Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Poražená Clintonová přijde na Trumpovu inauguraci. Dorazí i Bush

Autor: ČTK, bk - 
4. ledna 2017
12:49

Neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se zúčastní inaugurace svého přemožitele Donalda Trumpa, která proběhne 20. ledna ve Washingtonu. Uvedl to v úterý její mluvčí s tím, že bývalá první dáma dorazí na ceremoniál i s manželem a bývalým prezidentem z 90. let Billem Clintonem. Podle amerických médií je rozhodnutí Clintonové gestem poklidného předání moci po jednom z nejtvrdších předvolebních soubojů americké historie.

Demokratka Clintonová již krátce po Trumpově listopadovém vítězství republikánskému nástupci demokratického prezidenta Baracka Obamy gratulovala a vyzvala své voliče, aby výsledky voleb respektovali.

Během kampaně přitom došlo na řadu osobních útoků a osočování, když Trump například bezprecedentně pohrozil tím, že Clintonová bude po jeho nástupu do funce uvězněna kvůli používání soukromého e-mailového serveru ve funkci ministryně zahraničí.

Na inauguraci se oba setkají patrně poprvé od vypjaté říjnové televizní debaty, během níž si ani nepotřásli rukou.

Podle protokolu mají bývalí prezidenti a jejich manželky prominentní místa při inauguraci nové hlavy státu. Účast však není povinná, a ačkoli poražení soupeři ceremoniál zpravidla navštěvují, například Mitt Romney při druhé Obamově inauguraci před čtyřmi lety chyběl.

Svou účast na Trumpově uvedení do úřadu potvrdil rovněž další bývalý prezident, Obamův předchůdce George Bush mladší s chotí, který byl v kampani vůči Trumpovi velmi kritický. Jeho otec a rovněž někdejší prezident George Bush starší naopak kvůli zdravotním potížím nedorazí.

VŠE O VOLBÁCH V USA 2016 ČTĚTE ZDE

eda22 ( 4. ledna 2017 13:34 )

Důvod?

Zobrazit celou diskusi