Lidovci se Starosty potvrdili koalici. Mají dost Kalouska, Sobotky i Babiše

Autor: jer, ČTK, vei - 
12. 4. 2017
16:00

Lidovci a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve středu podepsali koaliční smlouvu o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny. Nové uskupení má být silnou středovou alternativou pro statisíce voličů, řekl na tiskové konferenci k podpisu smlouvy předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Jeho představitelé chtějí být novou generací politiků. Šéf hnutí STAN Petr Gazdík označil Bělobrádka za kandidáta na premiéra České republiky.

„Vidíme, že je potřeba vyměnit generaci lidí, které znáte už dlouhou dobu, ať už z politiky, nebo z podnikatelského prostředí,“ uvedl Bělobrádek. Střídání by se podle něj mělo týkat například šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a zmínil i politiky, kteří jsou v současné době partnery lidovců ve vládě, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. „Lišíme se tím, že nejsme ti, kdo přišli rovnou ze školních lavic do politických lavic a vydrželi v nich posledních 20 let,“ dodal Gazdík.

Pavel Bělobrádek chce udělat tečku za 90. léty. I proto chce ve volbách odstranit Kalouska, Babiše a Sobotku: 

Video STAN A LIDOVCI CHTĚJÍ VYHNAT SOBOTKU, BABIŠE A KALOUSKA - Jakub Veinlich
720p 480p 360p 240p

Koalici musí ještě potvrdit lidovecký sjezd

Jednání o koaličním svazku trvala přibližně čtvrt roku. V jeho průběhu se objevila řada sporných bodů, například ohledně sestavování kandidátek. Koaliční smlouvu definitivně potvrdí květnový celostátní sjezd KDU-ČSL. Bělobrádek nepochybuje o tom, že nejvyšší stranický orgán lidovců smlouvu přijme.

Kromě lidovců a STAN smlouvu podpořilo také deset dalších hnutí nebo regionálních stran. Zástupci pěti z nich se připojili k podpisu ve středu.

Předseda KDU-ČSL, který je zároveň vicepremiérem v Sobotkově vládě, zdůraznil, že cílem uskupení je stát se silným středovým subjektem. „Aby Česká republika nezůstala napospas menšinové vládě za podpory radikálních stran, jako jsou komunisté, a zároveň, aby tu nebyla jedna silná strana, která bude mít moc ve svých rukou,“ podotkl.

Bělobrádek: Odmítáme centralizaci moci

Podle Bělobrádka je koalice odpovědí pro statisíce voličů, kteří hledají rozumnou volbu. Slibuje jim prozápadní směřování země, aktivní členství v NATO a Evropské unii, svobodnou diskusi a parlamentní demokracii. „Odmítáme centralizaci moci. Lidé mají rozhodovat ve svých obcích, ve svých rodinách. Jsme zástupci stran, které prosazují silné obce, silné regiony a domnívají se, že pro nás pro všechny je to správná cesta,“ dodal.

Hnutí STAN bude ve volbách spolupracovat s KDU-ČSL:

Video Hnutí STAN bude ve volbách spolupracovat s KDU-ČSL - Blesk/Jakub Veinlich
720p 480p 360p 240p

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
socan68 ( 13. dubna 2017 11:52 )

Já sice nejsem volič ani jedné z těchto dvou stran, ale je mi jasné, že v pohodě překročí 10%, odhaduji 13-15%.

socan68 ( 13. dubna 2017 11:49 )

No vidíš a já to samé můžu prohlásit také, pouze bych místo Kalouska jmenoval bývalého agenta STB Bureše Ojebávače.

austral ( 13. dubna 2017 10:25 )

Dnes jsem otevřel Blesk a on se na mne šklebí křivák Kradlousek.Tento exot si vůbec nezaslouží aby vůbec s někým diskutoval.On už ví kde skončí Babiš a o sobě nemluví. Slušný a poctivý občan má ucelený obrázek o této osobě.Ten pro nás neudělal ani za mák dobrého.Ministr zeměkoule,pravicových vlád Topolánka a Nečase s kantýnskou to něco naznačuje.Tato osoba s 4% hlasy by měla být zapomenuta a uklizena na hnojiště dějin.

cenda48 ( 13. dubna 2017 08:03 )

Tihle černo***nický parchanti znovu a znovu potvrzují, že větší šmejdi pod sluncem se asi nenajdou. Když Borohrádkovi tak vadí Babiš a Sobotka (jsou to taky pěkní vejlupci), tak proč s nimi, proboha, sedí v jedné vládě ? Prostě vyčuraní lidovci. A větší hovadinu, než že bude Holobrádek premiérem, jsem už dlouho neslyšel. Celá naše politická scéna je jeden velikánský hnus. Zlatý pipiny.

joudajoudovy ( 13. dubna 2017 07:32 )

skoda, ze belobradek neprozradil jakou funkci dostane gazdik? vypada to na osobniho lazebnika s uterakem a po instalaci tureckych zachodu, na zahradni hadici.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa