Stávající podoba Staroměstské tržnice i její využití je zcela nevyhovující a spíše chátrá. V případě dlouhodobého neřešení jejího stavu by navíc hrozilo její nevratné poškození a zvýšení budoucích nákladů na údržbu a opravy. Už v tuto chvíli jsou ale astronomické.

Zakázka, kterou metropole vypíše, bude dosahovat stamilionů. „Náklady investice byly zkalkulovány souhrnnou částkou 336 milionů korun,“ potvrdil pro Blesk.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Video
délka: 01:14.36
720p 480p 360p 240p

Z ušmudlané pasáže bude nádherná tržnice pro 50 farmářů. Matěj Smlsal

Roky diskusí

Před dvěma lety vedení hlavního města chtělo uzavřít smlouvu se soukromou společností, která by budovu opravila a následně 25 let provozovala. Podle ve čtvrtek schváleného materiálu důvodem změny postupu byly obavy, že by takto vybraná firma neměla dostatečné znalosti o rekonstrukci památkově chráněné budovy z roku 1894 a zkušenosti s pronájmem a správou nemovitostí.

Tržnice je ve vnitrobloku ohraničeném ulicemi 28. října, Rytířská, Perlová a Na Můstku. Přízemí památkově chráněné budovy nyní slouží jako nákupní centrum. Do historické budovy jsou vestavěny jednotlivé obchody a restaurace. Běžnému návštěvníkovi nákupního centra se tak památková hodnota tržnice připomene jen zdobeným průchodem z Rytířské ulice. Dál už mohou lidé přes vestavěné stěny a stropy obchodů vidět jen část střešní konstrukce budovy, kterou v jednom místě odhaluje skleněný podhled.
Fotogalerie
27 fotografií