Poražená Clintonová přijde na Trumpovu inauguraci. Dorazí i Bush

Autor: ČTK, bk - 
4. 1. 2017
12:49

Neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se zúčastní inaugurace svého přemožitele Donalda Trumpa, která proběhne 20. ledna ve Washingtonu. Uvedl to v úterý její mluvčí s tím, že bývalá první dáma dorazí na ceremoniál i s manželem a bývalým prezidentem z 90. let Billem Clintonem. Podle amerických médií je rozhodnutí Clintonové gestem poklidného předání moci po jednom z nejtvrdších předvolebních soubojů americké historie.

Demokratka Clintonová již krátce po Trumpově listopadovém vítězství republikánskému nástupci demokratického prezidenta Baracka Obamy gratulovala a vyzvala své voliče, aby výsledky voleb respektovali.

Během kampaně přitom došlo na řadu osobních útoků a osočování, když Trump například bezprecedentně pohrozil tím, že Clintonová bude po jeho nástupu do funce uvězněna kvůli používání soukromého e-mailového serveru ve funkci ministryně zahraničí.

Na inauguraci se oba setkají patrně poprvé od vypjaté říjnové televizní debaty, během níž si ani nepotřásli rukou.

Podle protokolu mají bývalí prezidenti a jejich manželky prominentní místa při inauguraci nové hlavy státu. Účast však není povinná, a ačkoli poražení soupeři ceremoniál zpravidla navštěvují, například Mitt Romney při druhé Obamově inauguraci před čtyřmi lety chyběl.

Svou účast na Trumpově uvedení do úřadu potvrdil rovněž další bývalý prezident, Obamův předchůdce George Bush mladší s chotí, který byl v kampani vůči Trumpovi velmi kritický. Jeho otec a rovněž někdejší prezident George Bush starší naopak kvůli zdravotním potížím nedorazí.

VŠE O VOLBÁCH V USA 2016 ČTĚTE ZDE

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

kafickomlicko ( 4. ledna 2017 18:13 )

Zeman inauguraci pojede ?

flesch2z ( 4. ledna 2017 18:02 )

Opičáka tam nepustí, bude mít kolt u pasu a Hillča bude bouchat nožkama a ručičkama a řvát a brečet. Těším se na to.

tomik007 ( 4. ledna 2017 16:32 )

ANO prijde - ale narvana PROZACEM

Sittowa ( 4. ledna 2017 13:49 )

To pražští dobroseři v čele s Karlem nerozdýchají.Už nesnáší Rusko a nyní ani USA.Mohou sebrat v EU všechny negry s arabáči a táhnout do Afriky nebo Sýrie.Klidně mohou přibrat i cikány,když jim Karel na Karlínském náměstí s tou zelenou slepicí tleskal na cikánské demonstraci před katolickym kostelem.

eda22 ( 4. ledna 2017 13:34 )

Důvod?

Zobrazit celou diskusi
Další videa