Lidovci a STAN plánují „svatbu“: Do voleb půjdou zřejmě jako dvojkoalice

Autor: ČTK - 
4. 2. 2017
15:30

Lidovci na celostátní konferenci v Brně začali jednat o možné spolupráci s hnutím STAN, do pavilonu na výstavišti, kde se konference koná, přicházeli s různými názory. Někteří se obávali ztráty značky KDU-ČSL. To se ale zřejmě nestane. Lidovci chtějí jít do voleb se STAN ve dvojkoalici. Pro vstup do Sněmovny by v takovém případě potřebovalo uskupení namísto 5 % hned 10 %. STAN ale schválil jako nejlepší variantu vznik nové strany, návrh KDU-ČSL projedná příští týden.

Na dnešní lidovecké jednání dorazil i šéf hnutí STAN Petr Gazdík, v rozhovoru s novináři mluvil o vytvoření integrační strany či koalice, vyloučil ale, že by byli zástupci STAN na kandidátce jiné strany. Hnutí Starostové a nezávislí už v úterý schválilo, že chce do sněmovních voleb v říjnu kandidovat spolu s KDU-ČSL, SNK-ED a regionálními stranami. Uskupení integrované v jedné volební straně by podle Gazdíka mělo být schopné konkurovat nejsilnějším hráčům.

Třetí síla by měla mít ambici získat více než 10 procent, a proto by byla legitimní koalice. Na integrované politické hnutí je podle mého názoru trochu málo času,“ řekla novinářům před jednáním také bývalá europoslankyně Zuzana Roithová.

Podle ministra zemědělství a místopředsedy lidovců Mariana Jurečky je koalice, na které se nakonec lidovci dohodli, poměrně velkým riskem. „Horká fáze volební kampaně může někdy přinést nečekané zvraty a třeba nějakou kauzu, na kterou je potom velice komplikované reagovat. A mít pak výsledek 9,99, to je naprosto fatální,“ řekl.

V případě vzniku nového subjektu nebo nasazení zástupců STAN na kandidátky lidovců by stranám pro vstup do Sněmovny stačilo pět procent hlasů, v případě volební koalice by se klauzule sčítaly. Dvojkoalice by tedy potřebovala 10 % hlasů.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík vítá dnešní rozhodnutí celostátní konference KDU-ČSL jít s jeho hnutím do sněmovních voleb ve dvojkoalici. „Je to odvážné rozhodnutí,“ řekl Gazdík. Hnutí původně schválilo variantu společné strany, návrh lidovců projedná příští týden.

„Toto rozhodnutí KDU-ČSL svědčí o její upřímné snaze, aby prodemokratické nesocialistické síly neztratily vliv na dění v naší zemi,“ dodal šéf STAN. „Koalice dvou stran by musela překonat desetiprocentní uzavírací klauzuli. Od počátku jsme preferovali kandidovat na kandidátkách nové volební strany. Ta by vytvořila věrohodnou alternativu a platformu pro osobnosti z regionů, kteří chtějí být silnou alternativou vůči ANO a ČSSD,“ doplnil ho prohlášením první místopředseda Vít Rakušan.

Účast dalších subjektů

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek už dříve ČTK napsal, že je pro spolupráci se STAN a vznik třetí síly a že preferuje účast dalších subjektů na kandidátce lidovců v důstojné a rovnoprávné pozici. V regionech lidovci určitou formu spolupráce většinou podporují, často ale odmítají možnost vytvoření integrační strany. Kraje se většinou obávají toho, že by v takovém případě KDU-ČSL jako značka ve volbách vůbec nefigurovala a nová strana by se nestihla u veřejnosti vžít.

STAN s KDU-ČSL začaly o spolupráci jednat v prosinci. Bělobrádek minulý týden v dopise straníkům napsal, že kandidátky by se sestavovaly podle síly obou uskupení v jednotlivých krajích. Gazdík je pro to, aby se o tvorbě kandidátek jednalo případ od případu. Bělobrádek v dopise také uvedl, že lidovci nebudou se STAN spolupracovat za každou cenu. KDU-ČSL podle něj bude žádat, aby kandidáti za STAN nehlasovali v rozporu se zásadními etickými hodnotami KDU-ČSL.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

1912 ( 5. února 2017 06:52 )

vládnout i s dáblem jen být u koryt tahle sebranka zradí ale i toho dábla !!

defakto ( 4. února 2017 23:06 )

... lidovci a Stan se spojí i s dáblem , jen aby zabránili volebnímu vítězství Babišovi strany , tolik se ho bojí . ... Gazdík , Bělobrádek , Janečka , Hermann a další si potřebují zajistit své vlivné místa i do budoucna , aby mohli dál krást a obohacovat se.

moiaza ( 4. února 2017 22:02 )

Pro hloupé a bezprávné voliče je tento slepenec velmi vhodný pro zvolení do vlády. Jelikož dobře znám české voliče, určitě se tento směšný slepenc do vlády dostane. Pak se spojí s kýmkoliv, jen aby nemusel do opozice. Lidovci mě nikdy ničím nepřekvapili. Jsou pořád stejní neřádi.

sensadrak ( 4. února 2017 21:42 )

zdenekk:

hejhej ( 4. února 2017 21:34 )

Zloději, lháři, podvodníci se spolčují, aby zabránili zveřejnění zlodějen ( asi 800 miliard) za vlád ODS, TOP09+ STAN, KDUČSL a ČSSD. Jejich odporná "politická korektnost" = štvavá předvolební kampaň proti Babišovi a Zemanovi. Voliči by neměli zapomínat na církevní restituce schválené pomoci kriminálníka z ODS, rozkradená republika - kolik milonů skončilo na soukromých účtech politiků???? KDUČSL - jejich ministr - lhář a podvodník Herman.

Zobrazit celou diskusi
Další videa