Američtí vyšetřovatelé minulý týden nařídili zablokovat Megaupload a vydala zatykače na zakladatele serveru Kima Schmitze a dalších šest lidí. Podle vyšetřovatelů Megaupload umožnil milionům lidí získat pirátské kopie filmů a hudby. Podle vyšetřovatelů Megaupload sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za 9,6 miliardy korun. Vydělal si tím do vlastní kapsy údajně více než 3,5 miliardy korun.

Smažou, nebo nesmažou?

Americké úřady daly pokyn dvěma hostingovým společnostem, u nichž si Megaupload pronajímal webový prostor, že mohou ve čtvrtek začít mazat data od uživatelů Megauploadu. Zástupci firem Carpathia Hosting ani Cogent Communications Group se nevyjádřili, zda údaje skutečně odstraní. Podle odborníků je ale pravděpodobné, že tak učiní. Na servery, které umožňují sdílení dat totiž započaly vlády po celém světě štvavý hon.

Od zablokování nebyl k datům přístup

Právník Megauploadu Ira Rothken ale proti smazání dat protestuje. Podle něj miliony uživatelů Megauploadu nahrály na servery své rodinné fotografie či soukromé dokumenty. Od zablokování Megauploadu k nim neměly přístup a nyní jim hrozí, že o ně přijdou. Rothken navíc tvrdí, že uložená data jsou důležitá i pro soudní při Megauploadu s americkou vládou. Právníci serveru totiž staví obhajobu na tom, že naprostá většina obsahu serveru byla bez závad, a tudíž nebylo nutné Megaupload zablokovat.