Starostové chtějí jít do voleb s lidovci. Jejich tváří má být Roithová

Autor: Jakub Veinlich, val, ČTK - 
31. 1. 2017
18:18

Chtějí konkurovat hnutí ANO Andreje Babiše a ČSSD Bohuslava Sobotky. Do voleb proto chtějí jít společně. Spolupráci dnes schválili na celorepublikovém výboru Starostové a nezávislí (STAN). Lidovci mají definitivně rozhodnout v sobotu. Společnou stranu by mohla vést do voleb bývalá lidovecká europoslankyně a neúspěšná prezidentská kandidátka Zuzana Roithová. 

„Chceme vytvořit na základě už dřívější nabídky KDU-ČSL širší politické uskupení, které má šanci výrazně promluvit do podzimních voleb. Nejde o to získat jednotky procent, ale mít možnost ovlivnit budoucí směřování naší země,“ řekl po jednání celorepublikového výboru předseda STAN Petr Gazdík.

V minulých volbách přitom Starostové kandidovali ještě s TOP 09. Po společném „rozvodu“ už ale chtějí jít obě strany do voleb zvlášť. A vytvořit tak silný subjekt ze tří celostátních stran (STAN, KDU- ČSL a SNK – ED) a dalších 17 regionálních uskupení.

Podle místopředsedy STANu Víta Rakušana je „třetí síla“ v naší společnosti potřeba. Věří proto, že i lidovci nakonec na spolupráci kývnou. Ostatní už vznik nové strany odsouhlasili.

Věřím, že KDU-ČSL, která s nabídkou původně sama přišla, zváží pečlivě všechna pro a proti možné spolupráce,“ dodal Rakušan, 1. místopředseda STAN a také starosta Kolína.

Volebním tahákem je Roithová

Pokud tedy lidovci kývnou, budou muset všechny strany řešit, na jaké platformě nová strana vznikne. Buď se sloučí všechny v jednu, anebo vytvoří úplně novou. K zaregistrování u ministerstva vnitra by ale potřebovaly tisíc podpisů a vytvořit také stanovy. Gazdík zatím o přesném formátu nechce příliš mluvit. Ani o možném jménu nové strany. Už dřív se ale objevil název LiSt nebo Lípa. Podle informací Blesk.cz s tím má ale řada lidovců problém.

„My to nazýváme integrační strana, byl by to nový politický subjekt, který by na své kandidátky přizval další strany,“ doplnil Gazdík, podle nějž ve vedení integrační strany musí být členové nové strany, nikoliv členové stávajících stran.

Volebním tahákem by pak mohla být žena. Bývalá euroslankyně za KDU- ČSL Zuzana Roithová, která je připravená straně pomoct a podle informací Blesk.cz společný projekt podporuje.

Soukromníci spíš s ODS

Se STANem a lidovci vyjednávala také strana Soukromníků. Její účast ve společném projektu, který má vzniknout okolo Gazdíka a Bělobrádka, je už ale téměř vyloučená. Předseda Soukromníků Petr Bajer redakci Blesk.cz řekl, že spolupráci vidí mizivě především kvůli programovým neshodám s lidovci.

„V KDU-ČSL si myslím, že nebudou akceptovat náš předvolební požadavek na zrušení EET nebo kontrolního hlášení,“ řekl Bajer s tím, že ještě vyčká, zda lidovci spolupráci se Starosty skutečně odsouhlasí, nebo půjdou do voleb samostatně.

Ve středu večer by se měli Soukromníci potkat se zástupci ODS, se kterými také vyjednávají o spolupráci. Občanští demokraté teď vyhodnocují návrhy, hlavně v programové části.

 

 

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

salto ( 1. února 2017 08:48 )

Nádhera dvě vych.... pardon, vymočené strany, podrazáci kam vítr tam plášť - jedna víc jak druhá se sčuchly. To se ještě dožijeme věcí

joudajoudovy ( 1. února 2017 07:56 )

flaternici alias lidovci, kteri byli jedinou stranou, ktera prezila komunisticky puc v roce 1948 a aktivne slouzila KSC ve federalnim shromazdeni, se stale snazi udzet u moci. kde se po sametu objevili, tam vse rozvratili a prodali. vyborna kombinace: flaternik s indianem. rychle od nich pryc, hrozi dalsi prusery a rozklad republiky. amen + howgh + allahu akbar.....

1912 ( 1. února 2017 06:35 )

jak jim jde o koryta tak jsou ochotni se spojit i s dáblem !!!

moiaza ( 31. ledna 2017 20:25 )

A už se tancuje. Lidovci hledají jako vždy nějaká záda, po kterých by se vyvezli do sněmovny. Starostové také neoplývají hlasy, tak dvě nuly se dají dohromady. Prostě, sňatky z rozumu. Lidovci to ani jinak neumí. Ještě že já tu bandu volit nepůjdu. Lepší čisté svědomí, než falešná uvědomělost.

hejhej ( 31. ledna 2017 19:59 )

Roitová je nevytrhne.KDUČS, kde je jejich prpagátorem zrádce a lhář Herman a starostové s ukňouraným Gazdíkem, kteří nic nedokázali, jenom se vždy na někoho přilepit. TOP09 upadá, tak se proradní starostové lepí na KDUČSL. Pro mě nevolitelná ani jedna z těchto stran, stejně jako ODS, ČSSD a TOP09.

Zobrazit celou diskusi
Další videa