Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Forejt pro Blesk o inauguraci: V USA by Zeman ještě nebalil. A kde vidí u Pavla historický okamžik?

Autor: Nikola Forejtová - 
5. března 2023
05:00

Bývalý protokolář a hradní expert Jindřich Forejt v rozhovoru pro Blesk Zprávy vysvětlil, proč vlastně složení slibu nazýváme inaugurací - a to i přesto, že Ústava takový pojem nezná. Prozradil také mnoho zajímavostí, jako například to, že být v USA, tak se Miloš Zeman ještě nestěhuje a neznáme jeho oblíbené jídlo. Samotná ceremonie by navíc byla pompéznější. Prozradil rovněž, jak důležité je datum inaugurace pro protokol, čím už nyní přispěl prezident Petr Pavel a jak se dívá na jeho dosavadní kroky v roli zvoleného prezidenta, který ještě nenastoupil do úřadu. 

Od 9. března bude mít Česká republika nového prezidenta. Právě v tento den složí slib hlavy státu Petr Pavel, kterého si občané zvolili v lednu letošního roku. Ceremonie začne ve dvě odpoledne ve Vladislavském sále a účastní se jí 850 lidí - z toho 200 osob bude z Pavlova okolí. A jelikož se jedná o Ústavou danou schůzi obou komor Parlamentu, tak zde bude také většina poslanců a senátorů.

O slavnostním aktu se mluví jako o inauguraci, jak ale upozorňuje Blesk Zprávy bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt, tento pojem Ústava vlastně nezná. „Není to používáno přesně, měli bychom spíše říkat převzetí úřadu. Toho devátého března proběhne na Pražském hradě ceremoniál složení slibu,“ vysvětluje s tím, že i ostatní státy začaly ceremonii říkat inaugurace i po vzoru Spojených států a jedná se o vypůjčený název, který český právní řád nezná. 

Forejt dodává, že samotný pojem je znám už z dob starého Říma a vyplývá z z označení augurů, což byli kněží či veřejně činné „úřední“ osoby , kteří měli při svém zvolení a zahájení výkonu úřadu zvláštním obřadem získávat schopnost věštit vůli bohů ze sledování letu ptáků.

Podle Forejta ale není taková interpretace na škodu. „Je to svým způsobem jisté jazykové zjednodušení. Inaugurace prezidentů USA se staly opravdovým pojmem. V češtině nám nic nebrání zjednodušit opisy nástup do úřadu, zahájení mandátu nebo převzetí funkce a složení slibu užitím pojmu inaugurace. Jinak u nás nejsou ceremoniály složení slibu - čili inaugurace - pojímány a vnímány významově tak zeširoka jako v USA. Američané často říkají, že prezidentské inaugurace jsou pro ně oslavou svobody. V obou případech se tak sice jedná o úřední převzetí úřadu a zahájení mandátu-výkonu funkce, americké pojetí je však jiné, plné osobnějších emocí,“ konstatoval dále bývalý hradní protokolář v komentáři pro Blesk. Na doplňující dotaz, proč i u nás nejsou oslavy pompéznější, uvádí, že u nás není ani ta tradice tak dlouhá a že jí v tomto roce bude „teprve“ 105 let.

Pavel se zařadí do seznamu

Inaugurace, když se budeme držet tohoto označení, je u nás i v zahraničí důležitým pojmem pro diplomaty, ceremoniáře a protokolisty, jak dále uvádí Forejt.

„Existuje seznam hlav států a ten se tvoří podle toho, kdy se ujímá hlava státu úřadu - to znamená, kdy podle zákona platného v dané zemi se stává zvolený kandidát prezidentem či hlavou státu. Podle tohoto seznamu, pro jehož sestavení je klíčem „služební stáří“, nebo-li doba výkonu funkce, jsou představitelé zemí řazeni na mezinárodních setkáních, konferencích, summitech a podobných akcích. Prezident Pavel příští čtvrtek tím pádem zaujme místo za vietnamským prezidentem,“ uvádí Forejt a vysvětluje, že inaugurace vietnamského prezidenta proběhla 2. března. 

Video  Jak probíhaly inaugurace prezidentů od Masaryka po Zemana  - Videohub
Video se připravuje ...

Doptali jsme se, jak je na tom nyní vlastně Zeman. Ten se se svým desetiletým mandátem řadí mezi zhruba 200 hlavami států na konec první padesátky, což je již poměrně vysoko. Nejvýše je dánská panovnice Margrethe II. která se ujala úřadu roku 1972. 

Zeman už se stěhuje, v USA by si ani nebalil

Pavel se stane prezidentem 9. března. O den dříve končí Miloš Zeman, který se Blesku už na začátku roku svěřil, že si pomalu balí a vyklízí šuplíky na Hradě i v Lánech. „Budu mít určitou komplikaci, budu muset jak z Lán, tak i z Hradu odstranit knihy, které jsem dostal a které si přesunu do svého domu. Jsou to bedny a bedny knih a dalších věcí,“ řekl s úsměvem 15. ledna v pořadu S prezidentem v Lánech. Dodal, že zatím vyklidil šuplíky v Lánech, ale to je tak jedno procento věcí. Fotografové Blesku pak o pár týdnů později zachytili Zemanovu manželku s dcerou, jak do „bungalovu“, kde Zeman plánuje dožít, již stěhují věci a nábytek. 

Pokud bychom ale byli v USA, byl by takový postup nemožný, jak upozorňuje Forejt.  „V den inaugurace se v Bílém domě ráno naposledy probouzí odcházející prezident a členové jeho rodiny. Ti tu stále mají své osobní věci, zatímco nastupující prezident vůbec nic. Následuje rozloučení, kdy přijíždí nový prezident se svou manželkou a je přijímán všemi předchůdci. Poté společně odjíždí do Kapitolu a tím se spouští obdivuhodná logistická operace, neboť mají zaměstnanci Bílého domu jen pár hodin na to, aby z Bílého domu vystěhovali všechny věci loučící se první rodiny a současně nastěhovali věci nových nájemníků. Tedy všechny knihy, obrazy, fotografie a písemnosti. Prezident také může chtít vymalovat, může chtít nové tapety a také se řeší, aby bylo v lednici jeho oblíbené jídlo. Je to jako v pohádce, kdy se mávnutím kouzelného proutku všechno změní,“ uvádí bývalý hradní protokolář pro Blesk.

Video  Zeman o konci na Hrade: Hrozí se stehovaní, mam bedny knih. A o tom, jak byt i posmrtný prezident  - Mall TV, Blesk TV
Video se připravuje ...

Forejt zmiňuje, že je obdivuhodné také to, že všechny tyto detaily, jako je oblíbené jídlo nové prezidentovy rodiny, či jaké závěsy chce první dáma do ložnice, jsou přísně střeženým tajemstvím, které personál dosud nikdy nepustil za zdi Bílého domu.

Oproti tomu v ČR jsou to oblíbené informace ze soukromí hlav státu. „Jeden z prezidentů tak například jednou prozradil, že jeho oblíbené jídlo je třeba svíčková. A to byla zásadní chyba, protože kamkoliv pak přijel, všude se podávala svíčková. A to bylo jistě dost náročné,“ uvádí odborník na protokol. 

Pavel a jeho manželka už o svých choutkách z kuchyně mluvili do médií. U nového prezidenta tak víme, že nepohrdne špagetami, dobrým hamburgerem, ale také zelňačkou. A k tomu je nejlepší dobré pivo.

Historický okamžik: Pavel nastavil precedent čekajícího prezidenta

V současnosti média nazývají Petra Pavla „zvoleným prezidentem“. I to je věc převzatá z USA, jak nás dále poučuje Forejt. A stejně jako u inaugurace se jedná o nepřesné a ne tak snadno přenositelné označení. V USA má totiž „zvolený prezident“ již určité formální i společenské postavení. Oproti tomu v Česku bylo dosud nezvyklé, že prezident na složení slibu čeká tak dlouho, a tak vlastně není zcela dobře ošetřeno, kde například může český „zvolený prezident úřadovat

Pavel nyní využívá vládní objekt Hrzánský palác, což sice podle Forejta je reprezentativní prostor, ale pořád nikoliv prezidentský. „Domnívám se, že Pražský hrad je tak velký areál, že i prezident, který je teprve zvolen, by tam mohl najít prostory, ve kterých by mohl i se svým týmem působit,“ konstatoval. 

Forejt okomentoval i aktivity, které Pavel jako zvolený prezident dělal za poslední měsíc a půl. Podle něj to byly pochopitelné aktivity a veřejnost na to tak také reagovala.  „Prezident Pavel měl během těchto dní složité a dosud vlastně nedostatečně definované postavení. Třeba právník by řekl, že pokud by se dopustil trestného činu, mohl by být stále obviněn a vyšetřován a souzen, protože imunita mu vzniká až s nástupem do úřadu,“ uvádí Forejt. 

„Je to vlastně historická chvíle, že musíme myslet na to jak případně u budoucího prezidenta takové dny zaplnit. Pavel poskytl jakýsi precedent. Třeba Zeman odjel na Vysočinu a čas využil mnohem méně,“ dodal. 

Na závěr rozhovoru hradní expert připomněl, že v květnu dojde v Londýně ke korunovaci krále Karla III. a že ačkoliv se jedná o podobný akt - alespoň na pohled - jako je naše „inaugurace“, tak je zajímavé, že se jedná jen o společenský symbol se silným náboženským aspektem. Karel III. se totiž stal králem hned, jak zesnula jeho matka, a pravomoci tak měl okamžitě. Korunovace tak je „jen“ slavnostní akt a jakási smlouva mezi králem, Bohem a lidem.

Čtvrteční inauguraci bude předcházet společný oběd končícího a nastupujícího prezidenta s manželkami na Pražském hradě, uvedl již dříve hradní kancléř Vratislav Mynář. „Bude v jedné speciálně vybrané místnosti na Pražském hradě, prezident Miloš Zeman se zúčastní inaugurace, oběda, ale z číše vína se omluvil,“ řekl Mynář. Informace o inauguraci, ale také zajímavosti o tom, co na ceremonii nesmí chybět a co se letos nebude dít, vám budeme přinášet během příštího týdne. 

Video  Kancléřka Vohralíková o „jízdě“ s Pavlem: Zakáže ochranka prezidentovi milovanou motorku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

blbec furuhec ( 6. března 2023 06:41 )

Zablokovali mi nick furuhec, tak mám teď tento nový.

Jiří Zvěřina ( 5. března 2023 11:38 )

Ať už konečně Zeman a ta jeho sebranka vypadnou...

XLADI ( 5. března 2023 07:31 )

No myslím že vymalo at by se tam určitě mělo. Snad za normální cenu. Vráťa by nejspíš nechal vymalovat hrad a své nemovitosti za náklady státu

trintin ( 5. března 2023 07:15 )

..by Zeman ještě nebalil?? Člověk, který si není schopen sám zajít na záchod určitě není schopen nic balit?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa