Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Zemanova „last minute“ milost: Prominul trest Jágrově firmě zapojené do kšeftů v Lánské oboře

Aktualizováno -
7. března 2023
19:18
Autor: ČTK - 
7. března 2023
14:51

Milost prezidenta Miloše Zemana dostala firma Energie - stavební a báňská (ESB), které soud na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách v kauze ovlivňování zakázky v Lánské oboře. ČTK to dnes sdělil mediální zástupce ESB Karel Samec. ESB podle něj o milost nežádala, cení si jí ale, protože rozsudek v případu kolem šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka považuje za nesprávný a nespravedlivý. Zeman dřív omilostnil také Baláka. Místopředsedou představenstva firmy je legendární hokejista Jaromír Jágr.

Odvolací soud tresty za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava potvrdil loni v březnu. „Mohu potvrdit, že společnost Energie - stavební a báňská a.s. obdržela rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku trestu zákazu plnění veřejných zakázek,“ uvedl Samec. Upozornil na to, že ESB ve věci podala dovolání k Nejvyššímu soudu. „I přes udělení prezidentské milosti pak ESB hodlá i touto cestou nadále pokračovat v očištění svého jména a reputace,“ dodal. Místopředsedou představenstva ESB je podle obchodního rejstříku od února 2021 hokejista Jaromír Jágr, v představenstvu dřív figuroval i jeho otec.

Ovčáček uvedl, že Zeman nejmenované firmě prominul zbytek trestu zákazu plnění veřejných zakázek a účasti na veřejné soutěži. Zmínil, že společnost trest dostala za zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. „Prezident republiky přihlédl k tomu, že trest nepříznivě dopadá především na zaměstnance dané společnosti, a tomu, že významnou část trestu omilostněná společnost již vykonala,“ sdělil mluvčí.

V kauze ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře pravomocně rozhodl loni v březnu Krajský soud v Praze. Tehdejšímu šéfovi Lesní správy Lány Balákovi potvrdil tříletý trest vězení, peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Balák podle verdiktu soudu zvýhodnil při přípravě a zadání veřejné zakázky manažera ESB Libora Tkadlece, který za to dostal podmíněný dvouapůlletý a peněžitý trest. ESB spolu s tříletým zákazem účasti ve veřejných zakázkách soud uložil také zaplatit 5,4 milionu korun.

Balák, který byl jako šéf Lánské obory podřízeným kancléře Vratislava Mynáře, vinu odmítl. Stejně tak i Tkadlec, který podobně jako ESB podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Baláka Zeman omilostnil necelý týden po pravomocném rozsudku. Uvedl, že zohlednil jeho bezúhonnost i pracovitost. Podle prezidenta nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. Balák ke konci loňska na funkci šéfa Lesní správy Lány rezignoval, nadále v ní pracuje jako referent.

Zeman o udělení milosti informoval den před skončením svého mandátu. Ani tato milost, stejně jako některé další, neodpovídá podmínkám, které si po nástupu do prezidentské funkce sám nastavil: tedy že milosti bude udělovat jen striktně omezenému okruhu humanitárních případů - pachatel nesměl mít na svědomí závažný trestný čin, musel mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Udílení milostí převedl Zeman v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti, které žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež zmíněné podmínky splňují.

O Zemanovu milost pro svou společnost usilovali také odboráři ze stavební firmy Metrostav, která byla odsouzená v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Dnešní milostí je dvacátá šestá, kterou Zeman za deset let svého působení na Hradě udělil. Amnestii na rozdíl od svých předchůdců nevyhlásil žádnou. Velkou pozornost vzbudilo udělení milosti pro odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, který si tak z doživotního trestu odpykal 23 let. Kritiku vedle milosti pro Baláka vzbudilo také Zemanovo rozhodnutí z letošního ledna, kterým prominul zbytek zkušební doby manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Video  Zeman o konci na Hrade: Hrozí se stehovaní, mam bedny knih. A o tom, jak byt i posmrtný prezident  - Mall TV, Blesk TV
Video se připravuje ...

nemocna ( 9. března 2023 01:48 )

Co Jágra to Mynáře zavřít na spoustu let a zabavit veškerý majetek, je to podvodník, lhář, zloděj a vrah, okrádal nás všechny, využíval z hradu vše zadarmo, nechal vykácet zdravé stromy v Oboře na svůj srub a odvézt nákladákem zadarmo, střílel a kšeftoval se zvířaty z Obory, v papírech podvodně vykazoval lži, dotace na jeho prasečák, jeho barák a užíval si zdarma zabíjaček a ke všemu kdy se to nesmělo prý neměl čím krmit lhář, obohacoval se státními nás všech penězi, nedivím se že státní kasa je prázdná když je tam takových zlodějů víc a nestačí jim ani vysoké platy které si vůbec nezaslouží, co si nakradli pro sebe ted chtějí vzít důchodcům, nic nedat matkám s dětmi, lékařům co nám zachranují zdraví a životy, hasičům za jejich riskantní práci, tyto všichni by měli dostat přidáno a politikům snížit platy které mají až moc vysoké a nedělají nic! Jak si sami můžou navrhnout a odsouhlasit svoje platy když to nemůže nikdo?! Ve sněmovně a vládě je jich zbytečně moc polovinu vyházet a at jdou pořádně makat

Rooza ( 8. března 2023 21:56 )

Přesně. Myslím, že miluje kasina víc než ženy. Má kulový, proto furt hraje hokej, na nějakej bussiness nemá prostě vlohy a tak bude klidně na starý kolena šmelit se starejma vekslákama, jen aby si mohl zítra zase zahrát ruletku. Proto má taky už pár dekád pořád stejně staré partnerky, vždy okolo pět a dvaceti. Když druhá polovička dozraje v ženu a pochopí, je konec.
Smutný život.

Rooza ( 8. března 2023 20:55 )

Jaromír Jágr - HANBA TI!!!
Vsadím se, že si byl aj zastřílet v oboře s tím vexlovlekařem. Jestli jó, měl by to NKÚ, až mu to Policie ČR dovolí, zveřejnit.
Fuj, jsem 68 zcela zhnusena. 😤

Rooza ( 8. března 2023 20:45 )

Přesně 🙄

Rooza ( 8. března 2023 20:42 )

Strašný. Celou svou úspěšnou hokejovou kariéru zahodil kvůli... čemu? 🤔
Fakt o tom přemýšlím, co je s Jardou špatně. Musel vydělat ranec, rodinu ani žádné paláce nemá.
Od čísla 68, kdy neexistovalo, že by hrál pod jiným číslem, přes reklamy pro Bureša až po špinavej kšeft s vlekařem.
Není on náhodou závislý na těch hrách v kasinech???
🙄😶

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud