Dá se zjistit, když komise nezapočítá nějakému kandidátovi preferenční hlas?

„Pokud komise někomu vynechá křížek, tak se na to nepřijde. Komisaři by se měli kontrolovat navzájem. My na to nepřijdeme. Jedině kdyby tam byl někdo, kdo by podal soudní protest. Zjistit to je prakticky nemožné.“

Lze kontrolovat, zda komisaři záměrně nezneplatňují hlasy? Když například na lístku, kde už jedna strana zaškrtnutá je, zaškrtnou druhou, čímž je lístek neplatný…

„To se zjistit a postihnout nedá. Chybně upravený lístek může přijít už od voliče. Proto mají politické strany možnost delegovat své komisaře. Ti by se měli navzájem hlídat. Sčítání hlasovacích lístků a hlasů pro kandidáty má probíhat tak, že se na to všichni dívají v kruhu. A neměli by u sebe mít žádné tužky. O tom jsou poučeni.“

Jak volit? Podívejte se na video, poradíme Vám!

Video
Video se připravuje ...

Jak volit? Podívejte se Tomáš Polák, Lukáš Červený, Jan Jedlička

Váš úřad komisaře školí?

„Ano, vybraní zástupci komisí, minimálně zapisovatelé, předsedové a místopředsedové, jsou proškoleni zaměstnanci ČSÚ. Všichni členové komise mají k dispozici pokyny, jak při zjišťování a zpracování výsledků voleb postupovat. Postup včetně názorného videa je k dispozici i na internetových stránkách ČSÚ www.volby.cz.“

Když občan podá žalobu na průběh voleb, lze dohledat volební lístky?

„Veškeré volební materiály odevzdávají okrskové volební komise zapečetěné do úschovy příslušnému obecnímu úřadu. Tam jsou po dobu ochranné lhůty, což je 10 dní. Pak je na obci, jestli je skartuje.“

A čekáte v tomto typu víc žalob na volby než u jiného typu voleb?

„To nelze předjímat.“

Jak se budou sčítat vaše hlasy?

Co se děje s hlasy, které můžete ještě dnes do 14 hodin dát kandidátům nebo stranám? V případě senátního klání je počítání hračka, v případě boje o radnice nesmírně složité. Proto budou konečné výsledky známy podle předpokladů až zítra v 9 hodin. Příčinou jsou velké volební archy z měst. Například v Praze může volič využít třeba i 100 preferenčních hlasů! Kontrola takového »lístku« trvá kolem 10 minut. Navíc pětina komisí bude používat při sčítání tužky, ostatní počítače…

Co je neplatný hlas?

Volně vhozené lístky (nevložené do úřední obálky) nebo lístky přetržené na dvě a více částí. Neplatný je též neoznačený hlasovací lístek (ani kandidát, ani strana) nebo lístek, kde je označeno víc než jedna volební strana. Za neplatný se považuje i takový hlas, v němž volič označí víc kandidátů, než se volí do zastupitelstva. Případně obsahuje-li úřední obálka několik hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva obce.

Co je platný hlas?

Hlas v úřední obálce. Platný je i takový hlas, který je ušpiněný, zmuchlaný, politý kávou nebo na něm jsou obrázky. Důležitá je čitelnost toho, komu byl hlas dán.

Jak komise sčítají hlasy pro jednotlivé kandidáty?

Čárkovací metodou. Na pomocný sčítací arch se jmény kandidátů si podle toho, kolik křížků konkrétní kandidáti dostanou, komisaři dělají čárky. Co křížek u kandidáta, to čárka u jeho jména na pomocném archu.

Jak to počítají?

Jestliže volič označí na lístku jednotlivé kandidáty napříč stranami bez toho, aby dal hlas celé straně, zaznamená komisař čárku u každého takto označeného kandidáta. Když je na lístku označena jedna volební strana, zapíše komisař čárku postupně tolika kandidátům této volební strany, kolik míst je v zastupitelstvu.

Příklad: Když má obec 10 zastupitelů a na kandidátní listině je 12 kandidátů, hlas v tomto případě dostane prvních deset. Pokud je na lístku zaškrtnuta volební strana a současně další jednotliví kandidáti u jiné politické strany, zapíše komisař čárku nejdřív každému jednotlivě označenému kandidátovi z jiných volebních stran a teprve pak tolika kandidátům označené volební strany, kolik činí rozdíl počtu volených členů zastupitelstva a počtu jednotlivě označených kandidátů.

Příklad: Volím 8 zastupitelů. Označím křížkem celou stranu A a u strany B označím pouze jediného kandidáta stejně jako u strany C. V takovém případě zbývá pro stranu A šest hlasů.

Fotogalerie
18 fotografií