Matějská pouť dnes pro její návštěvníky znamená především atrakce a hory cukrové vaty a dalších sladkostí. Nejinak tomu bude i letos. Historie pouti ovšem sahá více než 400 let nazpátek. Postupně se ovšem měnila její podoba i místo.

Kdy se koná Matějská pouť 2019

Matějská pouť v roce 2019 se koná v tradičním termínu. Poprvé se otevře v sobotu 23. února (24. února má svátek Matěj).

Naposledy budou mít návštěvníci šanci užít si atrakcí o dva měsíce později 22. dubna.

Atrakce na Matějské pouti 2019

Návštěvníci se na matějské pouti mohou podle oficiálních stránek těšit na více než 120 atrakcí. Nechybět nebudou oblíbené zahraniční atrakce jako Super Mouse, Katapult, Dům naruby nebo Golmine Tower s volným pádem.

Mezi novinkami pak pořadatelé nabízí například atrakci Extreem, na které se lidé mohou houpat až 70 metrů nad zemí. Nenajdete ale jednu z nejtradičnějších. Ve spodní části areálu bude chybět horská dráha Cyklon, která na místě stála od roku 1974 a byla jedinou stálou ocelovou horskou dráhou na území České republiky. Majitel výstaviště jejím majitelům totiž v roce 2018 vypověděl nájemní smlouvu. „Klasická horská dráha, která tady byla přes padesát let, už si svoje odbyla. Potřebuje kompletní generálku. Jako náhradu máme italskou velkou horskou dráhu Mouse a čtyři menší horské dráhy, na kterých se mohou vozit i děcka,“ řekl k tomu ČTK organizátor pouti Václav Kočka starší.

Ceny atrakcí pak zůstanou stejné jako loni.  Víkendový vstup bude 30 korun. Novinkou bude možnost si vstupenky pořídit přes internet a vyhnout se tak frontám.

Historie Matějské pouti

Historie matějských poutí se začala psát v roce 1595. První pouť ke kostelu sv. Matěje se konala právě v tomto roce. Tehdejší papež Klement VIII. totiž na žádost pražského probošta vyhlásil pro poutníky odpustky.

Pouť se od té doby konala pravidelně. Jedinou výjimkou bylo období po bitvě na Bílé hoře. Rychle ovšem nabývala na popularitě, jelikož šlo o první jarní pouť v Evropě. Stánkům a pouťovým atrakcím ovšem prostranství před kostelem postupně přestalo stačit, a začaly se tak posouvat do nižších částí poutní cesty až k dnešnímu Vítěznému náměstí.

Zábavní část si poté musela najít nové místo ještě několikrát. V roce 1963 se pak poprvé přesunula do areálu Výstaviště, kde funguje od té doby. A už tehdy jsme na pouti mohli najít atrakce, které potkáme i dnes.

Příkladem za všechny jsou střelnice, kde se již tehdy daly vystřelit růže z krepového papíru. Na ty, kteří více věřili svým schopnostem s mizernou vzduchovkou, čekala i větší lákadla jako třeba pověstné „angličáky“.

Více o historii atrakcí čtěte na webu Abicko.cz

Video
Video se připravuje ...

Matějská 2019 Eva Fornálová

Fotogalerie
52 fotografií