Tajné služby USA: Kampaň, která měla ovlivnit volby, nařídil Putin

Autor: ČTK - 
6. 1. 2017
22:26

Kampaň, která měla ovlivnit loňské prezidentské volby ve Spojených státech, nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Jejím cílem bylo podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovou. K tomuto hodnocení dospěly americké tajné služby ve zprávě o ruském vměšování do amerických voleb, jejíž odtajněnou část v pátek zveřejnily.

„Vyhodnotili jsme, že Putin a ruská vláda dávali jasnou přednost nově zvolenému prezidentu Trumpovi,“ píše se ve zprávě tajných služeb USA. „Rovněž jsme vyhodnotili, že Putin a ruská vláda usilovali o to pomoci zvolenému prezidentu Trumpovi v jeho šancích na zvolení, jestliže to bude možné, tím, že zdiskreditují ministryni Clintonovou,“ píše se rovněž v úvodu zprávy. Tajné služby zároveň dodávají, že konkrétně s tímto úsudkem souhlasí všechny tři agentury – Ústřední zpravodajská služba (CIA), Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i NSA (Národní bezpečnostní agentura).

Americké tajné služby ve zprávě dále uvádějí, že množství ruských aktivit bylo v poslední době mnohem větší než v dřívější době. „Ruské zpravodajské služby podnikly kybernetické operace proti cílům spojeným s prezidentskými volbami v roce 2016. Byly mezi nimi cíle spojené s oběma hlavními politickými stranami,“ píše se ve zprávě.

Podle Trumpa žádný hackerský útok výsledek voleb neovlivnil, Moskva všechna obvinění popírá

Tajné služby USA již dříve uvedly, že hackerské útoky, které zasáhly do amerických prezidentských voleb, posvětilo ruské vedení. Rusové podle šéfů tajných služeb také šířili falešné informace na sociálních sítích a na internetu, aby vyvolali zmatek a pochyby, a oslabili tak Západ.

Část zprávy o ruském vměšování do amerických voleb byla odtajněna krátce po schůzce Donalda Trumpa s představiteli tajných služeb. Trump po schůzce uvedl, že žádný hackerský útok z Ruska, Číny či odjinud nijak neovlivnil výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech.

Moskva důsledně popírá veškerá obvinění, že by se za pomoci počítačových pirátů a krádeží elektronických dokumentů pokoušela ovlivnit loňské americké prezidentské volby ve prospěch soupeře demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 7. ledna 2017 16:19 )

Naposledy ve tvé vygumované hlavě.

marais ( 7. ledna 2017 11:56 )

co jako Rusko ovlivnilo, když podle jejich DEMOKRACIE a jejich volitelů vyhrál volby Trump i když měl méně hlasů, není na hlavu takový systém v 21.století?... obviňování Ruska je k smíchu!

aIena666 ( 7. ledna 2017 09:15 )

Už vás vy trumpovi slavíci začíná výroky krkat těš se až dodají zbytek důkazů.Proto se s hackery se staženou zadnicí jde Trump sejít než praskne víc. Má na úplaty za mlčení.

aIena666 ( 7. ledna 2017 09:11 )

Zaujatý Trump?Blbko, to vyřkl on!!

tgbg ( 7. ledna 2017 07:28 )

Protože Rusko je se svou ekonomikou na úplném dně, tak šílený ruský Mongol Putler rozeštvává celý svět a zakládá nová a nová ohniska válek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa