Česko má nového prezidenta! Pavel složil slib, děkoval rodině a nastínil další kroky
Česko má nového prezidenta. Generál ve výslužbě Petr Pavel složil na společné schůzi obou parlamentních komor slib a stal se definitivně hlavou státu. Svůj den zakončil rozhovorem pro Českou televizi, během kterého řekl, že přeci jen bude bydlet na Hradě. Víkendy chce ale trávit ve svém domovském Černoučku. Dění kolem Zemanova odcházení i Pavlova nástupu jsme sledovali na Blesk.cz online.

Vysočina, příroda, čtení a dříve i panák Becherovky. Jaké jsou záliby a koníčky končícího prezidenta Miloše Zemana? To zjistíte v našem videu.

Desetileté období Miloše Zemana na Hradě bylo „zatěžkávací zkouškou české ústavnosti.“ Pro Českou televizi to uvedl politolog Lukáš Jelínek. „Bylo vidět, že i Senát jako ústavní pojistka má výhrady k pojetí úřadu Milošem Zemanem. Nedotáhlo se to nikdy do konce, ale nebyl to prezident nebo politik, který by popularizoval Ústavu a ústavnost,“ konstatoval odborník.
Podle Jelínka byl na konci jeho mandátu vidět silný kontrast s prvním a druhým funkčním obdobím, kdy během toho prvního byl hodně aktivní, cestoval po regionech i státech a probíral kroky s ostatními ústavními činitely. „V posledních letech se choval svévolněji, mnohem nenásilněji a mnohem častěji jsme museli povytahovat obočí,“ uvedl dále politolog, podle kterého se také Zeman postupně profiloval z liberála do člověka, který je ve společenosti krajní pravice a populistů. „Zalíbilo se mu ve východnějších regionech a fandil autokratickému způsobu vládnutí,“ dodal.
Jelínek si nemyslí, že Zeman zcela zmizí z veřejného prostoru, ačkoliv si nejspíše bude i chtít odpočinout. „Najde si jinou cestu, opět třeba formou schůzek, vyjádření a rozhovorů, a když bude chtít, tak v české veřejné debatě ještě zazní,“ komentoval budoucnost Zemana ve zpravodajství ČT.

Nastupující prezident Petr Pavel bude hlavou státu odlišného formátu než jeho tři novodobí předchůdci, jde o přirozenou výměnu generací, míní historici, které oslovila ČTK. Pavlův nástup na Hrad ale nepovažují za historický zlom a jsou přesvědčeni o tom, že takové hodnocení je předčasné. Historici vyzdvihují sílu Pavlova mandátu díky přesvědčivému vítězství, ale varují před tím, že může časem vyprchat.
Pavel ještě nenastoupil do funkce, a je proto zbrklé říkat, zda jde o historický zlom, míní historik a politolog Jacques Rupnik z francouzské vysoké školy SciencesPo. Pavel je podle něj „kandidátem jiného typu“, který nejspíš nenaváže na nikoho z trojice Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman.
„Havel nastolil koncept prezidentství, který svým způsobem navazoval na Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident filozof, král, který je nad stranickým děním a nemá svou stranu. Havel měl vliv, který přesahoval jeho pravomoci. Měl silnou legitimitu, kterou čerpal z listopadu 1989,“ míní Rupnik. Klaus a Zeman byli oba „politici, zakladatelé a vůdci dvou hlavních stran a bývalí premiéři“, popisuje shodné body Rupnik. Tuto politickou zkušenost Pavel nemá, ale v dnešní době války na Ukrajině bude mít možná generál Pavel vliv jiného typu, dodal historik.

Deset let prezidentování Miloše Zemana: »Královský« výdělek přes 30 milionů!
Za svoje hradní desetiletí si Miloš Zeman (78) vydělal přes 30 milionů korun hrubého, což je »královský« výdělek. Dnešní půlnocí to ale končí, protože hlavě státu vyprší jeho prezidentský mandát. S prázdnou ale Zeman neodchází, dostane auto a ochranku. Každý měsíc navíc 100 tisíc.

Podívejte se, jak vypadaly inaugurace, neboli složení slibu a uvedení do úřadu u předchozích prezidentů České republiky.

Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt Blesk Zprávám popsal, jaké jsou rozdíly mezi českým pojetím inaugurace a americkým pojetím. Hlavní rozdíl je i v tom, že slovo inaugurace vlastně české právo nezná. Američané také k inauguraci přistupují mnohem pompézněji.
V USA také bydlí končící prezident v Bílém domě až do úplného konce a dokonce si ani nebalí kufry! Více zde.

Prezident Petr Pavel se zítra podepíše speciálním perem, které pro tuto příležitost nechala vyrobit předsedkyně Sněmovny a svolavatelka schůzi obou komor Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP09). Prozradila to v rozhovoru pro Blesk Zprávy.
Později na twitteru sdílela výsledný produkt - dvě černá pera se speciálním inkoustem a potiskem české trikolory.
Šikovné ruce Marka Najvara vyrobily pero na inauguraci @general_pavel. Děkuji za tak precizní dílo!
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) 3. března 2023
Složení slibu na společné schůzi @SenatCZ a @snemovna je výjimečná událost pro ČR, proto vyrobené pero vychází z 🇨🇿 trikolóry a odráží se v něm důležitá součást naší státnosti. pic.twitter.com/aMRmzs6bVe

Na čtvrteční inauguraci nebudou chybět na Pražském hradě v řadách veřejnosti ani obyvatelé České Čermné na Náchodsku, v níž má Pavel chalupu.
„Řešili jsme, jestli do Prahy vypravit autobus. Nakonec jsme se dohodli, že každý, kdo bude mít zájem, se tam dopraví po vlastní ose. Dostal jsem pozvánku, jak do Vladislavského sálu, tak i do Španělského sálu. Velice si toho vážím, bude mi ctí se zúčastnit,“ řekl ČTK starosta České Čermné Tomáš Kulhánek, který je občanským navrhovatelem Pavlovy prezidentské kandidatury a byl v jeho volebním štábu.
„Cestu do Prahy na inauguraci plánují asi tři desítky místních. Co vím, tak nejsou mezi oficiálně pozvanými, jedou se podívat na celkovou slavnost, být při tom. Pro veřejnost bude od 18:00 přístupná katedrála svatého Víta, kde bude za přítomnosti pana prezidenta mše,“ uvedl Kulhánek.
Podle něj do České Čermné na chalupu dosud jezdil Petr Pavel s manželkou Evou poměrně často. „Petra Pavla znám roky, bereme ho tady jako kamaráda. Po volbách jsme se s ním už viděli, trávil tady týdenní dovolenou. Řadu věcí, jak to tady bude dál fungovat, jsme si s ním vyjasnili. Důležité pro mě je to, že sem chtějí jezdit i nadále. Budeme se snažit mu vyjít maximálně vstříc, uděláme vše proto, aby se tady nadále cítil příjemně a měl tady takový ten chráněný ostrov k odpočinku a relaxaci, zkrátka oázu normálnosti,“ dodal.

Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) ukončí svou činnost. O sloučení s jinou stranou neuvažovala. CNN Prima News to řekl 1. místopředseda Marian Keremidský. Čestným předsedou strany je prezident Miloš Zeman.
„Řešíme to, ale s velkou pravděpodobností budeme činnost strany ukončovat,“ řekl televizi Keremidský. „Víceméně jsme z větší části ve shodě, že s koncem mandátu pana prezidenta skončíme i my,“ uvedl. Odmítl ale, že by Zeman měl na ukončení činnosti strany nějaký vliv. „Že by nám říkal, zda musíme ukončit činnost, to určitě ne,“ podotkl.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) již představila slavnostní set pro prezidentský slib, který se skládá z desek a slavnostního archu. Autorem desek je Karel Matějka, písmo na slavnostním archu vytvořila Petra Dočekalová. Právě zvolený typ písma se stal předmětem sporů na sociálních sítích.
„Oceňuji, že nová podoba prezidentského slibu je zpracována komplexně a ve spolupráci s odborníky z řad designérů. Velkou symboliku vidím ve volbě napsat samotný slib ručně, kaligrafickým písmem. Co však u zvoleného písma postrádám, je serióznost a majestátnost, kterou bych u listin takového charakteru jinak očekávala,“ uvedla pro Blesk Beáta Pavlíková, Art Directorka Czechdesignu.

Pavla čeká na Hradě 5 let a pak dost? Rozumné by podle něj bylo, kdyby úřad prezidenta člověk vykonával jen jedno volební období. „Pět let je ažaž,“ prohlásil Petr Pavel v podcastu Kecy & politika v pondělí. A přisadil si, že by nebylo špatné, pokud by došlo ke změně ústavy, která by dovolovala jen jedno zvolení. „Věci by to mohlo prospět,“ sdělil. Podle něj by totiž daný člověk vykonával mandát plnohodnotně, a ne tak, aby se snažil být po prvních pěti letech zvolen znovu. Více čtěte ZDE

Jaké bylo prezidentství Miloše Zemana, který v čele Česka strávil na Hradě 10 let? „Dělilo Česko, zpochybnilo českou příslušnost k Západu a bylo to prezidentství prolamování ústavních mantinelů,“ míní politolog Lubomír Kopeček, host pořadu Epicentrum na Blesk.cz.
Nastupujícího Petra Pavla čeká přitom brzy možná první potenciální spor s vládou a to hned na samém začátku kvůli zákonu, který upravuje valorizaci důchodů. „Pokud by Petr Pavel teď vetoval zákon, který valorizuje důchody, tak tím vyrobí pro stávající vládu obrovský problém. Ten problém bude především v tom, že ona bude muset znovu podstoupit martyrium v Poslanecké sněmovně s prosazováním přehlasování prezidentského veta, což při vzpomínce na to, co se teď odehrávalo před pár dny v Poslanecké sněmovně, není zrovna příjemná představa pro tuto vládu,“ uvažuje Kopeček a dodává: „Takže si myslím, že Petr Pavel bude velmi vážit to, jestli by tenhle zákon vetoval, protože ta škoda, kterou by způsobil téhle vládní koalici, by byla skutečně velká.“

S koncem prezidenta Miloše Zemana na Hradě končí i kancléř Vratislav Mynář. Ten v poslední době zaujal opět některými podivnými kauzami. Včetně lánského soukromého lovu.
Takoví myslivci ze Slavnosti sněženek jsou přitom proti němu žabaři. Oni měli na kontě jednoho chudáka divočáka, to hradní kancléř podle záznamů ulovil dva jeleny evropské, čtyři siky japonské, dva daňky skvrnité, dva muflony a jednoho srnce. Celkem za 258 000 tisíc a v lánské oboře. Na lovy ho nezval prezident, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Lov v Lesní správě Lány je přitom podle její zřizovací listiny umožněn jen prezidentu a jeho hostům a také dalším vrcholným ústavním činitelům. Mynář mezi ně nepatří.
„Bezpoplatkové lovy nebyly uskutečněny na základě pozvání prezidenta republiky ani kancléře, ale uskutečnily se na základě pozvánek ředitele Lesní správy Lány,“ stojí v nálezu NKÚ podle Seznam Zpráv. A Mynář? Nijak to nekomentoval.
Úřad prezidenta ČR opouští Miloš Zeman, který společně Václavem Havlem a Václavem Klausem patřil k nejvlivnějším osobnostem české politiky po roce 1989. Dnes to napsal saský deník Sächsische Zeitung s tím, že na Pražském hradě ale Zeman svůj velký talent stále více promarňoval.
List také poznamenal, že Zeman v roce 2018 uspěl i díky ostré polemice vůči otevřené migrační politice tehdejší německé kancléřky Merkelové a že neustále prováděl výpady proti novinářům, o kterých říkal, že je z celého srdce nenávidí.
„Svůj slib, že Čechy sjednotí, nikdy nesplnil. Naopak společnost stále více rozděloval. K tomu přispělo i jeho zahraničně politické pochlebování Rusku a Číně. Po začátku ruské agrese proti Ukrajině zklamaně přiznal, že se ve Vladimiru Putinovi těžce zmýlil,“ uvedl saský list.
Deník Sächsische Zeitung dále napsal, že Zeman o prezidentský úřad usiloval již v roce 2003, kdy pro něj ale odmítli hlasovat i poslanci jeho sociální demokracie. „Zeman se rozhněvaně stáhnul na deset let do soukromí,“ uvedl. „Tu potupu nikdy nepřekonal a své vlastní straně se při každé příležitosti mstil,“ napsal.

Končící prezident Zeman udělil milost firmě Energie - stavební a báňská (ESB), které soud na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách v kauze ovlivňování zakázky v Lánské oboře. Potvrdil to mediální zástupce ESB Karel Samec. ESB podle něj o milost nežádala, cení si jí ale, protože rozsudek v případu kolem šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka považuje za nesprávný a nespravedlivý. Zeman dřív omilostnil také Baláka.
Odvolací soud tresty za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava potvrdil loni v březnu. Místopředsedou představenstva ESB je podle obchodního rejstříku od února 2021 hokejista Jaromír Jágr, v představenstvu dřív figuroval i jeho otec. Více čtěte ZDE

Pavel před oficiálním nástupem do funkce zveřejnil i svou zdravotní zprávu z únorového vyšetření, které prokázalo jasný závěr. „Komplexní vyšetření prokázala, že zvolený prezident je ze zdravotního hlediska plně způsobilý k vykonávání služby včetně všech náležitých povinností bez jakýchkoliv výjimek,“ stojí ve zprávě. Více čtěte ZDE

Na Hrad přitom nyní míří nejen generál, ale i motorkář. Petr Pavel si před inaugurací vyrazil mj. na veletrh motorek v Letňanech - a to na vlastní silné mašině ze svého bydliště v Černoučku. Doprovázeli ho na motorkách jeho dva bodyguardi. Jak informoval reportér Blesku, prezidentův motodoprovod měl podobně vypadající stroje jako Pavel, všichni tři muži byli také zhruba stejně vysocí. Málokdo by tak poznal, že jede prezident. Jak následně Pavel přiznal, na své enduro BMW GS1250 sedl znovu po několika dlouhých měsících.
„Moc jsem se těšil na to, že dnes vytáhnu motorku, už mne svrběly ruce,“ řekl novinářům. Přítomné fandy do motorek Pavel také ujistil, že se jízd na mašině ani jako hlava státu nevzdá. „Budu se těšit, že se v průběhu roku budeme potkávat na různých motorkářských akcích. Užijte si to, a hlavně bezpečně,“ nabádal ještě milovníky silných mašin.

Miloš Zeman v pondělí na zámku v Lánech naposledy povečeřel s premiérem Petrem Fialou (ODS). Jednalo se o rozlučkovou pracovní večeři předsedy vlády se Zemanem. A podával sem jako již tradičně, řízek s bramborovým salátem, prozradil po schůzce Fiala.
„Večeře trvala delší dobu než obvykle, protože pan prezident i trošku bilancoval ten rok a něco navíc naší spolupráce, ale i trošku svou politickou cestu a bavili jsme se i o věcech souvisejících s jeho novou rolí po prezidentském životě, takže to mělo i takový lidský rozměr,“ uvedl Fiala při tiskovce ve Strakově akademii.
„Na těch pracovních večeřích ten jídelníček není nějak pestrý, vlastně jsme měli totéž, co po většinu našich setkání, a to je řízek s bramborovým salátem. Pokud jde o pití, dnes jsme si připili skleničkou vína - mimořádně a i s ohledem na to, že to bylo poslední setkání v roli prezidenta,“ doplnil Fiala.
Hlava státu se s ministerským předsedou scházela v minulosti pravidelně. Nejenom při pracovních, ale i při slavnostních příležitostech. Tradiční byly například novoroční obědy. Při těch zažil Zeman hned čtyři různé české premiéry.

Petr Pavel si na Hrad přivádí i zcela nový tým, který bude mít k dispozici - včetně kancléřky Jany Vohralíkové, která byla nedávno hostem Epicentra na Blesk.cz.
„Poslední měsíc byl velká jízda. Ta největší práce je spojená s inaugurací a toho je opravdu hodně,“ říkala Vohralíková. Podle Vohralíkové však bude náročné naplnit očekávání, která lidé do fungování prezidentské kanceláře s příchodem Pavla vkládají. „Očekávání, která jsou vzbuzena ve společnosti díky volbě nového pana prezidenta, jsou obrovská. To je na jednu stranu výhodou. Na druhou stranu to může být velkým závazkem, který možná ne vždy budeme schopni naplnit,“ řekla.

Miloš Zeman, někdejší politický důchodce a „jezevec z Vysočiny“, který však po politické pauze dokázal vyhrát v roce 2013 historicky první českou přímou volbu hlavy státu (a v poměru 54,8 % ku 45,19 % porazil tehdy Karla Schwarzenberga), se nyní již přestěhoval do svého nového bungalovu, který si nechal postavit právě v Lánech. Více čtěte ZDE

Éra Miloše Zemana na Pražském hradě po 10 letech skončila. Zeman vydržel dvě celá období, byť na kontě má za tu dobu řadu kontroverzí a obavy budily rovněž (především v druhém funkčním období) i jeho opakující se zdravotní potíže a převozy do nemocnice.

Dobrý den. 28. ledna Češi rozhodli, že se novým prezidentem stane Petr Pavel. Ve finále přímé volby hlavy státu porazil jednoznačně Andreje Babiše - v poměru 58,32 % ku 41,67 %. A nyní nastává doba, kdy Pavel usedne, byť zpočátku symbolicky, na Pražský hrad.
Petr Pavel se na Hrad nepřestěhuje po inauguraci okamžitě, po zvolení využíval azyl v Hrzánském paláci, kde ještě dočasně setrvá - kvůli generálnímu úklidu na Hradě.
Ano, my zloději, komouši a ostatní lidský odpad jsme chtěki prezidentem našeho soudruha Babiše!
Čest práci!