Technické kontroly aut přitvrdí. Konec úplatných mechaniků i řidičů vraků?

Autor: Michaela Bezvodová - 
11. srpna 2016
08:30

Technik za uvedení nevyhovujícího auta do provozu dostal desetitisícovou pokutu. Je to první případ, kdy špatně provedenou práci zaměstnance Stanice technické kontroly (STK) odhalila policie. Podle automechaniků muselo být auto nepojízdné už před technickou kontrolou, a vidí tak chybu na straně STK, kde navíc dochází k obcházení předpisů. STK chybu svého zaměstnance potvrdilo, od roku 2018 by měly kontroly přitvrdit.

„Mohl by přehlédnout špatnou brzdovou hadičku, která po dvou měsících může ulétnout, ale když policie zastaví auto a rovnou řidiči vezme malý techničák (osvědčení o registraci vozidla, pozn. redakce), protože je to vrak, auto muselo být ve špatném stavu už před těmi dvěma měsíci. Něco jiného by bylo, kdyby ten ,techničák‘ vzali rok a půl po technické. Po jednom roce může osobní auto odejít,“ řekl automechanik Roman Šanda ze servisu PitStop pro Blesk.cz.

Podle něj se kontroly STK potýkají s problémy. „Nemělo by se to říkat, ale dnes dochází v STK k úplatkům, nehledě na to, že jsem slyšel v nejmenovaném rádiu, jak si z technické dělají legraci, že nevadí, že auto nedobrzdí. Je to všeobecný problém a všichni to vědí. Při kontrole může být osm kamer, ale uplácet se bude stejně, jako v jiných branžích,“ upozornil Šanda.

Chyba v udělení oprávnění

Předseda STK Michal Cuc potvrdil, že jejich mechanik dal oprávnění vozidlu, které bylo vážně poškozeno. „Šlo o závady, které si mohl řidič zavinit neodborným zacházením s vozidlem, ale zde byla zejména závada koroze, tuto závadu měl technik STK odhalit,“ řekl pro Blesk.cz.

Mechanik provádějící technickou by se měl podle Cuce zaručit ke způsobilosti vozidla do příští technické, která se pro osobní auto dělá po dvou letech. „Dříve to tak nebylo, silniční technické kontroly prováděné policisty se dělaly sporadicky a zejména pro užitková vozidla, jako jsou kamiony. Dnes jsme svědky, že se to provádí četněji, že jsou policisté vyškolení a kontrolují i osobní vozidla. STK by se mělo za automobil zaručit,“ vysvětlil Cuc.

Šanda vidí v udělování technického oprávnění problém nejen na straně STK, ale i řidičů. Auto je potřeba na kontroly přivézt jednou za dva roky, ovšem řidič si na starším voze může způsobit rozsáhlé závady už po roce jízdy. Majitelé dle automechanika málo kontrolují svá vozidla, a tak hrozí nebezpečí i přesto, že oprávnění k jízdě řidič má.

„Auto projde technickou, dva dny nato praskne manžeta brzdy, jejíž závadu na technické neodhalili, pak už to jde rychle a za čtyři měsíce se zarve kolo do podběhu a auto leží na podvozku a je na odtah,“ vysvětlil Šanda. 

Podle něj v poslední době lidé jezdí na českých silnicích s auty ve stále horším stavu. Před technickou kontrolou pak přijedou do servisu a chtějí auto, které je na odpis, na technickou připravit. „Lidé nemají peníze, šetří, kde se dá, a jezdí s autem v žalostném stavu. Rozhodně jsem pro zpřísnění kontrol. Navíc nemají lidé ponětí, co je potřeba na autě v běžném užívání zkontrolovat. Argumentují mi, že byli na technické, když je upozorním na blikající kontrolku motoru. Mnohdy především ženy nevědí, že si musí olej do motoru průběžně doplňovat,“ uzavřel Šanda.

Ministerstvo dopravy zpřísní kontroly STK i díky připravované novele. Navrhne úpravy zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, které by měly otevřít trh s STK konkurencí. V průběhu tohoto léta ministerstvo chce také odeslat do meziresortního připomínkového řízení návrhy na směrnici, která upravuje kontroly aut dovážených z jiných zemí EU. Ty byly měly být v zemích EU účinné od května 2018.

trulijan ( 31. srpna 2016 22:43 )

Souhlas, inzeraty se hemzi samyma podvodama, kdyz ojetinu tak jedine v overenem autobazaru s tradici.

rafael56 ( 27. srpna 2016 23:31 )

No sem zvedavej jak se STK polepsi, protoze tahle praxe se tu deje uz dlouhy roky... Z toho duvodu kupuju auto jedine v overenym autobazaru, kde si auto sami pprokouknout jeste nez ho odkoupej. Ale pri nakupu pres inzerat Vas ceka akorat tak nemily prekvapeni

mrd.bejka ( 11. srpna 2016 14:06 )

za dva a půl klacku se v karlovarském kraji dá pořídit technická a auto si mužeš nechat v Praze v garáži karlovarský región je nejchudší v zemi, jsou tam malé výdělky a skoro žádná práce, takže všichni berou a všichni zavíraj voči

pragmatik ( 11. srpna 2016 12:22 )

Já vím, klone xi a elkaři vildy , utnou diskuze, nechte už toho. Nuda.

xiiioma ( 11. srpna 2016 11:34 )

To je místní trotl, na toho nereguj! Jinak máš naprostou pravdu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud