Pokud kraj u vlády neuspěje, má příští čtvrtek zastupitelstvo schválit aspoň částečnou kompenzaci dopravcům. Zákon o veřejných zakázkách umožňuje kraji zvýšit dopravcům platby podle uzavřených smluv pouze o deset procent či 5,7 milionu. To jsou peníze, které pokryjí dopravcům zvýšené náklady na mzdy zhruba z třetiny. „Podle podkladů, které jsme dostali, požadují dopravci průměrně o 2,80 koruny na kilometr více. My jsme schopni dorovnat korunu na kilometr,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák (ČSSD).

Pokud by však peníze poslala vláda a kraj je jen přeposlal, lze kompenzovat celou vyžadovanou částku. „Příští pondělí se uskuteční jednání vlády s Asociací krajů ČR, pokud by vláda peníze poslala, bylo by to nejrychlejší řešení,“ řekl Šimek. Proto se s odboráři také domluvil na jednání u kulatého stolu ještě společně s dopravci. Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka je potřeba systémové řešení. „Dopravní obslužnost je systém. Proto se to řešilo vládními předpisy. Doprava se jinak hroutí a někteří dopravci nedokážou ani vypravit všechny spoje,“ připomněl Pomajbík problémy i v jiných krajích.

Jihomoravský kraj to chce alespoň řešit

Stávková pohotovost je podle Pomajbíka i v Ústeckém, Královéhradeckém a částečně v Pardubickém kraji. Ve středu bude jednat právě Odborový svaz dopravy, bude diskutovat o dalším postupu. Pomajbík řekl, že Jihomoravský kraj má na rozdíl například od Ústeckého aspoň snahu situaci řešit. „Že nemáme zatím garanci peněz, vnímáme negativně. Musíme se snažit najít řešení,“ poznamenal zástupce jihomoravských odborářů Libor Weinstein.

Podle něj po pátečním vyhlášení stávkové pohotovosti někteří dopravci couvli a slíbili mzdy vyplatit v požadované výši. „Je jich zhruba polovina, ale avizují, že to bude jen teď jednorázově za leden,“ uvedl Weinstein.Podle vládního nařízení z loňského října mají řidiči dostat 98,10 koruny za hodinu jízdy a 88 korun za hodinu čekací doby. Průměrná mzda se na jižní Moravě pohybuje u řidičů nejčastěji mezi 20 000 až 25 000 korunami.