Velký kus práce udělala pro Slovanskou epopej minulá rada magistrátu. Schválila, že obrazy umístí do plánované přístavby budovy Lapidária na Výstavišti, u které je už připraven projekt i se stavebním povolením. Nová radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě) uvedla, že se musí s jejich projektem seznámit a poté se rozhodne o dalším postupu: „Má to určitě opodstatnění, ale zároveň jsou tam podle mě v projektu nějaké slabiny,“ řekla.

Bývalý radní pro kulturu a stávající předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL/Spojené síly pro Prahu) bude v rámci koalice prosazovat, aby město v původním plánu pokračovalo. Výstaviště je podle něj na cestě k tomu, aby se z něj opět stal reprezentativní areál. Připomněl také, že projekt přístavby už je připraven včetně všech povolení. „Myslím si, že v současnosti není lepšího místa,“ řekl.

Epopej na cestách

Praha by podle něj mezitím mohla obrazy opět zapůjčit do zahraničí, jako učinila předloni, kdy byly vystaveny v Japonsku. „Ta zkušenost, že v Japonsku vidělo výstavu 662.000 lidí za necelých 90 dnů, je prostě neuvěřitelná,“ uvedl. Dodal, že v Brně, kam byly obrazy zapůjčeny od loňského května do konce roku, se na ně přišlo podívat 75.000 návštěvníků. Pokud by se objevil zahraniční zájemce a ministerstvo kultury vycestování povolilo, bude Wolf podle svých slov zapůjčení podporovat.

V Brně bylo loni zapůjčeno devět z 20 pláten Epopeje, další část je od loňského července do 13. ledna vystavena v Obecním domě. Po návratu se obrazy vrátí do depozitáře Galerie hlavního města.

Epopej byla dlouhé roky umístěna na zámku v Moravském Krumlově, odkud byla před volbami v roce 2010 převezena do Veletržního paláce v Praze, kde byla nějakou dobu vystavena. V minulosti byla pro vystavování díla plánována mimo jiné stavba nové budovy na Letné nebo na Těšnově. Ani jedna nevznikla. Praha se o obrazy dlouhodobě soudí s Muchovým příbuzným Johnem Muchou, který tvrdí, že město se vlastníkem cyklu nikdy nestalo, protože nesplnilo umělcovu podmínku a nevybudovalo pro plátna samostatné výstavní prostory.

Fotogalerie
20 fotografií