K trestným činům, jichž se můžete dopustit na silnici během sekundy, patří hlavně ublížení či těžké ublížení na zdraví nebo usmrcení z nedbalosti. Přestupku anebo trestného činu se však můžete dopustit, aniž byste dokonce nějakou dopravní nehodu způsobili!

Zde je možné uvést třeba řízení vozidla pod vlivem návykové látky, maření výkonu úředního rozhodnutí, ale také případy obecného ohrožení, kdy řidič vozidla projede skrz železniční přejezd těsně před projíždějícím vlakem.

Podle stupně společenské nebezpečnosti spáchaných trestných činů nebo přestupků jsou řidičům přidělovány zpravidla trestné body. Například za trestný čin neposkytnutí první pomoci 7 bodů, za jízdu na červenou 5, řízení bez zapnutých světel 1 trestný bod. Jakmile řidič dosáhne počtu 12 bodů, vyzve ho obecní úřad k odevzdání řidičského průkazu do pěti dní.

Řidičské oprávnění zaniká právě uplynutím této pětidenní lhůty, a to bez ohledu na to, zda řidič svůj průkaz skutečně odevzdá, či nikoliv. Tedy, i kdyby při silniční kontrole průkaz předložil, policista si snadno zjistí, že jeho řidičské oprávnění již zaniklo, a pro řidiče to pak znamená obvinění z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

V zahraničí, zejména v Německu a Rakousku, jsou čeští řidiči kromě běžných přestupků obviňováni v poslední době nejčastěji z trestného činu nedovoleného opuštění místa nehody (tzv. Unfallflucht).

Jednání řidiče je v těchto zemích považováno za trestný čin bez ohledu na následky nehody. Jenom za poslední tři roky využilo výhody pojištění právní ochrany při obvinění z Unfallfluchtu v Německu více než 100 klientů D.A.S.

Právníci: Sedět můžete 15 i více let!

Na co si dát při nehodách pozor? O tom jsme si povídali s Petrem Jachem a Hanou Botovou, právníky společnosti D.A.S. Rechtsschutz AG.

Jaké mi hrozí postihy při zavinění nehody?

Petr Jach: „To se vždy řídí závažností situace. Pokud se jedná o pouhý přestupek, jsou tresty nejčastěji peněžní a případně též trest zakazující řízení. Peněžní dosahuje až desítek tisíc korun a zákaz řízení může být uložen i na dva roky. Samozřejmě hrozí také přičtení bodů do konta řidiče. Jakmile je vaše jednání závažné natolik, že se jedná o trestný čin, může přijít i trest odnětí svobody – klidně i nad hranicí patnácti let!“

Co se mi může stát, pokud spáchám přestupek v zahraničí?

Hana Botová: „Především nespoléhejte na to, že vás tamější policie nebo správní orgány nebudou stíhat v České republice. V rámci EU může být řidič stíhán i mimo stát, kde pravidla porušil. Dále platí, že pokud v zahraničí spáchá dopravní přestupek cizinec, který nemá v dané zemi trvalé bydliště, je místní policie oprávněna požadovat zaplacení finanční kauce. Není-li zaplacena na místě v hotovosti, má tamní policie možnost zabránit řidiči v další jízdě. Slovenská policie je oprávněna řidiči zadržet v případě jeho platební neschopnosti dokonce řidičský průkaz. Jistě není překvapením, že pokuty jsou v zahraničí vyšší. Klienti D.A.S. mají při konfliktech s policií v zahraničí velkou výhodu, neboť řešení případu se ihned ujímá tým specialistů a člověk nemusí mít starost, jak se s cizím policistou sám domluví nebo jakým způsobem se může proti obvinění hájit.“

Budu platit pokutu, i když se do nehody nepřiplete nikdo jiný?

Petr Jach: „V případě, že způsobíte dopravní nehodu, ve které budete jediným účastníkem a škoda bude nad 100 000 Kč, máte povinnost zavolat Policii ČR. Pokud tak neučiníte, dopouštíte se přestupku. Může se jednat o případy, kdy řidič motocyklu sklouzne v zatáčce a na motorce vznikne vysoká škoda, případně poničí svodidla. V takových případech mohou být splněny podmínky rovněž pro uložení pokuty, a sice za nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky.“

Když se s poškozeným dohodnu na mimosoudním odškodnění, nebo po mně nic nechce, vyhnu se tak trestnímu postihu?

Petr Jach: „Na to se nejde spoléhat. Policie a státní zástupce musí ze zákona jednat, jakmile se dozví o možném spáchání trestného činu, a to bez ohledu na to, zda si to poškozený přeje, či nikoliv. Primárním cílem je potrestání pachatele, nikoliv zájem poškozeného. Nicméně zákon pro některé trestné činy za určitých podmínek stanoví, že pro trestní stíhání je zapotřebí souhlas poškozeného. Bez jeho souhlasu se trestní stíhání nevede, a podezřelý tak není ani potrestán.“

Kolik času má úřad na rozhodnutí o mém přestupku?

Petr Jach: „Obecně platí, že úřad, který projednává přestupek, o něm musí pravomocně rozhodnout do roku ode dne spáchání. Pokud však úřad stihne v této lhůtě zahájit řízení, vydat rozhodnutí o přestupku, jímž je obviněný uznán vinným, nebo doručit příkaz o uložení pokuty, je-li to prvním úkonem v řízení, tak se roční lhůta přerušuje a začíná běh nové. Celkově však v každém případě musí úřad rozhodnout nejpozději do dvou let ode dne spáchání. Pokud to nestihne, vaše odpovědnost tím zanikne.“

Můžu dostat trestné body nebo zákaz řízení i za přestupek spáchaný v zahraničí?

Hana Botová: „Ano. Bodový systém podobný tomu českému je zaveden v Německu, v Rakousku, v Itálii. Systémy jednotlivých států však fungují odděleně, to znamená, že za přestupek spáchaný v Německu vám nebudou zapsány body do konta řidiče v Česku, nýbrž pouze do německé centrální registrace řidičů ve Flensburgu. Zákaz řízení nebo odebrání oprávnění k řízení motorových vozidel bývá zejména v Německu a Itálii ukládán zahraničním řidičům zpravidla jako vedlejší trest za trestné činy nebo závažnější přestupky typu opakovaného překročení rychlosti či jízdy pod vlivem alkoholu.“

Co to znamená v praxi?

Hana Botová: „Že po dobu trvání tohoto trestu nesmí stanovenou dobu – u méně závažných deliktů je to měsíc až půl roku – řidič řídit vozidlo na území daného státu. Zákaz se tedy nevztahuje na jiné země. Oprávnění k řízení motorových vozidel lze v zahraničí odebrat řidiči zejména za spáchání trestných činů v silniční dopravě nebo při dosažení určitého počtu trestných bodů.“