Skupina italských podnikatelů se projektu v ulici U Milosrdných vzdala téměř po 20 letech. O plánu prodat společnost, která projekt vlastní, mluvil italský developer Francesco Augusto Razetto před rokem. Rozhodl se tak hlavně kvůli úředníkům a systému, který podle něj umožňuje občanským iniciativám zasahovat do projektů i mimo správní řízení.

Nový majitel podle E15 stavbu výrazně změní, v jeho poradní komisi zasednou i památkáři. Hodlá upravit vnitřní dispozice objektu, nové vizualizace představí přibližně v červenci. „Nové projednání stavebního povolení je pro nás příležitostí provést důležité změny, nezbytné pro stavbu kvalitního projektu,“ řekl deníku ředitel V Investu Jaroslav Vondřička. Změní se podle něj umístění oken, nepočítá ani s růžovou barvou fasády.

Autorem původního návrhu byl architekt Zdeněk Fránek. V jeho pojetí tvořila okna domu obličeje. Proto také Fránek nazýval projekt Obličejový dům. Růžová barva ale v jeho projektu nebyla, přišli s ní italští vlastníci.

Neustálé změny

Projekt se měnil už několikrát. Původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů.

Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili. Další řízení na stavebním úřadu pokračovalo po opětovném souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha předloni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů byl Obličejový dům z hlediska památkové péče přípustný. Proti stavbě v této podobě se ale v minulosti v centru Prahy sešly k protestu stovky lidí.

Fotogalerie
4 fotografie