Vyšší počet policistů se bude týkat zejména pražského letiště Václava Havla, kam by mělo přijít 200 policistů. Zbývající dvě desítky mají pracovat v Pardubicích, Brně, Karlových Varech a Ostravě. „Důvodem je zejména fakt, že počet odbavených cestujících i letů je na těchto letištích několikanásobně nižší,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Ještě letos policie přijme 121 policistů, uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Zbytek by měl být přijat v roce 2018. Náklady na tyto policisty by pro letošek činily zhruba 29 milionů korun, v příštím roce 91 milionů. Od roku 2019 by to podle vládních materiálů každoročně bylo 116,7 milionu korun.

Letiště také plánuje posílit bezpečnost před letištními terminály, chce také doplnit bezpečnostní opatření pro přijíždějící auta a pasažéry. Alternativou, aby plány letiště fungovaly, je posílení stavů policie.

Zásah policie při nahlášeném anonymu:

Video
délka: 01:19
720p 480p 360p 240p

Anonym nahlásil bombu na letišti v Praze: Letadla nesmějí přistávat. Aktu.cz

Více ostrahy i policie

Letiště mělo v plánu, že by pracovníci ostrahy například mohli zastavovat auta, provádět kontroly nebo zjišťovat totožnost lidí mimo letištní terminály. Podle podkladů vnitra ale není třeba měnit zákony. Ostraha může dělat základní hlídkovací činnost a vytipovat podezřelé osoby či vozidla na území, které je ve vlastnictví letiště.

Ostraha například podle podkladů může mimo terminál požadovat prohlídku zavazadla cestujícího, protože se nachází pozemku, který patří letišti. Kontrolovaný člověk však nemůže být k prohlídce donucen. V případě, že odmítne, bude muset ostraha zavolat policii.

Největší české letiště poslední dva roky zlepšuje ostrahu. V minulosti vláda schválila investice přes 100 milionů korun do různých opatření. Venkovní prostory letiště například hlídají brány s kamerami, které snímají registrační značky aut a jejich řidiče. Od poloviny května letiště začne kontrolovat přítomnost stop po výbušninách v přepravovaných zavazadlech. Policisté zase trénují zásahy v prostorech letiště na speciální střelnici.

Fotogalerie
8 fotografií