Do Prahy se opět vrátí zahraniční atrakce jako Super Mouse, Katapult, Dům naruby nebo oblíbený volný pád Golmine Tower. Z dolní části areálu však zmizela desetiletí stará horská dráha, které byla stejně jako ruskému kolu a několika dalším atrakcím vypovězena nájemní smlouva. „Klasická horská dráha, která tady byla přes padesát let, už si svoje odbyla. Potřebuje kompletní generálku. Jako náhradu máme italskou velkou horskou dráhu Mouse a čtyři menší horské dráhy, na kterých se mohou vozit i děcka,“ řekl za provozovatele Václav Kočka starší. Podle organizátorů poutě má mládež zájem především o adrenalinové atrakce. „Starší a děti jdou zase na autíčka nebo klasické kolotoče,“ podotkl Kočka mladší.

Stejně jako v minulých letech se i letos 1. dubna uskuteční charitativní den pro děti z dětských domovů, azylových domů a handicapované děti. Vedle volného vstupu na atrakce je čeká i hudební vystoupení. Zájemci také mohou na Výstavišti navštívit expozici animačního studia Pixar, které zde představuje skici, kresby a modely z filmů, jako je Příběh hraček, Auta nebo Ratatouille.

Vstupné přes internet

Nově si návštěvníci mohou zakoupit vstupenky přes internet, takže jim odpadne čekání ve frontě. Ceny atrakcí zůstaly na loňské úrovni, víkendové vstupné činí 30 korun.

Každý rok navštíví Matějskou pouť desetitisíce lidí. Přesnou návštěvnost ale organizátoři neví, protože ve všední den se vstupné neplatí. Loni i přes nepřízeň počasí dorazilo poslední víkend poutě až 50 000 lidí denně.

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, díky únorovému termínu svátku svatého Matěje jde o první jarní pouť v Evropě. Původní poutě byly v okolí dejvického kostelíka, v místech, kterým se dnes říká Na Babě nebo U Matěje.

Stánky a kolotoče se později posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy, a pak až na Špejchar, k nynější stanici metra Hradčanská. Matějská se poté konala v různých pražských lokalitách a od roku 1963 zakotvila v areálu Výstaviště, tehdy oficiálně pojmenovaném jako Park kultury a oddechu Julia Fučíka.

Video
Video se připravuje ...

Atrakce na Matějské pouti, 2018 Eva Fornálová

Fotogalerie
27 fotografií