28. květen 2018
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Jak pěstovat pelargonie ze semínek, aby se v létě obsypaly květy

/
 • (iStock)
  1. února 2018 ● 06:00
   

  Nevypadají vaše truhlíky s muškáty žádné léto tak, jak byste si představovali? Zkuste letos udělat změnu a místo toho, abyste si rostliny kupovali, si je vypěstujte sami, přímo ze semínek. Je to sice trošku náročnější, ale máte vše pod kontrolou a výsledek stojí za to!

 • 1.

  Jaká semena si vybrat

  Raději zapomeňte na kdovíjak stará semínka od přátel nebo ta sehnaná přes inzerát a kupte si osivo ve specializovaných prodejnách. I když je o něco dražší, zpravidla máte jistotu, že vám rostlinky krásně vykvetou. Toto osivo je totiž speciálně upravené a producenti garantují, že vám vzejde nejméně 80 až 90 procent semínek.

 • 2.

  Kdy je zasadit

  Právě teď! Záleží především na tom, jak světlé stanoviště vzešlým rostlinkám můžete poskytnout. Při dobrých světelných podmínkách, správném hnojení a teplotě kolem 20 °C vykvétají pelargonie už v květnu. Světlé stanoviště je ale pro sazeničky opravdu důležité.

 • 3.

  Nejprve je nechte naklíčit

  I když můžete semínka zasít rovnou do substrátu, je lepší je nechat nejdřív naklíčit v misce na vlhkém filtračním papíru, přikryté porofólií. Začnou klíčit zhruba za 3 až 7 dní. Vzešlé semenáčky opatrně pinzetou přeneste do připraveného substrátu a uložte je mělce vzešlými prvními děložními lístky nad povrch.

 • 4.

  Substrát je klíčový

  Pro muškáty použijte koupený pěstební substrát s nízkým obsahem živin a přísadou rašeliny. Nemějte obavy, v prvním období si rostlinky vystačí. Důležité ale je dobře substrát připravit, aby neobsahoval zárodky plísní a hub. To uděláte tak, že ho před použitím důkladně propaříte, např. v plátěném pytlíku v troubě nebo sterilizačním hrnci při teplotě asi 90 °C po dobu 20 min. A nezapomeňte také vydezinfikovat nádoby, které pro výsev chcete použít.

 • 5.

  Kdy muškáty přesadit

  Asi po 2 měsících, když už mají rostlinky několik zelených lístků, je přesaďte do květináčů s průměrem asi 11 centimetrů. Tentokrát už použijte substrát bohatší na živiny. Nejvhodnější je přímo ten určený pro pěstování muškátů. I tento ale raději propařte a květináče vydezinfikujte. Za pár týdnů už budete mít košaté keříky s prvními kvítky. Do třetice pak muškáty přesadíte ještě jednou, a to už do truhlíků.

 • 6.

  Jak pelargonie hnojit

  Protože jsou muškáty velmi náročné na živiny, začněte malé rostlinky přihnojovat v době, kdy mají asi pět pravých listů o velikosti pětikoruny až desetikoruny. Použít můžete jakékoliv tekuté plné hnojivo vhodné pro pelargonie. Na malé rostliny použijte slabou koncentraci (0,1 %), u starších rostlin ji postupně zvyšujte až na 0,4 %. Hnojte v 7- až 10denních intervalech. A nezapomínejte ani na zálivku. Ta musí být úměrná, aby substrát nebyl ani přeschlý, ani přemokřený.

Autor: red
Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy