Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vystrčil pro Blesk o Pavlově inauguraci: Kdo se omluvil a jak nahradí v Senátu Vohralíkovou?

Video se připravuje ...
Autor: Nikola Forejtová - 
1. března 2023
05:00

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se chystá na inauguraci Petra Pavla. Pro nového prezidenta ale zatím nechystá žádné překvapení, jak prozradil v pořadu Epicentrum. Zmínil ale, že během ceremonie zahraje Spirituál kvintet a že budou chybět někteří senátoři. Nikoliv ale ze symbolického důvodu. V závěru pořadu se rozmluvil i o tom, jak probíhá výběrové řízení za odchozí kancléřku Janu Vohralíkovou. 

„Některé věci jsou dané. Musí proběhnout společná schůze obou komor parlamentu, prezident musí složit slib a potom jsou nějaké zvyklosti, z nichž jsem přesvědčen, že třeba hymna nemůže chybět a asi by neměl chybět husitský chorál,“ uvedl Vystrčil v pořadu Epicentrum k tomu, co se vlastně během skládání slibu musí dít. 

Tentokrát neproběhne vojenská přehlídka. Podle Vystrčila by ale měl nastat okamžik, ve kterém se objeví náčelník generálního štábu, a to i proto, že je prezident vrchní velitel ozbrojených sil. 

„To, že nebude vojenská přehlídka, umožní podle mě velmi důležitou a pozitivní věc, a tedy to, že lidé budou moci být jednak na Hradčanském náměstí, jednak na tom třetím nádvoří moci sledovat to, co se děje uvnitř,“ dodal. 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) byl hostem pořadu Epicentrum (28.2.2023) Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) byl hostem pořadu Epicentrum (28.2.2023) | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

Na ceremonii bude podle dostupných informací 850 lidí, na přípitku až 3 tisíce lidí. Pozvánky do Vladislavského sálu na skládání slibu podepisovala šéfka Sněmovny. Podle Vystrčila je to logické a nepřijde mu nějak „nefér“, že tam není i jeho podpis. „V Ústavě je napsáno, že schůzi svolává předseda nebo předsedkyně Sněmovny a že slib se skládá do rukou předsedy Senátu a je to symbolické gesto, které připomíná, že je slib skládán do rukou druhého nejvyššího ústavního činitele ČR,“ vysvětlil Blesku. 

Nebude chybět Spirituál kvintet, omluven je Pirk 

On sám se pak připravuje na svou roli, a tedy na roli toho, do jehož rukou je vlastně slib skládán. „My máme také pro pana prezidenta připravenou specialitu, ale vzhledem k tomu, co všechno se bude dít při inauguraci, tak si to spíše necháme na první návštěvu pana prezidenta v Senátu,“ prozradil Vystrčil během debaty o tom, zdali si na Pavla chystá nějaké překvapení. 

Například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09), která schůzi svolává, prozradila Blesku, že chystá speciální pero, kterým se bude prezident podepisovat. A během ceremonie se dočkáme Spirituál kvintetu, což je podle Vystrčila skvělé i proto, že hráli například Václavu Havlovi či Georgeovi Bushovi

Vystrčil podotkl, že jeho rolí je také to, aby senátoři byli v daný čas na správném místě. Na to konto jsme se doptali, zdali některý z členů horní komory nedorazí. „Mám informace, že někteří nedorazí, ale protože nemůžou. Vím, že třeba profesor Jan Pirk bude operovat v Rakousku se svými rakouskými kolegy a bohužel to nasmlouval v době, kdy nevěděl, že 9. března bude inaugurace. Je mu to velmi líto,“ práskl svého kolegu Vystrčil. 

I další omluvenky jsou pracovního rázu, nikoliv symbolického, jak se občas u podobných ceremonií stávalo. 

Tři náhradníci za Vohralíkovou

Na závěr pořadu se v pořadu Epicentrum řešila i personální bouřka v Senátu. Odchází totiž tamní kancléřka Jana Vohralíková, která se stěhuje právě za prezidentem Petrem Pavlem na Hrad. Horní komoru Vohralíková opouští k 28. únoru a její roli dočasně převezme ředitelka Odboru organizačního Sylva Kyselová. A právoplatný náhradník by měl být znám již brzy, jak uvedl Vystrčil. 

„Výběrové řízení už je téměř u konce. Já počítám, že ve velmi brzké době budu navrhovat organizačnímu výboru jméno nového kancléře nebo kancléřky.  Věřím, že bude schválen tak, aby mohl co možná nejdříve nastoupit. Moje přání je, aby od 1. dubna mohl nastoupit a pracovat, když se to podaří dříve, budu rád,“ uvedl.

Nechtěl ale prozradit žádná jména. „Do toho úplně nejužšího jednání postoupili tři uchazeči a věřím, že jeden z nich bude vybrán. Neprozradím asi nic dalšího, ale nemyslím si, že by to bylo nějaké jméno, které výrazně zaujme,“ uzavřel.

 

jasnavolba ( 1. března 2023 13:40 )

politická ostuda,humus politiku pokračuje když se volil Havel volili ho komunisti ani jediný neprotestoval! po 33 letech volí pravice komunistu ani jeden neprotestuje! muže nám někdo napsat jaký je rozdíl mezi komunisty a politiky pravice!

hahans ( 1. března 2023 11:03 )

Tajtrdlík a fialová špinavá banda určitě chybět nebudou.

Th0r_z_h0r ( 1. března 2023 09:49 )

Sjezd bolseviku a neobolseviku Vystrcil je oboje

trintin ( 1. března 2023 09:49 )

Tentokrát neproběhne vojenská přehlídka?? Prosovětský lampasák otočil na proamerického a na přehlídce amerických + ruských zbraní by to mohlo vyvolat chaos.

Uživatel_5541614 ( 1. března 2023 09:18 )

Konečně kašpara Vystrčila a igráčka Pekarovou někdo pozval na Hrad. To bude….

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa