Tři roky hospodařila městská firma pod starým vedením na pražském Výstavišti do loňského auditu společnosti Nexia. Jak ukázal jeho výsledek, tři roky také vyhazovala peníze plnými hrstmi! Špatnými smlouvami připravilo bývalé vedení město o nejméně 43 milionů korun. Za ty mohla v metropoli vzniknout například nová školka, tělocvična nebo vzdělávací centrum.

Na pochybení v řízení Výstaviště loni upozorňoval i staronový předseda jeho dozorčí rady a náměstek primátora Pavel Vyhnánek (36, Praha Sobě). „Mé návrhy na řešení problémů bývalé vedení města ignorovalo,“ řekl Blesku s tím, že na postoj města a situaci ohledně projektu PragueCon, který celý audit odstartoval, nakonec reagoval rezignací. „Nerozumím tomu, proč by měl předseda dozorčí rady někoho upozorňovat, když může sám konat. Tomu se mezi lidmi říká alibismus a zbabělost,“ řekla Blesku bývalá primátorka Adriana Krnáčová (58, ANO), která Vyhnánka ve funkci vystřídala do 27. listopadu.

»Velkolepý« průšvih

Setkání fanoušků komiksů a fantasy PragueCon s plánovanými náklady do 40 milionů korun mělo být největším projektem roku 2018. Nakonec byla ale akce zrušena. Přípravy přesto stihly podle kontrolorů spolknout až 8,3 milionu korun. Dozorčí rada pod tehdejším vedením Krnáčové i proto audit zadala, odvolala šéfa Výstaviště Pavla Klašku (ANO) a následně jeho pravou ruku Jana Adámka. „Vedení Výstaviště udělalo chyby, které si městská firma nemůže dovolit,“ zdůvodnila Krnáčová.

Kde „utekly“ miliony?

Miliony v letech 2015 až 2018 zmizely hlavně v nevýhodných pronájmech prostor pro občerstvení či kulturní projekty. Až o 600 tisíc korun ročně přišlo Výstaviště i při prodeji vstupenek na Matějskou pouť. Nejvíce pak tratilo pronájmem Pyramidy divadlu GoJa. Zatímco obvyklá cena za pronájem srovnatelného objektu by tvořila více než 8,3 milionu korun ročně, divadlo platí pouhé dva miliony ročně, tedy 3 % své tržby.

Největší ztráty - období 2015 až červenec 2018

GoJa

Smluvní nájemné Potenciální nájemné

8 000 000 29 964 371

Ušlý zisk 22,8 milionu korun

 

Incheba

Užití dle smluv Tržní užití

27 952 480 59 394 477

Ušlý zisk cca 11,4 milionu korun (ušlý zisk 31 441 997 korun byl částečně kompenzován formou slevy na nájemném ve výši 20 milionů korun za sledované období)

 

Křižíkova fontána 7 milionů korun (ztráta vzniklá vypovězením smlouvy bývalému nájemci fontány ag. Orfeus bez náhrady)

 

Kočka s.r.o. 2 miliony korun (ztráta vzniklá postoupením práva na výběr vstupného na Matějskou pouť firmě Kočka s.r.o..)

Celkem 43 milionů a 200 tisíc korun

Víte, že...

...správcem holešovického areálu se stala městská firma Výstaviště Praha začátkem roku 2015? Stalo se tak po skončení údajně ne právě výhodného smluvního vztahu se společností Incheba.