Hnutí Andreje Babiše by podle průzkumu získalo 25,3 procenta voličů, ČSSD by oslovila jen 12 procent respondentů, uvádí průzkum. Nový volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek tak stále nezvládl zastavit dlouhodobý propad své strany.

A rozdíl mezi současnými vládními partnery může být po říjnovém hlasování ještě výraznější. Hnutí ANO stejně jako minulý měsíc pokračuje v růstu a jeho předseda Andrej Babiš se tak může těšit z nejvyšší podpory od března.

Společně s ANO a ČSSD by své zástupce do Sněmovny vyslaly i čtyři další strany. Na třetí místo poskočila KSČM, která posílila na 10,5 procenta. Jen v malém závěsu by skončila koalice KDU-ČSL a STAN, která by oslovila takřka stejné množství lidí jako komunisté. A teoreticky by tak překonala desetiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.

Zbylé lavice by obsadili zástupci dvou pravicových stran. ODS posílila na 8,6 procenta. TOP 09 mírně ztratila, pětiprocentní hranici by ale i tak překročila o 0,4 procenta a stala by se podle šetření nejmenší parlamentní stranou.

Během minulého měsíce posilovaly zejména malé a nové strany. Blízko k poslaneckým mandátům se posunuli Piráti, pro ty by se nově rozhodla skoro čtyři procenta voličů, skoro o procento víc než před měsícem. O pár hlasů by tak přeskočili hnutí SPD Tomia Okamury.

Tři procenta, důležitá pro proplacení nákladů na kampaň, by překročili i Realisté vedení Petrem Robejškem. Po Pirátech jsou druhou nejvíce posilující stranou. V šetření poskočili na 3,5 procenta.

Další strany do voleb zřejmě příliš nepromluví. Stranu zelených by volila jen zhruba dvě procenta voličů. Ještě více pozadu zůstávají Svobodní nebo současný parlamentní Úsvit. V Česku zároveň o procento ubylo nerozhodnutých voličů.

VIDEO: O volbách jsme mluvili s novým volebním lídrem ČSSD:

Video
délka: 06:27
720p 360p

„Mám v sobě posedlost a chcu to zkusit,“ říká Zaorálek o své roli lídra ČSSD. Blesk - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
7 fotografií