Mládě porodila samice Raija. Jaké má pohlaví, chovatelé zatím neví. „Vidět ho není snadné. Losata totiž v prvních dnech po narození zůstávají skrytá v podrostu a nenásledují matku, naopak čekají, až se k nim sama vrátí. Podobnou strategii volí i další druhy jelenovitých, například běžně se vyskytující srnec obecný,“ vysvětlila kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Zoo Brno v současné době chová pět losů. „Nejstarším je devítiletý samec Štěpán, který se narodil v Brně a je také otcem nově narozeného mláděte. Matka Raija pochází z Finska a jsou jí čtyři roky. V expozici losů jsou k vidění i další samice Fifi a Lena,“ upřesnil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Losi jsou největšími zástupci jelenovitých a největšími savci vyskytujícími se ve volné přírodě České republiky, v kohoutku mohou mít až 230 cm a samec může vážit až 600 kg. Žijí samotářsky ve vlhkých a bažinatých lesích severní Eurasie – od Skandinávie a Polska až po řeku Jenisej v Rusku. Živí se listy, kůrou dřevin, travinami a jehličím. Dožívají se 8–15 let.

Los je uveden na seznamu zvláště chráněných druhů ČR jako silně ohrožený. V Evropě se pak vyskytuje přibližně půl milionu losů.

VIDEO: Brněnská zoo se letos může pochlubit už mnoha přírůstky.

Video
Video se připravuje ...

Brněnská zoo se může pochlubit novým přírůstkem, mládětem kapybary. Z výběhu velbloudů zmizel plot. Hynek Zdeněk