všichni bez komunistů proti Babišovi

  Existuje ještě jeden scénář vývoje, i když velmi málo pravděpodobný. Vytvoří se koalice »všichni proti Babišovi« složená z ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Pirátů, TOP 09, STAN a SPD. Disponovala by křehkou většinou 107 hlasů. Asi jen velmi těžko by ji akceptoval prezident Zeman. Pokud by ale taková dohoda existovala, musel by jí dát šanci. A pokud by měla svého zástupce jako předsedu Sněmovny, třetí pokus o sestavení vlády by dokonce mohl přímo připadnout jemu. Jenže Babiš včera oznámil, že chce, aby ANO obsadilo i tento post...

  Video  Miloš Zeman o pozitivech a negativech Andreje Babiše  - Blesk TV

  Andrej Babiš

 • 6.Zeman pro Blesk zhodnotil volby

  Video  Zeman exkluzivně o volbách: Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech 

  Andrej Babiš

 • 7.Babiš okomentoval volební výhru

  Vše o volbách 2017 naleznete zde

  Video  Vítěz Babiš pro Blesk: Nejsem populista, kdyby nebylo EET, máme 40 %  - Vera Renovica, Lukáš Červený

Doporučujeme
dajka123 ( 24. října 2017 05:54 )

Rath je proti Burešovi žabař. Ten si odnese 7mega v tetrapacku a už se to s ním táhne. Bureš hrabe po stamilionech a je čistý jak lilie. Na čapí hnízdo shrábne dotaci, která byla určena pro malé a střední podniky, vždyť on přece patří do jejich řad, stačí jen udělat škatule hejbejte se a ejhle rázem je z něj malopodnikatel. Jeho pofiderní korunové dluhopisy, na kterých trhne desítky mega. Když ho přistihnou div nedostane metál, protože ze sebe udělá samaritána, který rozdá 52mega potřebným, ale jak jsem viděla rozdal jen polovinu a zbytek utopil zpátky ve své nadaci, takže opět skončily u něj. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/do-nadace-agrofertu-vlozil-babis-jen-polovinu-z-52-capich-mi/r~252 fc918479911e7983b002590604f2e/ ten člověk je prolhaný do morku kosti a měli by ho hnát sviňským krokem do žaláře. Hlupáci, kteří jeho podvody tolerují a ještě si ho po tom všem zvolí.

dajka123 ( 23. října 2017 21:34 )

presumpci neviny si strč do (_!_), tady nejsi u soudu a lidé si o takovém vyžírkovi můžou myslet co chtějí.

pjotri ( 23. října 2017 20:17 )

Jedna uvaha: zijeme v pravnim state, nebo se o to aspon snazime? Pak stihany clovek NENI ani obvineny, ani pravomocne odsouzeny. A pokud neni pravomocne odsouzeny, plati PRESUMPCE NEVINY. Tecka. Tady neni o cem diskutovat. Babis jim vidi do karet, tak se ho Kalousek, Sobotka a spol snazi zlikvidovat. Nejdriv vyhodit z vlady, pak, pres Chovancovo ministerstvo vnitra stihani, pricemz se muze ukazat, ze neni koho a za co stihat. Nicmene dokud nebude pravomocne odsouzen, nema nikdo pravo se ohanet nejakym stihanim. Muze se nam to nelibit, muzeme s tim nesouhlasit, ale to je asi tak vse, co s tim muzeme delat. A kdo necti nas pravni rad a vsechny jeho mechanismy, nemuze se nazyvat demokratem, nebo statotvurcem. Az ho odsoudi, osobne na nej plivnu, ale ted je nevinej. Pokud to neprijmeme, rikame tim, ze soudnictvi je na nic a ze ho nerespektujeme.. Toz tak, sorry jako.

marcela47 ( 23. října 2017 18:22 )

hejhej souhlasím s tebou. Dostat od tohoto státu evropské dotace je opravdu velký oříšek. V době, kdy Babiš o ně žádal byl pro ministra financí Kalouska a jeho kumpánu velmi známou osobou. Jakto že mu nakonec byly přiklepnuty ?Až Babiš zveřejnil a vystoupil před národ s podvody, které Klausova, Sobotkova vláda včetně Kalouska nadělali, pak teprve začali p. Babiše napadat.Proč nikdo neútočí na Sobotku , Kalouska , Klause aj.za to, jak tento národ okradli. Církevní restituce ty jsou v pořádku. Kolik za ně Kalousek od církve shrábl. Teď alespoň může dělat správce církevního majetku.Zatím Babišovi nebylo nic prokázáno. A přesně co za dotace shrábl spící dědek.

dajka123 ( 23. října 2017 18:09 )

i ti jejich rodinní příslušnici jsou stejná verbež https://www.novinky.cz/domaci/452751-policie-stiha-i-moniku-potvrdil-babis-v-kauze-capi-hnizdo-je-11 -obvinenych.html

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud