Ministerstvo vnitra trvá na tom, že město nemá oprávnění regulovat vyhláškou pohyb plavidel se spalovacími motory na Brněnské přehradě. Vnitro proto navrhlo Ústavnímu soudu na zrušení vyhlášky, kterou zastupitelstvo v pozměněné podobě schválilo loni v říjnu. „Dle názoru ministerstva vnitra se v případě vodní plavby jedná o problematiku, která je vyhrazena právním předpisům na celostátní úrovni,“ stojí v návrhu, který bude jako zpravodaj řešit soudce Josef Fiala.

Obce mohou pomocí vyhlášek samostatně spravovat vlastní záležitosti. Nesmí ale zasahovat do otázek, které řeší zákon nebo jiné předpisy veřejného či soukromého práva. Brno podle vnitra vydáním sporné vyhlášky překročilo své kompetence, protože plavbu lodí a člunů se spalovacími motory upravuje vodní zákon a vyhláška ministerstva dopravy.

V minulosti plavidla se spalovacími motory s výkonem do deseti kilowattů na přehradu nesměla, avšak ministerstvo dopravy loni zařadilo přehradu mezi vodní plochy s povolenou plavbou. Město proto zareagovalo vlastní vyhláškou. Nejprve provoz lodí a člunů se slabými spalovacími motory zakázalo na celé přehradě. Po kritické reakci vnitra schválilo pozměněnou vyhlášku, která provoz lodí se slabými spalovacími motory povolila alespoň v části přehrady za Roklí, kde je minimum plavců.

„Nechceme nikoho bezdůvodně omezovat, ale předcházet konfliktům uživatelů nádrže,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Ander (SZ). Vnitro ani po změně s vyhláškou nesouhlasí a obrátilo se na soud. Regulace nedopadá na čluny záchranářů, hasičů a policie. Po vodní hladině Brněnské přehrady se pohybují také lodě dopravního podniku, které mají elektromotory.