Drahoš při cestě na Hrad odmítl politiky i kavárnu. Ovčáčkův útok neodrazil

Autor: ČTK, bk - 
30. 3. 2017
13:45

Nebude usilovat o parlamentní nominaci, i když si myslí, že by ji mohl získat. Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš plánuje ke své kandidatuře sehnat potřebných 50 tisíc podpisů občanů. Jako prezident by chtěl být apolitickým svorníkem společnosti, slíbil, že nebude podporovat žádnou politickou stranu. Vládu s komunisty by ale jmenovat nechtěl. Za důležité označil ukotvení Česka v Evropě a v NATO. Novinářům v Praze také prozradil, že brýle už teď nosí jenom kvůli svému okolí.

Drahoš svou kandidaturu oznámil v úterý na besedě s lidmi v Jablunkově. Ve čtvrtek novinářům řekl, že tak učinil nejen kvůli tomu, že z oblasti pochází, ale také kvůli tomu, že je Jablunkov nejvzdálenější město v ČR od Prahy. Nechce prý zapomínat na lidi ze vzdálenějších částí státu.

Podívejte se, jak Jiří Drahoš oznámil prezidentskou kandidaturu:

Video Nový kandidát na Hrad: Akademik Drahoš chce být prezidentem - Twitter Jiřího Drahoše
720p 480p 360p 240p

Přesnou podobu své kampaně chce Drahoš, který před týdnem skončil ve funkci předsedy Akademie věd ČR, teprve se svým týmem nachystat. Má v plánu vést kontaktní kampaň, její začátek nechce zbytečně odkládat.

Komentovat útoky Ovčáčka Drahoš odmítl

Nechce se při ní vyjadřovat ke svým protikandidátům včetně prezidenta Miloše Zemana. Odmítl také komentovat výroky hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru, protože je nečte. Na dotaz, zda by byl ochoten se sejít s Ovčáčkem v televizní debatě, když se jich Zeman nechce účastnit, řekl, že Ovčáčka považuje za jednoho z deseti milionů občanů a že by se raději setkal s někým, u koho by to mělo větší smysl. Řekl také, že nechce být kandidátem „nějaké kavárny nebo anti-někoho“.

Jako prezident by chtěl být prezidentem všech lidí, nejenom svých voličů. Chtěl by také být apolitickým svorníkem, který by veřejnost i politické strany spojoval. Už při oznamování kandidatury poznamenal, že bude apolitickým kandidátem. Ve čtvrtek také slíbil, že by ve funkci nepodporoval žádnou politickou stranu. Případné podpoře od politických stran se ale nebrání.

„Prezident má podporovat hrdost, ne nacionalismus“

Kandidát na funkci prezidenta potřebuje sehnat 50 000 podpisů občanů nebo podporu deseti senátorů či 20 poslanců. Drahoš řekl, že chce jít cestou sběru podpisů, i když si myslí, že by parlamentní podporu mohl získat.

Poznamenal, že prezidentství chápe jako službu občanům a funkci. Rád by v případě úspěchu prosazoval své celoživotní zásady, kterými jsou pravda a rozum. „Prezident by měl podporovat národní hrdost, ale ne nacionalismus. Nevím, proč bychom se měli před někým klanět,“ podotkl.

Drahoš řekl, že je zastáncem vymezení pravomocí a povinností prezidenta ústavou, které byměl prezident ve své funkci respektovat. Slíbil, že pokud by byl zvolen, nebude „napínat gumu paragrafů“. Na otázku, zda by jmenoval vládu s komunisty, odpověděl, že jde o parlamentní stranu, ale že mu vadí radikální názory některých z nich na minulost. Do vlády by proto komunisty nejmenoval.

Jiří Drahoš o své kandidatuře promluvil pro magazín Reflex. Podívejte se na rozhovor:

Video VIDEO: Jiří Drahoš mluví o své kandidatuře na prezidenta - Martin Bartkovský
1080p 720p 480p 360p 240p

Za důležité označil ukotvení ČR v Evropě. Řekl, že je proevropský, a to přes různá negativa, která s sebou členství v Evropské unii nese, například byrokracii. „Jsou to věci, které se dají měnit zevnitř,“ řekl. Zdůraznil také, že žádný stát velikosti Česka není schopen zvládnout svou bezpečnost vlastními prostředky. Je proto pro členství v NATO.

Peníze na kampaň na transparentním účtu

Peníze na prezidentskou kampaň chce sehnat především od českých firem. Doufá ale také v příspěvky od příznivců. Zřídil proto v pondělí transparentní účet. Žádné peníze ještě na něm nemá, řekl.

„Pokud jde o financování kampaně, nemohu jít jinou cestou než formou otevřeného transparentního účtu,“ řekl Drahoš. Doufá v to, že jeho příznivci budou ochotni a přispějí nafinancování kampaně. „Netroufám si odhadnout, kolik tímto způsobem mohu vybrat financí, určitě to nepůjde jenom od drobných přispěvatelů, běžných voličů. Proto také jsem potěšen, že se hlásí firmy, k mému potěšení ještě typicky české, vybudované od píky tady v České republice, které mi nabízejí svou pomoc i finanční, to je dobrá zpráva,“ dodal.

Drahoš má dvě dcery a dva vnuky, rodina má byt v činžovním domě v Praze-Suchdole a chatu. Řekl, že žije standardní rodinný život. Svůj kompletní chorobopis po vzoru dalšího z kandidátů Michala Horáčka zveřejňovat nechce. Řekl, že bere prášky na lehce vyšší tlak, jiné zdravotní problémy nemá. V minulosti špatně viděl, po operaci ale už nosí brýle jen kvůli okolí, které je na ně zvyklé.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
1_2_3 ( 31. března 2017 11:12 )

Nevím, nevím. Drahoš budí v lidech spíš strach než naději. EU, NATO, takže podržtaška Merkelové a říťolezec USA.

1_2_3 ( 31. března 2017 11:07 )

Co o sobě prohlašuješ je ukradený, ale jak se vyjadřuješ o postiženém člověku mluví o tvé inteligenci. Klaus ml.je zcela jiný než jeho otec a byl by s jistotou lepší ministr školství a myslel opravdu na blaho dětí než Valachová.

alIahakbar ( 30. března 2017 20:45 )

prezny, vidím jen partu debilů v čele s kozomrdem zdenkkem.

sDp3 ( 30. března 2017 19:33 )

Řekli že nemají kandidáta.

tomik007 ( 30. března 2017 19:31 )

DRAHOSZU UZ BYLO DOST - PRO ZMENU BYCH VOLIL NEJAKYHO LEVNOSZE

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa