„Vidíme, že je potřeba vyměnit generaci lidí, které znáte už dlouhou dobu, ať už z politiky, nebo z podnikatelského prostředí,“ uvedl Bělobrádek. Střídání by se podle něj mělo týkat například šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a zmínil i politiky, kteří jsou v současné době partnery lidovců ve vládě, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. „Lišíme se tím, že nejsme ti, kdo přišli rovnou ze školních lavic do politických lavic a vydrželi v nich posledních 20 let,“ dodal Gazdík.

Pavel Bělobrádek chce udělat tečku za 90. léty. I proto chce ve volbách odstranit Kalouska, Babiše a Sobotku: 

Video
délka: 00:59
720p 480p 360p 240p

STAN A LIDOVCI CHTĚJÍ VYHNAT SOBOTKU, BABIŠE A KALOUSKA Jakub Veinlich

Koalici musí ještě potvrdit lidovecký sjezd

Jednání o koaličním svazku trvala přibližně čtvrt roku. V jeho průběhu se objevila řada sporných bodů, například ohledně sestavování kandidátek. Koaliční smlouvu definitivně potvrdí květnový celostátní sjezd KDU-ČSL. Bělobrádek nepochybuje o tom, že nejvyšší stranický orgán lidovců smlouvu přijme.

Kromě lidovců a STAN smlouvu podpořilo také deset dalších hnutí nebo regionálních stran. Zástupci pěti z nich se připojili k podpisu ve středu.

Předseda KDU-ČSL, který je zároveň vicepremiérem v Sobotkově vládě, zdůraznil, že cílem uskupení je stát se silným středovým subjektem. „Aby Česká republika nezůstala napospas menšinové vládě za podpory radikálních stran, jako jsou komunisté, a zároveň, aby tu nebyla jedna silná strana, která bude mít moc ve svých rukou,“ podotkl.

Bělobrádek: Odmítáme centralizaci moci

Podle Bělobrádka je koalice odpovědí pro statisíce voličů, kteří hledají rozumnou volbu. Slibuje jim prozápadní směřování země, aktivní členství v NATO a Evropské unii, svobodnou diskusi a parlamentní demokracii. „Odmítáme centralizaci moci. Lidé mají rozhodovat ve svých obcích, ve svých rodinách. Jsme zástupci stran, které prosazují silné obce, silné regiony a domnívají se, že pro nás pro všechny je to správná cesta,“ dodal.

Hnutí STAN bude ve volbách spolupracovat s KDU-ČSL:

Video
délka: 01:15
720p 480p 360p 240p

Hnutí STAN bude ve volbách spolupracovat s KDU-ČSL Blesk/Jakub Veinlich

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
7 fotografií