Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Trump se utká s Clintonovou v poslední debatě. Řešit budou migraci a dluhy

Autor: ČTK, Mii - 
19. října 2016
21:04

Americké prezidentské volby už klepou na dveře a ostře sledovaná volební kampaň finišuje. Republikánského kandidáta Donalda Trumpa a jeho demokratickou rivalku Hillary Clitonovou proto ve středu večer (ve čtvrtek ráno českého času) čeká poslední televizní debata. Ta se koná v době, kdy realitní magnát čelí nařčení ze sexuálního obtěžování žen, odlivu představitelů Republikánské strany a také náskoku Clintonové v průzkumech veřejného mínění.

Debata, která se tentokrát uskuteční na Nevadské univerzitě v Las Vegas, bude v pořadí třetí a zároveň před listopadovými volbami poslední příležitostí, kdy se oba kandidáti proti sobě tváří v tvář na jednom pódiu postaví.

Řada komentátorů listu The Financial Times se domnívá, že současná situace v kampani je pro Trumpa natolik nepříznivá, že ani přes případný vynikající výkon v závěrečné debatě nebude schopen nynější stav zvrátit. Obrat může vyvolat jen nějaké zásadní, nečekané a šokující odhalení o Clintonové.  

Trump a obvinění ze sexuálního obtěžování

Někdejší první dáma bude zcela jistě chtít upevnit svou výhodnější pozici, kterou před volbami zastává. Bude se ale muset vyrovnat s očekávanými tvrdými Trumpovými výpady, svou rétoriku již vystupňoval během druhé debaty. Ta byla ohodnocena jako dosud nejvíce agresivní. Trump demokratku mimo jiné varoval, že v případě jeho vítězství čeká na Clintonovou kriminál.

K silným kartám, kterými může Clintonová Trumpovy útoky odrážet, patří především rostoucí počet žen, které tvrdí, že je miliardář sexuálně obtěžoval. Trump nařčení považuje za smyšlená a odmítá, že by se jakýchkoli sexuálních útoků dopustil.

Šest důležitých témat 

Poslední debata začne ve čtvrtek 3:00 českého času a bude rozdělena do šesti bloků po 15 minutách. Každý blok zahájí moderátor Chris Wallace otázkou a Clintonová i Trump budou mít dvě minuty na odpověď. Ve zbývajícím čase dané téma proberou kandidáti podrobněji.

Tentokrát se budou kandidáti věnovat tématům jako jsou dluhy, přistěhovalectví, ekonomika, nejvyšší soud, krizová místa ve světě a způsobilost být prezidentem. V minulých debatách kandidáti již diskutovali o bezpečnosti, zahraniční politice či hospodářství. Podle USA Today ale zcela opomněli důležité téma sociálního zabezpečení, především pak důchodový program, což by nyní mohli napravit.

Portál také připomněl, že hlavní americký důchodový fond vyčerpá okolo roku 2034 finance, ale Clintonová tuto hrozbu bagatelizuje jako taktiku republikánů strašit seniory. Ani Trump nezařadil penzijní fond mezi důležité otázky, za které osobně považuje nelegální přistěhovalectví, zahraniční obchod či daňovou reformu.

Na konci debaty není vyhlašován žádný vítěz, ale média výkony kandidátů pečlivě analyzují. Podle komentátorů si v předešlých duelech pokaždé vedla lépe Clintonová.

bizon_pepa ( 18. října 2016 20:43 )

Nebo jako Darinka

Zobrazit celou diskusi